המלצות לתזונה נבונה ופעילות גופנית למתבגריםמהי אם כן התזונה המומלצת? מהו אותו סדר אכילה רצוי? איך לאמץ הרגלי אכילה בריאים שיענו על דרישות הגדילה של הגוף ושיהיו מקובלים על המתבגרים? ארגוני בריאות מציעים מספר המלצות:
  • המתבגר צריך לשלב בצריכה היומית דגנים (רצוי מלאים), שמנים צמחיים (שומן חד בלתי רווי ו/או שומן רב בלתי רווי), מזונות עשירים בחלבונים (ביצה, בשר ומוצרי סויה), ירקות ופירות.
  • חשוב להקפיד לשתות ולאכול בבוקר לפני היציאה לבית הספר ובעת השהות בבית הספר. סדר יום הכולל 3 ארוחות עיקריות (בוקר, צהרים וערב) ו- 3-2 ארוחות ביניים, יסייע לשמור על ריכוז, ערנות וסביר כי יענה על הדרישות התזונתיות המוגברות בתקופה זו. ארוחת ביניים יכולה להיות כריך עם ממרח כל שהוא (חומוס, טחינה, גבינה לבנה וכדומה), יוגורט ופרי, דגני בוקר עם חלב וכדומה.
  • מומלץ להקפיד על שתייה מרובה של מים. המים אינם משמינים, תורמים לחיוניות ולבריאות העור. 
  • צריכת חלב ומוצריו העשירים בסידן חשובה  לבריאות העצמות והשיניים. מומלץ לאכול מוצרי חלב עד 5% שומן. בגילאים 13-9 שנים קצובת הסידן היומית היא 1300 מ"ג ליום. הקפדה על צריכה של 4-3 כוסות חלב או יוגורט דל שומן או נטול שומן לצד צריכת גבינות לבנות עשויה להבטיח צריכה מספקת של סידן. 
  • צריכת מוצרי עוף, בשר ודגים, העשירים בברזל, חיוניים למניעת אנמיה מחוסר ברזל ולאספקה של ויטמין B12. כדאי להעדיף בשר בקר והודו רזה, עוף העשוי ללא עור, דגים רזים.
  • מומלץ לצרוך ירקות ופירות בקליפתם. ההמלצה כיום היא לאכול לפחות חמישה סוגים של ירקות ופירות ביום ובצבעים שונים: אדום, סגול, צהוב-כתום, לבן וירוק. רצוי לשלב מנות של פירות וירקות טריים, קפואים, מיובשים או מבושלים.
  • שילוב של מנה יומית הכוללת חטיף מתוק חטיף מלוח או קינוח. חטיף אפוי עדיף על פני זה המטוגן (לדוגמא: צ'יפס או קרקרים אפויים). מומלץ כי מנת חטיף תספק עד 120 קלוריות ליום.
  • מומלצת פעילות גופנית (אירובית ואנאירובית) בזמן ומעבר לשעות הלימודים. פעילות אירובית שעיקרה הורדת מסת השומן הינה הליכה, רכיבה על אופניים, משחקי כדור או שחייה. לעומת זאת, פעילות אנאירובית, שמטרתה העלאת מסת שריר, עיצוב וחיטוב הגוף כוללת תרגילים לחיזוק חגורת הכתפיים, שרירי הבטן ועוד. באישור הרופא המטפל, ניתן להתייעץ עם מאמן כושר מוסמך להתאמן בחדרי כושר בהם מדריכים מוסמכים, אשר עברו הכשרה מתאימה להדרכת מתבגרים. 

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

תזונת תינוקות
תזונת ילדים
תזונת מתבגרים
תזונת נשים
תזונת גברים
תזונה לגיל השלישי
תזונה ייעודית
תפריטים לדוגמה
מאמרים