פילאטיס מזרון או מכשירים


מה עדיף? מה טוב יותר? השאלה קשה והתשובה מלאה בניגודים:

פילאטיס מזרון

בפילאטיס מזרון, מצד אחד האדם וגופו מול התרגילים מצד שני אנחנו לא לבד... גם בשיעורי מזרון בדרך כלל משתמשים באביזרים קטנים כמו גומייה, כדור קטן או גדול, חישוק שנקרא: magic circle וגליל. האביזרים מוסיפים עניין לשיעור ומשמשים מגרש משחקים קטן. לפעמים אנו משתמשים בהם על מנת להקל ולפעמים על מנת להקשות.

בשיעור מזרון אתם תמיד עם אנשים נוספים בקבוצה ועם תוכנית שיעור מובנת ומסודרת, כלומר אם הגעתם לשיעור עם צוואר תפוס, אתם משתלבים בשיעור ולא הוא משתלב בכם... ואילו בשיעור מכשירים שבו אתם לבד מול המכשיר, אתם תוכלו לעבוד עם דגש על שחרור הצוואר.

לשיעור יש קצב ודינמיקה (רצוי טובה) כך שאם במקרה הגעתם עייפים לשיעור אבל אתם מתמסרים לקצב שהמורה מכתיב, סביר מאוד שתצאו ממנו רעננים, לעומת זאת בשיעור מכשירים, אם הגעתם עייפים לשיעור, יש אפשרות לקחת את השיעור יותר ב"איזי" ואז קצת "מרחנו" שיעור יקר.

פילאטיס מכשירים

בשיטה שאני למדתי (תמר צחי) וכך ורק כך אני מלמדת, לכל תלמיד מותאמת תוכנית משלו. ההתחלה היא קשה וסיזיפית, בכל שיעור חוזרים על אותם התרגילים, כך מן הסתם לומדים שפה חדשה. היתרון הוא שלאחר שלומדים את הבסיס יכולים להתמודד גם עם התרגילים המורכבים יותר של השיטה וההנאה היא גדולה. בצורת הלמידה הזאת יש אחריות גם על התלמיד וזה מאוד שונה משיעור מזרון. בשיעור מזרון המורה כל הזמן אומר / מראה את התרגילים, בשיעור מכשירים על התלמיד ללמוד את התרגילים וגם לזכור אותם על מנת שהשיעור יזרום, דבר שיוביל את המשך ההתקדמות והלמידה.

לגבי המכשירים עצמם - הם ממלאים שתי פונקציות מנוגדות: לעיתים עוזרים לגוף להגיע למקומות שבלי המכשיר וכוח הקפיץ לא היה מגיע אליהם. ולעיתים מקשים: העבודה מול כוח הקפיץ שונה מכוח הגוף בלבד. הקפיצים מאפשרים עבודה על חיזוק ליבת הגוף למשל לאנשים שסובלים מטונוס שרירים נמוך (מתאפיין ברעידות של הגוף רציפות או במאמץ) או במקרים של אוסטאופורוזיס על שלביו. העבודה במכשירים יעילה יותר במקרים של שיקום מפציעות בירכיים או כתפיים.

גברים בדרך כלל יותר "מתחברים" לעבודה עם המכשירים כך שבמקרים שיקומיים כשהרופא שולח לפילאטיס, הסיכוי של גבר להשתלב בפילאטיס מכשירים ולהתמיד הוא גבוה יותר.

בשיעורי מכשירים השיעור מתקיים בקבוצות קטנות, היחס אישי יותר והליווי צמוד יותר אך גם המחיר יקר יותר.

מחירים

מחיר של שיעור מזרון נע בין 180 ל- 300 ש"ח לחודש. בדרך כלל התשלום הוא חודשי לפעמיים בשבוע, יש מקומות בהם ניתן להשלים שיעורים במקרה של פספוס. אני לא מתייחסת כאן לשיעורים בחדרי כושר שבדרך כלל לא משלמים עליהם (הבעיה היא שבדרך כלל אלו שיעורים להמוני אנשים ואני מתקשה לקרוא לזה פילאטיס משום שקשה מאוד לראות בקבוצה של 30 איש אם התלמידים עובדים כמו שצריך למרות שלפעמים מדובר במורים נהדרים...).

מחיר של שיעור מכשירים של עד חמישה אנשים בקבוצה: בדרך כלל קונים כרטיסיה וקובעים את מועדי השיעור, המחירים נעים בין 48 ש"ח לשיעור ועד ל 90 ש"ח לשיעור תלוי בגודל הכרטיסיה שרוכשים. ניתן לבטל שיעור 24 שעות מראש, אם ביטלתי את השיעור בזמן אני משלמת רק על השיעורים שאליהם הגעתי. (אני מאוד ממליצה על מקומות שעובדים בהם לפי תוכנית אישית ולא על מקומות שעובדים בהם כקבוצה. בקבוצות כמובן שכל אחד על מכשיר משלו אבל אין תוכנית מסודרת לכל מתעמל).

להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.