יציבה נכונה שומרת על בריאות הגב


ידוע כי יציבה טובה משפיעה על המראה שלנו ועל הרגשתנו לגבי עצמנו. יציבה נכונה היא אחת הדרכים לעזור לגב להישאר בריא וללא כאבים. היא מונעת כאבי שרירים, מתח, קשיחות איברים, כאבי גב ופציעות. כשאנו מביטים בעמוד השידרה מהצד נראה שהוא דומה בצורתו ל-S. באיזור הצוואר והמותניים עמוד השידרה כפוף לפנים ואילו באיזור החזה ועצם העצה הוא כפוף לאחור. מבנה איברי הגוף מולד, לכן קשה לשנותו. היציבה ניתנת לשינוי ע"י תרגול מתאים .

יציבה נכונה נוצרת ע"י שיווי משקל דינמי. גוף יציב מאפשר מגוון רחב של תנועות. מרכז הכובד של הכתפיים ובית החזה מועתק מעט לאחור ( לכיוון הגב ), בעוד שאיזור האגן והמותניים מועתק מרכז הכובד לצד הקידמי של הגוף ( לכיוון הבטן ). הברכיים כפופות מעט ושטח משען הגוף מורגש בכפות הרגליים.

כאשר העמידה לקויה כובד הגוף מעיק על הרגליים ואלה מעבירות את המתח לאיזור הגב התחתון. משקל בית החזה יורגש בכתפיים. מאמץ מיוחד דרוש להחזקת משקל הראש המורגש הצוואר ובכתפיים.

אנשים גבוהים כמו כן נערים ונערות בגיל העשרה נוהגים לעגל את גבם קדימה. מצב זה יוצר גב עליון עגול ולחצים בצוואר ובכתפיים. שמירה על עקרונות היציבה הנכונה במשך היום תעזור לשמור על שיווי משקל נכון ולהפחית את הסיכון לפגיעות ולמתיחת שרירים. עקרונות אלה ניתן ללמוד בשעורי התעמלות בשיטת פלדנקרייז.


להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.