נסיגה לעומת התקדמות


נסיגה באיכות תפקוד הגוף לעומת ההתקדמות בטכנולוגיה מודרנית

בעולם המודרני של ה- 20 שנה האחרונות ובתפקידים שהחברה מציבה לאדם, נוצרה בעיה: הגוף אינו ממלא תפקידים אקטיביים (כגון עבודות פיזיות שונות) כבעבר.
ההתקדמות המטאורית בעולם המחשבים גורמת לישיבה ממושכת של כ- 80% משעות היום, ללא פעילות גופנית המשחררת את אברי הגוף. מצב זה גורם לתופעות של כאבים ולחצים בפלג גוף עליון - צוואר, חגורת הכתפיים, זרועות, פרק שורש כף היד וגב התחתון.

מחקרים שנערכו בנושא מצאו ש- 80% - 85% מהאנשים בעולם המערבי סובלים מכאבי גב, 80% בשל עבודה מול מחשב, משחקי וידאו וסביבת עבודה ארגונומית לא מתאימה.
תופעות אלה החלו להופיע בתלונות של ילדים כבר מגיל בית הספר. ישיבה ממושכת על כסאות וליד שולחנות לא מותאמים למידותיו של הילד, ישיבה ממושכת מול הטלויזיה או המחשב, משחקי וידאו, כל אלה גורמים לאי נוחות, כאבי גב תחתון, דלקות בחגורת הכתפיים והידיים. במחקרים שנערכו בנושא (בשנת 2002) מצאו ש 36% מהילדים סבלו מתופעות אלו והיום מספרם עלה ל- 40%.

מקומות עבודה רבים מיישמים ומעניקים לעובדים סביבת עבודה מתאימה, בבית הספר בישראל עוד לא מספיק מיישמים מסקנות אלו.

לכן, מודעות ולמידה של הרגלי תנועה ויציבה חשובים מאוד למבוגרים ולילדים בפרט.

שיטת פלדנקרייז מומלצת לשיפור ומניעה של תופעות אלו. השיעור מתאים לכל אחד בכל גיל לפי יכולתו הגופנית.

התרגול נעשה בישיבה או שכיבה כאשר כל תרגיל הוא תנועה אחת איטית ומשולבות בה תנועת נשימה ומחשבה ממוקדת כיצד ניתן לבצע תנועה זו ללא מאמץ. בין תרגיל לתרגיל מנוחה כדי להרגיש את השינוי שחל בגוף. התרגילים משולבים בתנועות מתיחה, גמישות ושיכלול טווח תנועה במפרקים. הם מפיגים מתח, לחץ, כאב מאזור פלג גוף עליון ותחתון, גפיים, עמוד שידרה ועיניים.


להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.