עבודה בישיבה


בעולם המודרני של ה- 20 שנה האחרונות אנו מעבירים בישיבה את רוב שעות היום, למעשה מדובר ביותר מ 80% משעות הערות שלנו.

עבודה בישיבה ממושכת נחשבת כ- "מנוחה" או "עבודה קלה" . מיכון ואוטומציה חדישים גרמו לעובדים לעבור מעבודה בעמידה לעבודה בישיבה. עבודות בישיבה דורשות פחות מאמץ של השרירים, במיוחד אצל אנשי מחשב, ולכן העבודה בישיבה נחשבה  כלא מזיקה. כיום הוכח שעבודה בישיבה ממושכת יכולה לגרום לניוון גופני ולבעיות גב, כתפיים וצוואר. העובדים יסבלו מכאבי גב תחתון, רגישות וכאב בשרירים, ישנם דיווחים על דליות ברגליים, צואר תפוס וחוסר תחושה ברגליים.


 
הישיבה דורשת מהשרירים להחזיק את הגוף, הצואר והכתפיים בתנוחה נוחה. תנועה המצמצמת את אספקת הדם לשרירים דבר המאיץ את העייפות. בשל כך השרירים מועדים יותר לפגיעה והעובדים יכולים להרגיש הדרדרות הדרגתית בבריאותם. שינוי תנוחה מומלץ מדי פעם ופעם כמו קימה מהכסא והמתחות כל חצי שעה לפחות.
צמצום ההשפעות המזיקות על ידי תכנון מקום העבודה חשוב מאוד, מומלץ להתאים כסא ארגונומי ועמדת עבודה המותאמת לכל עובד לפי מנח גופו.

ישיבה נכונה
מיתוס לגבי ישיבה נכונה - צריך לשבת כך שפלג הגוף העליון מוטה ב-90 מעלות כלפי הרגליים. זוהי טעות חמורה. הסיבה לכך היא שבישיבה ב-90 מעלות משקל הגוף מופעל ישירות על חוליות הגב התחתון באופן מרבי. בישיבה של 100 עד 110 מעלות הלחץ על החוליות פוחת באופן משמעותי.
 למעשה אין ישיבה נכונה, קיימת ישיבה דינאמית, הכוונה בכך היא שיש להחליף תנוחות ישיבה באופן קבוע לאורך כל זמן העבודה, ולמעשה כל תנוחה היא נכונה כל עוד היא לא נעשית לפרק זמן ארוך מדי. לשם כך יש צורך כי היושב יהיה מודע כל העת לגופו ולתחושותיו.
אצל משתמשי מחשב ישיבה על כסא ארגונומי חשובה במיוחד.
תנוחת ישיבה ממושכת ולא נכונה מול המחשב עלולה לגרום לכאבי גב קשים. הסיבה היא לחץ על השרירים שמחוברים לחוליות עמוד השדרה ולעיתים גם התפתחות דלקת באזורים שונים של שרירי הצוואר והגב. לעיתים הישיבה מול המחשב, כשהגב מוטה קדימה והכתפיים שמוטות, עלולה אף היא לגרום לכאבי גב וצוואר איומים שמלווים את המשתמש לאורך כל היום.

הכלי היעיל ביותר למניעת מפגעים ארגונומיים הוא פיתוח מודעות גופנית. לא משנה כמה טוב מתוכננת סביבת העבודה, עובד שיושב זמן ממושך יסבול מאי נוחות. מומחים מאשרים שהפסקות יזומות פעילות יגנו על העובד מרגליים נפוחות. הפסקות אלה מועילות ומאפשרות הזרמת דם ללב לראות ולשרירים.
תרגול בשיטת פלדנקרייז ישחרר וימנע מפגעים ארגונומיים. התרגול נעשה בישיבה על כסא במקום העבודה. 


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.