חסרים תזונתיים בילדים ובני נוער עם השמנת יתרהרגלי האכילה של ילדים שמנים מאופיינים בתזונה לא מאוזנת. למרות שילדים שמנים צורכים אנרגיה בכמות מספקת או מעבר לה, מסתבר שילדים אלה סובלים מחסרים תזונתיים רבים. מחקרים מראים כי שכיחות החסרים בברזל, B12 וסידן גבוהים וכי ילדים שמנים צורכים רק 81% מכמות ויטמין E הרצויה להם, 27% מהמגנזיום, 55% מהסידן ו- 46% מכמות ויטמין D (בדומה לצריכתם של ילדים שאינם שמנים).
 
השמנת יתר וצריכת ברזל
 
בעבודה שבוצעה בישראל על ילדים ובני נוער, נבדקו רמות הברזל ב- 136 ילדים בעלי משקל תקין בהשוואה ל- 152 ילדים עם השמנת יתר. רמות הברזל היו נמוכות באופן מובהק בילדים עם השמנה בהשוואה לילדים עם משקל תקין. ככל שעלתה דרגת ההשמנה, רמות הברזל בדם ירדו.
חסר ברזל נמצא ב 38.8% מהילדים ובני נוער הסובלים מהשמנה בהשוואה ל- 4.4% בלבד בילדים ובני נוער במשקל תקין (ללא קשר לגיל ומין). נמצא כי הסיכון של ילד שמן לפתח חסר ברזל הוא פי 1.75 בהשוואה לילד בעל משקל תקין.
 
השמנת יתר וצריכת ויטמין B12
 
בעבודה שבוצעה בישראל לבדיקת רמות B12 בקרב ילדים ובני נוער הסובלים מהשמנת יתר, נבדקו רמות B12 בקרב 392 ילדים מהם 228 ילדים במשקל תקין ו- 164 ילדים עם השמנת יתר. רמות הויטמין היו נמוכות בצורה משמעותית בילדים עם השמנת יתר (10%) בהשוואה לילדים במשקל תקין (2%). חסר בויטמין נמצא בקרב 5% מהילדים השמנים בהשוואה ל- 1.8% מהילדים בעלי המשקל התקין. לילדים ובני נוער עם השמנת יתר נמצא סיכון גבוה פי 4 לרמה נמוכה של ויטמין B12.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

מקורות