תמיכה תזונתית בגיל השלישימאת: הדס רגב - טוביאס, דיאטנית קלינית
צריכה לא מספקת של מזון בקרב האוכלוסייה המבוגרת כאמור יכולה לנבוע מסיבות שונות: מגבלות אכילה (בעיות לעיסה עקב בעיות שיניים, קשיי בליעה, בחילות, שלשולים), חוסר יכולת לספק אנרגיה/רכיבי תזונה בשל מצב כלכלי, דיאטה מגבילה עקב בעיות בריאות ומצבי תחלואה או בשל חוסר מודעות לצרכים המשתנים בגיל המבוגר. כל הסיבות הללו עלולות להביא  להפחתה בצריכת המזון, לירידה במשקל, לירידה בתפקוד מערכת החיסון, החלמת פצעים בקצב איטי, ירידה במצב הרוח ואף לדיכאון ואפטיה. כיום ישנם פתרונות רבים להתמודדות עם מצבים שכיחים אלו. בהתייעצות עם רופא או דיאטנית, ניתן לשקול שימוש בפורמולות שמטרתן העשרה תזונתית. פורמולות המופיעות בצורת נוזל, מוכנות לשתיה ולרוב ניתן להשיגן בטעמים שונים. חלק מאותן פורמולות מספקות הזנה מאוזנת ומושלמת הבאה כתוספת לצריכת המזון הרגילה וחלקן מהוות צריכת מזון בלעדית.

 

ישנן גם פורמולות המופיעות בצורת אבקה אשר ניתן להוסיפן למזונות כמו לבן, יוגורט, חלב, דייסה, מרק או למשקאות כמו מיץ. פורמולות אלו אינן תמיד מאוזנות ומכילות לעיתים רק רכיב תזונתי בודד (לדוגמא, אבקת חלבון).


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

תזונת תינוקות
תזונת ילדים
תזונת מתבגרים
תזונת נשים
תזונת גברים
תזונה לגיל השלישי
תזונה ייעודית
תפריטים לדוגמה
מאמרים