מכירים מסעדות בריאות?


מאת: צוות נטוגרין

מזון בריא הפך כבר מזמן למונח השגור כמעט בכל בית. הסיבות לכך רבות ומגוונות. לא משנה מהי הסיבה, אבל האם באמת ניתן ליישם זאת גם כאשר יוצאים החוצה למשל  לבלות במסעדה. איך ניתן לדעת שהמנה אותה בחרנו עונה על המושג "מזון בריא"? מתברר כי ההגדרה אינה אחידה ולכן מנסים מומחים בתחום המזון והתזונה למצוא קריטריונים אשר יעזרו לייחס למזון תכונות של מזון בריא.


כך לדוגמא, מזון אשר עונה על ההגדרות למזון דל שומן, דל נתרן ומופחת סוכר יכול להיחשב כמזון בריא, אלא שלרובנו נטייה לאהוב ולרצות בדיוק את ההיפך! מזון הכולל סוכר, מלח ושומן ביחד יהיה לרוב ערב יותר לחכנו וישאיר טעם של עוד.
מתברר כי הקפדה על שלושת הקריטריונים הללו איננה מספיקה כדי לקבוע מהו "מזון בריא".  קיימות דעות שונות מה עדיף: לצרוך מזון אורגני או מזון לא אורגני? האם מזון מופשר מומלץ יותר ממזון טרי? או אולי מזון מעובד תעשייתי המוכן בתנאי אבטחת איכות ובסטדנטרטים מחמירים של תברואת מזון עדיף על פני מזון המוכן בבית או במסעדה שכונתית?


בעיה נוספת קשורה למצבו הבריאותי של הסועד, ועל כך יעידו קורסי הבישול הבריא למיניהם הבאים לספק מענה לחולי סכרת, צליאק, קרוהן ובעיות בריאות נוספות. לעיתים מה שבריא לאחד (או לפחות לא מזיק)  עלול להיות מזיק לאחר.

 

"אכילה" היא אחד מהטקסים החברתיים המשמעותיים ביותר בחיינו. בילוי חברתי במסעדה יהיה חוויתי ומהנה יותר אם נדע גם להנות מהאוכל ולא רק לספור קלוריות ואחוזי שומן. יחד עם זאת, במסעדה, אין לנו אפשרות לדעת מה מקור המזון, מי הספק ומהי דרך האחסון ודרך הבישול שעבר עד שהגיע לשולחננו, וכך ייתכן כי מנות דומות בהרכבן לא יהיו  תמיד  "מנות בריאות" אם יתחשבו בקריטריונים שונים. לעיתים, אנו הצרכנים בוחרים במנת סלט מתוך הנחה שזו המנה המתאימה ביותר במסעדה להיחשב "כמנת הבריאות" אולם עלינו לשאול את עצמנו  האם מדובר בירקות אורגניים, מופחתי ריסוס או ירקות רגילים? אם הם ירקות אורגניים אז האם היצרן אמין? איזה רוטב משתמשים לסלט? מה סוג שמן הזית?

ב- NetoGreen החלטנו להעביר את מטה האחריות לבעלי המסעדות ולשפים המבשלים. לפניכם המלצותיהם של בעלי המסעדות למנות בריאות לצד מנות רגילות וקינוחים מפנקים לחברים ובני משפחה שאינם בטרנד הבריאות.
הכול פתוח והרשות נתונה – ההחלטה בסופו של דבר, תישאר תמיד שלך.

בתאבון!

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.