מאחורי כל בטן מסתתר לו גב


אחת מהמחלות הנפוצות במאה שלנו - כאבי גב, בעיקר גב תחתון. אך יחד עם זאת, אם תשאלו: "איזה חלק בגוף תרצה אדוני לחזק?", רוב האנשים יאמרו בטן, גם אם כואב להם מאוד הגב. לא שיש לי משהו רע נגד חיזוק הבטן, פשוט חשוב להבין שהבטן והגב "מחוברים" זה לזה ולמעשה חיזוק נכון של הבטן תמיד ילך עם חיזוק שרירי הגב.

שרירי הבטן בנויים מארבע שכבות של שרירים. המטרה בפילאטיס היא להגיע לשכבה העמוקה ביותר של שרירי הבטן "transversus abdominis " או בעברית "השריר הרחב בטני". שריר זה לא מבצע פעולה של כפיפה אלה של חביקה, ולכן הוא לא שייך לקבוצת השרירים המניעים את הגוף אלא לשרירים המיצבים אותו. השריר הרחב בטני מגן על האיברים הפנימיים ומייצב את האגן. בשיתוף פעולה איתו עובדים מהצד השני שרירי הגב הפנימיים המיצבים את עמוד השדרה ולכן תרגול נכון של חיזוק וייצוב עמוד השדרה צריך להיות מצד אחד חיזוק הבטן ומיד אח"כ חיזוק הגב ולזה נקרא "בטן גב..."

תרגילים בסיסים לחיזוק בטן גב:

לתשומת לבך, כל שימוש באתר או הסתמכות על המידע שבו, לרבות האמור בדף זה, ייעשה על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש. התרגילים המוצגים מיועדים לאנשים בריאים, בכל מקרה של הרגשת חוסר נוחות יש להפסיק את ביצוע התרגיל מייד ולפנות לייעוץ רפואי.

שכיבה על הגב:

1. בשכיבה על הגב כפות הרגליים דורכות על הרצפה, בירכיים כפופות, הגב ארוך, עצם הזנב שלוחה לכיוון הרצפה כך שאנו שומרים על קשת קטנה בגב התחתון ולא מצמידים את המותנית אל הרצפה, ידיים מחזיקות את העורף.
2. תרגלו את איסוף הבטן כמו שרוכסים רוכסן של מכנסים שקצת קטנות עלינו איסוף הבטן יעשה תוך כדי הוצאת אויר (בכדי שהרמת הסרעפת תרים את האיברים כלפי מעלה).

חשוב לשים לב לכך שהבטן נאספת פנימה ולא נדחסת החוצה! עם הנשיפה תוך כדי איסוף הבטן ננתק את הראש והכתפיים המבט יעבור אל הברכיים. ניתן לחזור על כך 10 פעמים (אין שום צורך לעשות 100 חזרות, המטרה היא לא לעייף את השריר אלה לעורר אותו לעבודה נכונה).

 

 

שכיבה על הבטן:

בשכיבה על הבטן כפות הידיים לצידי הראש, המרפקים מונחים על הרצפה והכתפיים משוחררות, קחו אוויר ונסו להתארך כך שהקודקוד יתרחק מכפות הרגליים, עם הנשיפה שחררו. אין צורך לכווץ ישבנים, הבטן צריכה להיות אסופה.
בשלב ראשון אפשר לשכב על הבטן ופשוט לאסוף את הבטן מבלי לכווץ ישבנים ולנתק את הרגליים. גם כאן 10 חזרות יספיקו פעמיים ביום.

 

 

להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.