הכן גופך לחורף


מאת: מיה תמיר

הגשם הראשון מגיע, העצים כבר השילו עליהם, רוח קרירה נושבת  החורף כבר כאן. אתם שוכבים במיטה מכורבלים אינכם רוצים לקום. רוצים להתכנס ולהישאר בבית, זוהי תחושה בסיסית נכונה מייסודה.

הרפואה הסינית הינה רפואה המטיפה לדרך חיים ולחיבור נכון עם אותן תחושות בסיסיות, אותו חיבור עם הטבע והתופעות השונות הסובבות אותנו.
הפילוסופים הסינים במשך שנים חיפשו את הסוד לאריכות ימים, הם הביטו ובחנו כיצד העונות מתחלפות, מה התופעות האופייניות, אילו צמחים גדלים, כיצד החיות נוהגות ועוד ולאחר שנים של צפייה קבעו סט של חוקים על פיהם יש לנהוג בהתאם לעונות השונות.

בסיס החוקים נשען על ההנחה כי גוף האדם הינו המיקרוקוסמוס של היקום, כלומר תופעות המתרחשות בטבע מקבילות לתופעות המתרחשות גם בגופינו. לכן מערכת החוקים הנכונה והאינסטינקטיבית, המתקיימת בטבע ללא חשיבה או תכנון, חלה גם על בני האדם, המהווים חלק בלתי נפרד מהמארג האקולוגי.

נתחיל ונחקור את עונת החורף, החורף הינו זמן של אגירה, התכנסות, הקור החיצוני גורם לכיווץ וסגירה. האנרגיות מופנות פנימה, הגוף מנסה לשמור על החום והאנרגיה, החיות נכנסות למחבואיהם וצורכות מזון שאגרו, חלקן אף ישנות את שנת החורף, היום מתקצר ועימו גם שעות הפעילות.
 
מאפייני החורף ברפואה סינית
החורף ברפואה הסינית מקושר לאיברי הכליות ושלפוחית השתן, הכיוון הוא צפון, הטעם הוא מלוח, הרגש הקשור לעונה הינו הפחד והמעלה היא התבונה. תפקידן העיקרי של הכליות הוא לאגור חומרים חיוניים המזינים את גופינו ומאפשרים לנו את החיים. מכאן החשיבות בשמירה על האיבר והימנעות מכל פגיעה או התנהגות קיצונית, אשר תפגע במאגרים הכה חשובים לגופינו.

התנהגות מומלצת
בחורף עלינו לשמור על חום גופינו, להימנע מהזעה מרובה בעיקר בחשיפה לרוח או קור. חשוב להימנע מחימום יתר או חימום ע"י אש גלויה. יש לחמם את הגוף בצורה הדרגתית ולהימנע ממעבר חד מחום לקור החימום גורם לנקבוביות בגופינו להיפתח, חשיפה מיידית לקור עלולה לגרום לחדירת "רוח הקרה" לגופינו דרך אותם נקבוביות ולגרום לנזלת, אף סתום, כאבי שרירים (בעיקר צוואר, שכמות), כאבי ראש, צמרמורות כאבי גרון ועוד. מומלץ לבצע פעילות גופנית מתונה בכדי להמריץ את הדם והאנרגיה בגוף.

שינה
בחורף הגוף נדרש לאנרגיה רבה יותר לצורך חימום הגוף ומניעת מחלות לכן יש לדאוג לשינה מספקת, מומלץ לשון מוקדם ולקום מאוחר, לצורך חידוש וחיזוק מאגרי האנרגיה.
חוסר שינה מחלישה את הגוף והאנרגיה החיונית לשימור ולהגנה. הרשו לעצמכם, כמו החיות בטבע, ליהנות גם כן משנת החורף.המלצות תזונה
התזונה צריכה להיות מחממת ומחזקת, יש להעדיף את הטעם המר (טעם המקושר לקיץ, לב) ולהפחית במלוח. בבוקר מומלץ לצרוך משקה מחמם ומחזק כמו מרק עוף, מרק דגנים או מזון מחזק כגון קוואקר עם קינמון. יש להעדיף אוכל מבושל ולהימנע מסלטים טריים, מזון שזה עתה יצא מהמקרר ומוצרי חלב (בעיקר במידה שמצוננים וסובלים מנזלת וליחה).
מזונות מחממים לתקופת החורף: (לא מומלץ לאנשים שסובלים מחום)
ירקות: שום, בצל, סלרי, דלעת, שומר, כרישה, בצל ירוק. מומלץ להכין מרק כתום - דלעת, גזר ובטטה, מרק זה מחזק את מערכת העיכול ועוזר לו ביצירת אנרגיה אשר תמנע את תקיפתן של מחלות החורף השונות.
פירות וגרעינים: משמש, דובדבן, ערמונים, פטל, רימון, שקד, אגוזי מלך, פיסטוק.
תה ותבלינים מומלצים: קליפת קינמון, ציפורן, ג'ינג'ר יבש (שורש זנגביל), פלפל שחור, פטרוזיליה, שום, פלפל חריף (לא להגזים), קימל, חילבה, ריחן-בזיליקום, אניס, חזרת, אורגנו, תימין, גרעיני כוסברה.
 
אז קדימה הכינו לכם תה קינמון, התכרבלו בספה ותיהנו מטיפות הגשם המכות בחלון.


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.