פעילות גופנית חשוב שתהיה מאוזנת


על מנת שתוכנית הפעילות תהייה יעילה, בעלת דרגת סיכון נמוכה לפציעות וסיכויי הצלחה גבוהים, על התוכנית להתבסס על שלושה מרכיבים: פעילות אירובית, תרגילי התנגדות ותרגילי גמישות ומתיחה. שילוב שלושה רכיבים אלה בתוכנית האימונים חשובה לכל המתאמנים, הן למתאמן המתחיל והן למתאמן המתקדם. רק שילוב כזה יוצר תוכנית פעילות גופנית מאוזנת, המקנה את הכושר הגופני הבריאותי על כל רכיביו:

פעילות אירובית – משפרת את תפקוד המערכת הקרדיווסקולארית (הלב, הדם והנשימה), משפרת את הסבולת האירובית (יכולת ההתמדה למשך זמן ממושך) ו"שורפת" הרבה קלוריות.
תרגילי התנגדות – בונים את מסת השריר, מחזקים, מעצבים ומחטבים את גוף, משפרים את היציבה ואת יכולת הביצוע של מיומנויות היום-יום ומיומנויות ספורטיביות ומגינים על הגוף מפני פציעות ופגיעות.
תרגילי מתיחה – משפרים את הגמישות מגדילים את טווח התנועה של אברי הגוף ומאפשרים לתנועה להתבצע באופן יעיל ובקלות רבה יותר. הגמישות עוזרת במניעת פציעות ופגיעות.

 

יש אנשים "המכורים" לפעילות גופנית אולם פעילותם מתבצעת רק באחד מרכיבי הכושר הגופני. פעילות כזו, עלולה להחטיא את מטרת הכושר הגופני הבריאותי ועלולה לעיתים לגרום לפגיעות גופניות בגלל חוסר האיזון שבה.
להלן שלוש דוגמאות כיצד יכול חוסר איזון בתוכנית לפעילות גופנית לפגוע במתאמן:

אדם המתאמן בפעילות אירובית בלבד (רק בריצה) – ומזניח את פיתוח שרירי הגו, חגורת הכתפיים ואת גמישותם, עלול לפגוע בכוח וסבולת שרירי הגו. יציבתו תהיה חלשה, גמישותו לוקה בחסר וסביר להניח שיסבול מכאבי גב. עומס רב על שרירי הרגליים ומפרקי הקרסול הברך והירך עלולים לגרום לפציעות ופגיעות באברים אלו (כמו למשל שברי מאמץ או פגיעה בסחוסי המפרקים).
באותה מידה, אדם המתאמן בתרגילי התנגדות בלבד (כמו מפתח גוף - Body Builder) ואינו מפעיל כלל את המערכת האירובית, תפקודה של המערכת הקרדיווסקולארית תהייה לקויה. אומנם, שרירי גופו יהיו גדולים וחזקים אולם, שריר הלב יישאר "קטן" והוא יתקשה בביצוע מאמצים הדורשים סבולת אירובית.
באופן דומה ניתן גם לקבוע שביצוע בלעדי של תרגילי גמישות (יכולת של "נערת גומי") והזנחת הפעילות האירובית, כוח וסבולת שרירית יפגעו בבריאותו וביכולתו של המתאמן.

לכן, חשוב לבנות תוכנית פעילות מאוזנת שכלולים בה שלושת רכיבי הכושר הגופני הבריאותי: פעילות אירובית, תרגילי התנגדות (כוח וסבולת שרירית) ותרגילי מתיחות (גמישות).

להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.