מנוחה וההתאוששות


  המנוחה וההתאוששות לאחר האימון הם חלק בלתי נפרד ממנו.
 תהליכי ההסתגלות וההתאמה היוצרים את פיצוי היסף מתרחשים בעת המנוחה ולא במהלך הפעילות הגופנית. המנוחה חשובה במיוחד, כאשר מגבירים את התדירות, משכה ועצימותה של הפעילות הגופנית.
מנוחה והתאוששות לאחר פעילות גופנית אינן צריכות ליצור רגשות אשמה במתאמן, כאילו הוא מחסיר אימונים ומשתמט מפעילות או שמנוחה תיפגע ביכולתו להתקדם ולשפר את כושרו. ההיפך הוא הנכון, רק בעת המנוחה מתרחשים תהליכי הבנייה מחדש ונוצר פיצוי היסף במערכת הפיזיולוגית שפעלה בעומס יסף.

התרשים להלן, מציג את פיצוי היסף שנוצר לאחר פעילות גופנית בעומס אימוני נכון (עומס-יסף), ניתן לראות שתהליך השיקום והבנייה מחדש מתרחשים בעת תהליך ההתאוששות, המתחיל מיד בסיום הפעילות הגופנית. במידה והמתאמן יבצע אימונים נוספים לפני שיאפשר למערכת הספציפית שעבדה להתאושש, הוא מסתכן בביצוע פעילות גופנית בעומס רב (עומס-יתר), מצב שימנע את פיצוי היסף ועלול לגרום לפגיעות גופניות או לתופעת אימון יתר.


תרשים - השפעת הפעילות הגופנית בעומסים שונים על פיצוי היסף

 

 
מעקב אחר תהליכי ייצור האנרגיה בגוף אדם, מגלה שהאדם זקוק לאספקת אנרגיה שוטפת וקבועה לביצוע פעולות גופו. בעת פעילות גופנית הדרישות האנרגטיות גוברות ומקורות האנרגיה השונים מדלדלים במהירות. בסיום הפעילות הגופנית מתחיל מיד שלב ההתאוששות ותהליך הבנייה והשיקום של המערכות והמאגרים שנוצלו.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.