בעיות פוריות בנימה אישית


מאת: מיה תמיר

 לבעיות פוריות יש אבחנות שונות והרפואה הסינית היום מציעה טיפולים שונים ויעילים המסייעים להצלחת הטיפול. במאמר בחרתי לדבר על בעיית הפוריות בנימה יותר אישית, בחרתי לדון בבעיות הרגשיות ונפשיות המלוות את התהליך והחשיבות של הגישה החיובית בזמן הטיפול.
לדעתי למאמר זה חשיבות גדולה לזוג העובר את תהליך הפוריות מאחר שמודעות למצבים רגשיים והצעת פתרונות יומיומיים יכולה להוות חלק משמעותי מטיפול הדיקור יותר מאשר מאמר המכיל הסברים מיגעים על טכניקות סיניות שונות שלעיתים אינן מובנות לקהל הרחב ועלולים רק לבלבל את הקורא.


אתחיל והסביר בקצרה על תהליך האיבחון ובחירת הטיפול זאת בכדי לת לכם הצצה לראייה לסינית המסורתית, בהמשך המאמר הדון בנושאים הרגשיים ומנטלים שבני הזוג חווה.
אבחון ובחירת הטיפול: לבעיות פוריות ברפואה הסינית יש איבחונים שונים, כאשר מטופלת או מטופל מגיעים לקליניקה הם עוברים אבחון (בדיקת דופק, בדיקת לשון, מבנה גוף, בדיקת בטן ועוד)  ותשאול (שאלון מקיף על כל המערכות בגוף, עיכול נשימה וכו' ושאלון על היסטוריה רפואית) בעזרת כלים אלו ניתן לבחור את הטיפול הנכון והמתאים לתהליך אותו עוברים בני הזוג. לדוגמא לטיפול במצב של קשיי קליטת הביצית ברחם יכולות להיות אבחנות וטיפולים שונים לדוגמא, אם איבחנו "קור ברחם"(לפי אבחנה סינית) אסטרטגית הטיפול תהיה לחמם ולהזרים דם לרחם לעומת טיפול במצב של "חום הפוגע ברירית הרחם" (לפי אבחנה סינית) יטופל ע"י טיהור החום וכדומה.


אך מלבד האבחון והטיפול חשוב לי להזכיר כמה עובדות חשובות בתהליך הכה מיוחד הזה שלעיתים הופך למטרד ולמכבש של לחצים.
לצערינו צורת החיים, מלאת המתחים, אותה אנו מנהלים היום מובילה לעלייה בבעיות הפוריות לסוגיהן. אומנם חלק מהמטופלות המנסות להרות במשך 6-12 חודשים ללא הצלחה כלל אינן סובלות מבעיית פוריות מוגדרת אלא הן מגיעות לטיפול מתוך הרצון שלהן לקבל תוצאות מהירות "כאן ועכשיו" (כפי שאורך החיים שלנו מנוהל). הרפואה הסינית מציעה טיפולים יעילים מאוד למצב זה, מאחר שהיא מאפשרת לגוף לשחרר מתחים ולחזור לאיזון ובכך מסייעת בתהליך הביוץ וההפריה בכדי לזרז את הכניסה להריון בתהליך הטבעי .
לחץ ומתח הם אוייב מספר אחד ואין זה מפתיע לאור צורת חיינו המתוחה והעמוסה (מומלץ לקרוא מאמר של "המרוץ לחיים ). במהלך היום אנו מוצאים עצמנו נושמים פחות עמוק ומזינים את גופינו "בג'אנק".
לאור הנשימות הרדודות והמתח הגוף נכנס "לכוננות" כלומר ישנה פעילות עודפת של מערכת הסימפתטית שמטרתה לתת לנו את היכולת להלחם או לברוח מהאויב. הסימנים לכך הם דופק מואץ, עליה בלחץ הדם, נשימה קצרה ורדודה, זרימת דם מואצת לכייון הלב וירידה בזרימת הדם לפריפריה, מערכת העיכול ומע' המין, בעצם הגוף שומר את האנרגיה לפעולות החשובות  להישרדות. אומנם זה נשמע קיצוני (מאחר שאנו לא מסתובבים עם דופק מואץ כל היום אך בדרגות שונות מצב זה מתקיים בגופיינו. המתח בעבודה, בכבישים וכו' גורם לפרשנות של "גורם סכנה" ע"י גופינו.
נשים רבות הסובלות מבעיות פוריות סובלות גם מידיים ורגליים קרות- חום הגוף מתרכז באזור החזה וזרימתה הדם למערכת המין ולקצוות יורדת- ולכן טיפול במתחים, הקפדה של שינוי אורך החיים ונשימות יכולה לסייע לזרימת הדם ולתהליך הכניסה להיריון.
לא פעם ראיתי או שמעתי על נשים שהגיעו לטיפולים ברפואה סינית בשל בעיות פוריות ולאחר כמה טיפולים שמטרתם הייתה בעיקרה להרגיע את הגוף המתוח (להוריד את הפעילות הסימפתטית) בנוסף להזנת מערכת הרבייה (עידוד הביוץ, הזנת הרחם וכו') הובילו להצלחה בקליטת ההיריון.


דבר נוסף שחשוב לי להציג בכתבה זו - הוא הייאוש המלווה נשים המנסות להיכנס להריון חודשים רבים. הניסיון והאכזבה החוזר מרוקן הרבה מהאנרגיות של בני הזוג, בנוסף לכך שנשים הנוטלות הורמונים הופכות להיות עצבניות, מתוסכלות ועצבניות יותר מהרגיל( כפי שבמחזור ובזמן ביוץ ניתן לראות את השינוי קטן באופי כך האישה שנוטלת הורמונים, סובלת לאורך כל החודש) מערכת היחסים נכנסת למכבש לחצים וקיום יחסי המין הופך מדבר מהנה, רומנטי ומקרב למשימה שיש לבצע.
אני מבינה מאוד את בני הזוג ואת התהליך הקשה אותו הם עוברים אך חשוב להבין שמעגל ההרס הזה רק מקשה יותר על הכניסה להריון. לדוגמא אם לפני הטיפולים היו בעיות ביוץ ומעט מתחים בעבודה אז נוסף לחץ, כעסים ומתחים גם במערכת היחסים. חשוב לי לומר דברים אלו משום שבזמן הטיפול חשוב מאוד לנסות:
• לשנות את צורת החשיבה בכדי לצאת ממעגל ההרס, הסתכל על התהליך בצורה אופטימית ולחשוב מחשבות חיוביות.
• חשוב לבצע דימיון מודרך, ניתן לשלוח אל הרחם ומערכת הרביה כדור לבן וטהור או כל דבר המקושר בקונוטציה עם בריאות, הצלחה, אור וכדומה. לדמיין את ההצלחה, את הקליטה של הביצית לרחם , את ההריון. בזמן הדימיון חשוב לשמוח ולהרגיש את אותם רגשות שהיית מרגישה לו היו מבשרים לך על הכניסה להריון. אני יודעת שזה מפחיד לדמיין דברים כה חזקים והפחד מהאכזבה גדל אך ישנם אנשים שבעזרת הדימיון והמחשבה החיובית הצליחו לרפא את עצמם ממחלות.
• מומלץ מאוד גם לבצע סוג של פעילות גופנית הידועה כמשחררת אנדורפינים, משפרת את זרימת הדם ומעלה את רמת החמצן המגיע לתאים השונים.
•  לנסות לצאת מהשגרה- לצאת "לפגישות רומנטיות" כמו בהתחלה.
• לעשות אמבטיות עם שמנים כמו לבנדר, פטצולי, ילאנג ילאנג.
•  ללכת למסאז' מרגיעה ומפנק (חוץ מרגיעה ופינוק המסאז' מסייע גם באהבה, בהכרה וקבלה מחודשת של הגוף, שהפך למעבדה לייצור הורמונים ובדיקות גופניות חודרניות רבות).
•  בימים שיש לקיים יחסי מין - לא למהר ולא להתעצל (למרות העייפות) להדליק כמה נרות, לשים מוזיקה מרגיעה (או משמחת, מה שעושה לכם טוב) להסתכל לבן הזוג בעיניים ובסוף להקדיש כמה דקות ולדמיין איך אותם זרעים נקלטים ע"י הביצית ויוצרים חיים חדשים - לשמוח מהמחשבה ולחייך!!! (לא לפחד מהאכזבה).
ולנשים אשר מבצעות הזרעה או IVF אני ממליצה לדאוג להעביר את יום ההזרעה או החזרת העוברים בשמחה. לדאוג לצחוק והרבה!!!!  אני לעיתים אף ממליצה על ליצן רפואי, אך אין ספק שהרבה מהבעלים מסוגלים לבצע את תפקידם נאמנה בתחום זה.
לטיפולי פוריות ברפואה הסינית  מומלץ להגיע לאורך כל החודש ובמיוחד לדאוג להגיע יום יומיים לפני הביוץ, בזמן הביוץ או בטיפולי הזרעה IVF חשוב להגיע לפני הטיפול ולאחר הטיפול (באותו היום) סידרת הטיפולים אלו הוכחה שמעלה את  סיכויי קליטת ההריון ב 60% !!!
אני מאמינה שכאשר הטיפול הסיני מלווה גם בשינוי אורך החיים ניתן לראות לא רק עלייה בקליטת הריון אלא גם עלייה באיכות החיים של בני הזוג.
אז לכולם אני מאחלת בהצלחה ושולחת את כל האנרגיות החיוביות לחסידה שתבוא בקרוב.


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.