שימוש בדופק הלב כמדד למאמץמאת: ד"ר גיא מור

האימון הגופני תורם לשיפור הכושר הגופני והבריאות ומסייע בשמירה על משקל גוף תקין, אולם בכדי להשיג מטרות אלו על האימון להתבצע ברמת קושי ובאיכות המתאימים למטרות. איכות האימון האירובי נמדדת באמצעות דופק הלב. כדי לחשב את איכות האימון עלינו למצוא את דופק המנוחה והדופק המכסימאלי שלנו. ניתן לבדוק דופק מכסימאלי  בתחנה לרפואת ספורט, ספורטאים תחרותיים משתמשים לעיתים במבחן שדה למציאת דופק מכסימאלי.

כדי לדעת באיזה דופק עלי להימצא בזמן האימון בכדי שהאימון יהיה אפקטיבי לגבי, יש להציב את הנתונים האישיים בנוסחה הבאה:

 


מדידת דופק במהלך האימון

  • בכדי לוודא במהלך האימון הימצאות בטווח דופק המטרה ניתן למדוד את הדופק בזמן הפעילות ע"י הנחת האצבע והאמה על העורק הצווארי בצד שמאל של הראש ולבצע מדידה למשך 10 שניות בלבד ולהכפיל בשש.
  • למתקשים למדוד דופק במהלך הפעילות, ניתן לעצור פעילות לעשר שניות, לבצע מדידה ולהמשיך בפעילות.

אין לעצור את הפעילות למשך יותר מדקה אחת שכן אז תיפגע איכות האימון.
ניתן לרכוש שעון דופק המודד את הדופק במקומך.
יש להיוועץ ברופא ובאיש מקצוע מתחום האימון הגופני לפני התחלת כל פעילות גופני או בדיקה למציאת דופק.

איזה % להציב בנוסחה?

לספורטאים מתחילים מומלץ להתאמן בדופק מטרה אליו הגעתם בהצבת 50% בנוסחה ולהעלות את הקושי בהדרגה. למעוניינים לבצע פעילות אירובית במטרה לרזות מומלץ להציב בנוסחה רמת מאמץ של 50%-65%. מתאמנים ותיקים ברמת האימון הגבוהה ביותר לשיפור יכולת אירובית יכולים להציב 85% בנוסחה.
מעבר לאמור לעיל, בקביעת דופק מטרה יש להתחשב גם בנתונים כמו מצב בריאות, היסטוריה רפואית, וותק וניסיון באימונים ונתונים נוספים, לכן בכדי לדעת מהו דופק המטרה המתאים לכם חובה להסתייע באיש מקצוע.

מהו דופק מטרה ?

דופק מטרה הינו מספר פעימות הלב לדקה שאליו נדרשים להגיע בכדי לעמוד במטרת האימון שנקבע. (סטייה מעטה מתחת לדופק המטרה או מעליו יחשבו סבירים).

למחשבון לחישוב דופק מטרה


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

מידע כללי
תרגילי התנגדות
אימון התנגדות לילדים
פעילות גופנית לנשים
פעילות גופנית לגברים
פעילות גופנית למבוגרים
פעילות גופנית ובעיות בריאות
מאמרים
תוכניות אימון