תוספי תזונה לילדיםויטמינים ומינרלים

פרוביוטיקה

אומגה 3


מאת: שרון שנער והדס רגב- טוביאס, דיאטניות קליניות


 ויטמינים ומינרלים

מחקרים מראים שבשנים האחרונות ילדים צורכים יותר מוצרי חלב דלי שומן ופחות חלב מלא וביצים. כמו כן ניכרת עליה בצריכת חטיפים, מזון מעובד ואכילה מחוץ לבית. עם שינויי הרגלי האכילה, במעבר מגיל הינקות לגיל הילדות, ניכרת ירידה בצריכת סידן, זרחן, ויטמיני B, ברזל וויטמין A.

 

מחקרים בארה"ב מראים שברוב המקרים, תזונת הילדים אינה מספקת להם את כל קבוצות המזון ליום, בהתאם להמלצות לתזונה בריאה. למרות שלא קיימת המלצה גורפת לצריכת תוספי תזונה בגיל הילדות ישנם מצבים שבהם מומלץ לאחר התיעצות עם דיאטנית או רופא להוסיף מולטיויטמין-מינרל. מצבים אלה של סיכון למחסור תזונתי כוללים: ילדים הסובלים מתיאבון ירוד, אנורקסיה, או הרגלי אכילה לקויים, ילדים הסובלים ממחלות כרוניות הפוגעות בספיגה, ילדים המשתתפים בתוכנית לירידה במשקל, ילדים צמחוניים שאינם צורכים מוצרי חלב כלל או במידה מועטה, ילדים המתחרים בספורט תחרותי.

כאשר הוחלט לצרוך תוסף תזונתי, חשוב לבדוק שהוא אכן מכיל את הויטמינים והמינרלים ברמות הדרושות לגיל זה והן מספקות את צרכי הילד הגדל. 

 

חזרה לראש הדף

פרוביוטיקה

בהמשך לאמור לגבי תינוקות, גם בגיל הילדות, במצבים של שלשול , עצירות כרונית או במצבים של נטילת אנטיביוטיקה, (בהם חשוב לשמר את סביבת המעיים ולמנוע תופעות לוואי , נטילת תוסף פרוביוטי עשויה לחזק את איזון המיקרופלורה (החיידקים הטובים) במעי ולקצר את משך השלשול וחומרתו.  

 

חזרה לראש הדף

אומגה 3

חומצות שומן חיוניות:  מחקרים רבים מצביעים על הקשר בין צריכה של אומגה 3  להתפתחות  המוח, להתפתחות קוגניטיבית והורדת רמות שומנים בדם (מסוג טריגלצרידים). למרות זאת, מרבית הילדים אינם צורכים כמות מספיקה של חומצות שומן מסוג אומגה 3 בתזונתם, בעיקר משום שהמקור העיקרי לחומצות אלו הינו דגי ים. נמצא כי ילדים רבים אינם צורכים דגים או מזונות צמחיים אחרים המכילים אומגה 3 כגון זרעי פשתן או אגוזי מלך. כאשר מקבלים  תרופות לדילול הדם או כאשר יש נטייה לדימום יש להיוועץ עם רופא לפני נטילת תוספת זאת.

חזרה לראש הדף

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

תזונת תינוקות
תזונת ילדים
תזונת מתבגרים
תזונת נשים
תזונת גברים
תזונה לגיל השלישי
תזונה ייעודית
תפריטים לדוגמה
מאמרים