גדילה ותזונת תינוקותמשקל הלידה של התינוק תלוי במספר גורמים: משך ההיריון, משקל האם לפני ההיריון, תוספת המשקל לאם במהלך ההיריון, עישון של האם ועוד. התינוק הבריא מכפיל את משקלו בגיל חצי שנה. לקראת גיל שנה, תינוק בריא משלש את משקל לידתו ומכפיל את גובהו. קצב גדילת התינוק מושפע הן מגורמים גנטיים והן מהסביבה ההתפתחותית של התינוק. מקובל לעקוב אחר גדילתם של התינוקות מגיל לידה באמצעות כלי סינון הנקרא "עקומות גדילה". על פי ארגוני הבריאות, ובכללם משרד הבריאות בישראל, גדילה בטווח הנורמה מתקיימת כאשר מתקיימים כל הקריטריונים הבאים:
א.       בעקומת משקל לגיל – התינוק נמצא מקו אחוזון 5 ועד קו אחוזון 95 (כולל)
ב.       בעקומת אורך לגיל -    התינוק נמצא מקו אחוזון 5 ועד קו אחוזון 95 (כולל)
ג.        בעקומת משקל לאורך -   התינוק נמצא מקו אחוזון 5 ועד קו אחוזון 95 (כולל)
ראוי להדגיש שלא כל סטייה מהעקומות משמעותה בעיה בגדילה. יש להתחשב במשקל הלידה, התקדמות לאורך זמן הגדילה, מדדי המשפחה ומצב בריאות כללי.
 
ישנן מספר תת קבוצות של תינוקות המחייבות הערכת מצב הגדילה באופן פרטני ולא על סמך עקומות הגדילה הסטנדרטיות. קבוצות אלו כוללות: תינוקות שנולדו קטנים לגיל ההיריון (שנולדו מתחת לאחוזון 3 בעקומות גדילה של משקל לגיל), תינוקות שנולדו פגים (לפני שבוע 37 להריון) או תינוקות שנולדו בזמן תקין אך התפתחותם בתוך הרחם נפגעה מסיבות שונות (IUGR).
תינוקות פגים, בדרך כלל יגדלו בקצב תקין אם משקלם מתאים לגיל ההיריון, אך הם יזדקקו לתוספות של קלוריות, חלבונים ושומנים, בהתאם לגיל ההיריון בו נולדו ולמשקלם. תינוקות פגים שנולדו בתחילת החצי השני להריון יזדקקו לתזונה מיוחדת ולפיקוח רפואי.
תינוקות בקבוצת IUGR הם אלה שנולדו בזמן תקין (הריון מלא) אך בשל סיבות שונות, לא התפתחו כראוי ברחם אימם. תינוקות IUGR נולדים עם רקמת שומן מועטה משל תינוק רגיל ודלדול רקמות, כמו כן קצב חילוף החומרים אצלם מוגבר ורמת הסידן נמוכה. רוב התינוקות האלו יאיצו גדילתם ויגיעו לאורך בטווח הנורמאלי בסביבות גיל שנתיים, כאשר 40-15 אחוזים מהם יישארו נמוכים לגילם ולא ידביקו את קצב הגדילה הנורמאלי עד הבגרות. תזונתם של תינוקות אלה מחייבת אף היא פיקוח רפואי.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

תזונת תינוקות
תזונת ילדים
תזונת מתבגרים
תזונת נשים
תזונת גברים
תזונה לגיל השלישי
תזונה ייעודית
תפריטים לדוגמה
מאמרים