קיץ ברפואה הסינית


מאת: מיה תמיר

במעגל היין והיאנג , מעגל המסמל את השינוי ההרמוני, את הניגוד וההשלמה גם יחד בדיוק כפי שנעשה בטבע (לדוגמא מאפיינים יינים: חורף, קור, חושך לילה ומאפיינים יאנגים: קיץ,חום,אור,יום), הקיץ מסמל את שיא היאנג, שיא הפעילות ומכיל את היום הארוך ביותר בשנה, מאותו רגע הימים מתקצרים ומתרחש מעבר לכיוון היין. כשיא היין, החורף, מכיל את הלילה הארוך ביותר בשנה שלאחריו מתרחש מעבר לכיוון היאנג- הלילות מתקצרים חוזר חלילה. המעבר משיא היאנג לשיא היין ולהיפך.
הקיץ כשיא היאנג מסמל בטבע תקופה שבה היצורים בטבע משלימים את גדילתם והתפתחותם ומגיעים לשיא. בתקופה זו אנו זקוקים להזנה טובה ומספקת צורך צמיחתנו, מומלץ לישון מאוחר ולקום מוקדם.

צינון הגוף:
יש לדאוג לשהות בחדר מאוורר ולא ליד מיזוג אויר. לעיתים קרובות מידי אני נתקלת במטופלים המציגים סימפטומים הקשורים לחורף דווקא בקיץ ( כגון: צינון, סינוסים, כאבי גרון, צואר ושרירים תפוסים)  בשל המיזוג החזק מידי במשרדי העבודה ובמקומות הציבוריים לכן חשוב לציין שלמרות החום והלחות שלעיתים תוקפים את ארצינו, אל לנו להגזים לקירור הגוף. קירור יתר או כל פעולה קיצונית הנוגדת טמפ' חיצונית עלולים לפגוע במאזן היין והיאנג בגוף ולגרום למחלות!( כנ"ל גם לחימום יתר בחורף).

תזונה מומלצת:
לא מומלץ לאכול לשתות משקאות קרים מידי (שלגונים ומים קפואים) מתוך חשש לפגיעה ביאנג של הגוף.
על אף שלעיתים הגוף דורש צינון כתוצאה מהחום הרב יש להעדיף לשתות מים פושרים.
לפי הרפואה הסינית, שתיית "אייסים" למיניהם ומים קפואים עלולה לפגוע בחום הדרוש למערכת העיכול לצורך עיכול המזון וחילוף החומרים.
מאחר שחם בחוץ מומלץ לצמצם מאכלים שומניים מידי הגורמים לחימום הגוף כגון: בשר אדום, בשר בקר אוכל מטוגן וכן מאכלים המחממים באנרגתיות שלהם כגון: אלכוהול, קפה, שוקולד, שומשום, שמנות, סוכר.
מומלץ לצרוך מאכלים: עוף (ללא עור), דג, סלטים מוקפצים, אורז, חיטה, טופו, חמניות, שעורה, דוחן, אמרנט, שעועית מש, נבטי סויה, בטטה, תפוח אדמה ועוד.
ניתן לשתות תה עם נענע או מנטה ולואיזה הידועים כמצננים.
ירקות מומלצים: חסה, עלים ירוקים- רוקט, עלי בייבי, פטרוזליה, שמיר, כוסברה, תרד ונבטים. (לא לאכול ישר מהמקרר אלא בטמ"פ החדר)
פירות מומלצים: תפוח, אגס, אבטיח (לא יותר מידי-גם בגלל הסוכר וגם משום שהוא מקרר את הקיבה).
לא מומלץ לצרוך פירות לאחר ארוחה כבדה בייחוד לאנשים הסובלים מבעיות עיכול.

שיהיה לכולנו קיץ מהנה ופעיל.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.