לנצח את שפעת החזירים לפי הרפואה הסינית


מאת: מיה תמיר

גל השפעת עלול להגיע לשיאים חדשים החורף אך לפני שאתם נלחצים רצים לקנות אנטיביוטיקה או טמיפלו נסו לחזק את גופכם  בצורה טבעית ומאוזנת ואולי החורף תצליחו להמנע מביקורי הרופא.
החורף לצערנו מביא עימו וירוסים וחיידקים שונים, יותר ויותר אנשים סובלים מנזלת, כאבי גרון, צמרמורות, חולשה כאבי שרירים וחום. בין השאר ניתן גם לראות דלקות אוזניים, סינוסיטיס וכאבים במפרקים המוחמרים בעיקר בגלל הקור. 
ולכן במקום לשבת ולדאוג אני דוגלת בגישה פעילה יותר לצורך חיזוק המערכת החיסונית ומניעת המחלות.
בעזרת הלשון, הדופק, תשאול וצבעי הליחה המוצגים אני מבצעת אבחון לדרגת המחלה וחומרתה וכך אני יכולה להתאים את טיפול הדיקור וצמחים הטוב ביותר.
כאשר מטופל מגיע עם נזלת שקופה, מעט צמרמורת, ללא הזעה, הלשון עם חיפוי לבן דק, דופק שיטחי לרוב הוא נמצא בתחילתה של המחלה ולכן יש " לסלק את הפתוגן מהגוף" ולמנוע את כניסתו פנימה. ברפואה הסינית מצב זה לרוב נקרא "חדירת פתוגן רוח-קור" , אנו משתמשים לרוב בצמחים הגורמים לייזוע (במידה שאין הזעה),חימום וצמחים המחזקים את הגוף כנגד הפתוגן.

במידה שהמטופל מגיע במצב שבו הפתוגן התיישב בגוף והתחזק ניתן לראות סימנים חמורים יותר כגון : כאבי גרון, חום נמוך, כאבי שרירים, הנזלת והליחה שהיו שקופות ומימיות בתחילת המחלה הופכות לצהובות- ירוקות וסמיכות, הדופק הופך למהיר יותר והחיפוי על הלשון מתעבה והופך לצהבהב, במקרה זה ניתן לומר שהפתוגן התחזק ונוצר מצב של חום ולעיתים אף מצב של חום ורעלים. הרפואה הסינית מציעה דרכים שונות למניעה ואף טיפול במחלות השונות: בדיקור בנקודות מסוימות ובעזרת מוקסא (חימום של נקודות הדיקור ע"י הבערת צמח)  ניתן לחזק את המערכת החיסונית ולטפל בסינוסים, אף גדוש, כאבי גרון, ראש, כאבי שרירים ועוד. בנוסף אני ממליצה לצרף לטיפול  צמחי מרפא סיניים המכוונים לחיזוק מערכת החיסון והנשימה וכן סילוק הפתוגן, ייבוש הליחה והורדת החום (לפי הצורך) לדוגמא:
ישנם פורמולות המומלצות למניעה , אותם מומלץ לקחת בסוף הקיץ לפני תקופת המעבר ובמהלכה כגון: Yu ping feng san- פורמולה שנועדה לחזק את הגוף מפני המחלה ויש לקחתה לפני התפרצות המחלה.
במידה שיש כבר נזלת צהובה, גודש או סינוסים מלאים אני ממליצה על פורמולה Bi Yan Pian אשר מסייעת בסילוק וייבוש הליחה ופתיחת החושים (סינוסים ואף שנסתם).
לסימני השפעת התחלתיים  אני ממליצה על הפורמולות GAN MAO LING או YIN QIAO SAN ניתן לרכוש גם ספריי לגרון שנקרא GAO MAO LING SPARY הפורמולה מכוונת לטיפול בכאבי גרון ומטהרת רעלים מהגרון. כאשר מתחיל עקצוץ קל בגרון ניתן להשתמש בספריי  למניעת התפרצות הדלקת.


הערה חשובה: אלו פורמולות פטנט שמומלץ להחזיק בבית לשלבים הראשונים של השפעת ולמניעתה, בכל מקרה אני ממליצה להתייעץ עם מטפל סיני מוסמך לצורך אבחנה מדוייקת יותר ושילוב של צמחים לפי המצב הגופני השונה של כל אחד ואחד ודרגת המחלה כפי שהוסבר לפי כן. כמו כן יש לציין שהמלצות אלו אינן באות להחליף ביקור רופא, במקרים של חום מומלץ ללכת ולהבדק ע"י רופא המשפחה.

לדלקות אוזניים בעיקר אצל ילדים ותינוקות ישנו טיפול מוצלח אותו אני מבצעת בעזרת נרות הופי. נרות הופי אינו טיפול מסוכן או כואב ולכן הוא מומלץ מאוד לילדים ותינוקות. בנוסף מאחר שמבנה האוזן של התינוקות אינו מפותח כמו של המבוגרים יש נטיה לפתח דלקות חוזרות של האוזן התיכונה,לעיתים טיפול זה מונע את ניתוח הכפתורים ממנו חוששים הורים רבים.

המלצות להורים שילדיהם סובלים מדלקות חוזרות: חשוב לצמצם (בתקופה הרגישה) את השימוש במוצרי חלב פרה, לחם לבן, סוכר, ממתקים ומאפים, בוטנים, במבה, תפוז, קלמנטינה ופירות טרופיים. יש להעדיף לחם שיפון ללא סוכר, סטיוויה או מולסה להמתקה, תפוח, אגס ,פומלית כתחליף לתפוזים ופלפל אדום לצורך ויטמין C. בנוסף אני ממליצה בחום לכתוש שום ולחמם אותו מעט עם שמן זית (לשים לב שהוא לא  נשרף)  לאחר מכן לסנן את השמן זית מהשום ולטפטף 2 טיפות של השמן זית לכל אוזן, כל יום-יומיים. לשים לב שהשמן בטמ"פ החדר לפני הטיפטוף לאוזן.

לדעתי יתרונה של הרפואה הסינית על פני הרפואה המערבית הוא בטיפול טבעי בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים ובחשיבות הניתנת למניעת המחלה, כך שאנו מונעים את הסתגלות הגוף לאנטיביוטיקה ואת הסכנה להתפתחותם של חיידקים אלימים וכן מחזקים את הגוף מפני וירוסים ושאר המזיקים.
בנוסף לטיפולי המוצעים בדיקור ובצמחי מרפא אני ממליצה על תזונה המחזקת מערכת חיסונית ומייבשת ליחה.
להמלצות תזונה ו"תרופות ביתיות" לחורף אני ממליצה לפנות לכתבה שלי "תרופות סבתא למחלות החורף"

אז שיהיה לכולנו חורף נעים ובריא

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.