פעילות גופנית – "התרופה" המוזנחת


האם תוכל למנות דבר החשוב יותר מבריאותך? שאל את אותם אנשים הסובלים מבריאות לקויה, ויאמרו לך שהם מוכנים להחליף כמעט כל דבר למען שיפור בריאותם. ללא בריאות טובה החיים קשים יותר, כרוכים במגבלות, בסבל, בהשקעת זמן וכסף לרופאים, תרופות וטיפולים. עובדות החיים מראות, שמרבית האנשים לומדים להעריך את בריאותם רק כאשר היא חסרה! רק אז הם מבינים את משמעות האמרה העממית "העיקר הבריאות".

"תרופת" הפעילות הגופנית עשויה לשפר את בריאותך ואיכות חייך, למנוע מספר ניכר של מחלות נפוצות או לתת להן מזור, לשחרר לחצים נפשיים, לשפר את הופעתך ואת יכולתך הגופנית. כל זאת ללא תופעות לוואי! כדי ליהנות מהשפעתה של התרופה כל שעליך לעשות הוא לבצע 4-3 אימונים בשבוע בפעילות גופנית נכונה וכל אימון ימשך 60-30 דקות.

תרופה זו פשוטה, זולה, ניתן להשיגה בכל מקום "וליטול" אותה בכל מצב. לכן, ניתן היה לצפות שתהיה בשימוש על ידי מרבית האוכלוסייה. אולם, הנתונים הסטטיסטיים מראים שרק כ- 20 - 25% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל עוסקת בפעילות גופנית סדירה, לפחות פעמיים בשבוע. אנשים רבים מעלים ספקות לגבי יעילות "התרופה" ושואלים - "אם התרופה כה טובה מדוע אינה בשימוש אוניברסאלי? על ידי כולם? אולי היא אינה עוזרת וחבל על השקעת הזמן? ואולי היא מסוכנת לבריאות?

"תרופת הפעילות הגופנית" מבוססת על אין ספור מחקרים מדעיים שהתבצעו בשנים האחרונות המוכיחים מעל כל ספק את השפעתה החיובית של הפעילות הגופנית על בריאותו של האדם.

אישור נוסף לחשיבות הפעילות הגופנית התקבל לאחרונה לאור השינוי בגישת המוסדות הרפואיים לפעילות הגופנית. קופות החולים, הרופאים ובעיקר רופאי המשפחה, ממליצים כיום לעסוק בפעילות גופנית - המלצה מצוינת! אולם, ההמלצה אינה מלווה בהנחיות מעשיות ובהסברים מה לעשות, כמה, איך, באיזו עצימות, מה צריך להיות משך הפעילות וכדומה. התוצאה היא שרבים מהאנשים מסכימים עם המלצות הרופאים, אבל פעילות גופנית אינם עושים.

ניתן להצביע על ארבע סיבות עיקריות לעובדה ש - 75 - 80% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל אינה עוסקת בפעילות גופנית סדירה.

1. חלק גדול מהאוכלוסייה פשוט חסר ידע ואינו מבין את הקשר בין הפעילות הגופנית לבין בריאות ולכן מפקפק בהשפעתה החיובית של הפעילות הגופנית על בריאותו.

2. חלק מהאוכלוסייה נמנע מפעילות גופנית בגלל החשש לנזקים בריאותיים.

3. יש החושבים שניתן לשפר כושר גופני רק בפעילות גופנית קשה ומאומצת ואינם מבינים ששינוי באורח החיים לחיים פעילים יותר יביא גם הוא לתוצאות רצויות.

4. הסיבה העיקרית לכך שמרבית האנשים אינם פעילים גופנית, היא פסיכולוגית ומתאפיינת בתירוצים כגון:
• אין לי זמן
• אני עייף מידי
• אין לי את האמצעים הכספיים לקנות ציוד, או להירשם למועדון בריאות
• אני מתבייש שיראו אותי עוסק בפעילות גופנית
• אני לא אוהב להזיע
• אני מבוגר מידי
• הפעילות הגופנית מקלקלת לי את התסרוקת…
• יש לי "כושר גופני טבעי" אני לא זקוק לפעילות הגופנית

ניתן לראות שהימנעות מפעילות גופנית נובעת בעיקר מתירוצים, שסיבתם חוסר ידע, הבנה ומהעדר הנחיות והסברים לביצועה.

 להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.