ילקוטים וישיבה ממושכת יוצרים ליקויי יציבה אצל מתבגרים


היום, יותר מתמיד אנו מוצאים את עצמנו וילדינו מבלים יותר זמן בישיבה מאשר בעמידה, הליכה ותנועה בכלל. גם באורח חייו של הילד חל שינוי גדול. אם בעבר הרבו לשחק במשחקים עם תנועה, כיום הילד מרבה לשבת מול המחשב וממעט בפעילות גופנית. כיום אנו שומעים יותר ויותר על תופעה של כאבי גב אצל ילדים  ומתבגרים. לאור העליה בכמות המתלוננים , נערכים בתקופה האחרונה מחקרים רבים על נושא כאבי גב אצל ילדים . במחקר שסיימתי לאחרונה בנושא ליקויי יציבה אצל מתבגרים נמצאו שני נושאים עיקריים המשפיעים על יציבה אצל מתבגרים : ילקוטים כבדים וישיבה ממושכת. השלכותיהם על הגוף יוצרים כאבי גב ויציבה לקויה.

 

 


הילקוט וכאבי גב    
אחד הגורמים העיקריים לכאבי גב בגיל צעיר הוא הילקוט - הדרך הנפוצה כיום לנשיאת החפצים לבית הספר . ספרים וציוד ללימודים כמו כן ביגוד וציוד ספורט, כלי נגינה ועוד, אלה מעלים את העומס איתו הילד מתמודד כל יום. עומס זה יכול ליצור שינויים ביציבה ולגרום שינויים פיזיולוגיים.           ( Grimmer et al 2002)
העומס יכול לגרום לנימול בזרועות כשהגוף נוטה קדימה כדי ליצור איזון בין המסה ושיווי משקל הגוף. מסעות כבדים ונשיאה לא נכונה של המסע עלולים לגרום ללחץ לא סימטרי על הצוואר, הכתפיים ועמוד השידרה, שיובילו לבעיות שרירים ושלד.  (הרנוי, 2005)
הספרות מצביעה על עומס רצוי של 10% ממשקל הגוף.. אך בסקרים נמצא כי ילדים נושאים ילקוטים 20% , 30% ואפילו 40% ממשקל גופם. עומסים אלה הם בעלי השפעה שלילית בטווח הקצר.

במחקר שנערך באיטליה ב- 2001 בדקו חוקרים 35 תלמידים בגיל ממוצא של 11.3 שנים. המחקר בחן את נושא הילקוטים, עייפות וכאבי גב ומצא שהנבדקים דיווחו על עייפות א-נורמלית בעת ההליכה עם משא לבית הספר וחזרה. כמו כן נמצא שנבדקים שעסקו בפעילות גופנית מעטה סבלו יותר מכאבי גב. (הרנוי , 2005)
במחקר נערך בלוס אנגלס קליפורניה (2006) בקרב 1,540 תלמידי חטיבות ביניים בגילאי 11-14 בנושא כאבי גב וילקוטים, נמצא כי 37% מהתלמידים דווחו על כאבי גב,  97% מהם נשאו ילקוטים, 34% דווחו על הורדת כמות הפעילות בגלל הכאב,  28%  סברו שכאבי גב נגרמו בשל כובד הילקוטים או החמירו את המצב. המסקנות מהמחקר היו שכמות כאבי גב בגיל ההתבגרות מראים על התקרבות נתונים לאלה של המבוגרים. בהמלצות: זוהו שני נושאים שצריך לתת עליהם את הדעת והם: שימוש בארוניות לאחסנת הציוד ותיקים קלים יותר.
 
ישיבה ממושכת והשלכותיה על כאבי גב ושלד- שריר
החיים בעידן המודרני מציבים בפנינו מציאות יומיומית בה אנו מוצאים את עצמנו פחות בתנועה ויותר בישיבה. הישיבה הממושכת עשויה להיות בעייתית לגב, בזמן ישיבה מופעל עומס מוגבר יותר על עמוד השידרה מאשר במצב של עמידה. ( Parcells,et al., 1999)
הילד הישראלי מבלה שליש משעות הערות שלו בבית הספר, עובדה זו הופכת את בית הספר לסביבה משמעותית ביותר בשבילו.    (Limon, el at 2004)
סביבת בית הספר מהווה גורם מהותי בהופעת כאבי גב בקרב ילדים וזאת מכיוון שהלמידה בבית הספר מלווה בישיבה ממושכת. גורם זה מושפע מהעדר ריהוט מותאם לצרכיו של התלמיד. (Geldhof, et al., 2006)  
מצב מערכת החינוך מציג תמונה עגומה בה התלמידים ישובים בכיתות צפופות כאשר אפשרויות התזוזה שלהם מוגבלות. מחקר שנערך בישראל בדק גורמי סיכון להופעת כאבי גב אצל ילדים בבית ספר יסודי מצא שב- 74% מהכיתות שבהן נערך המחקר, התלמידים ישבו כאשר צידם אל המורה במהלך השעור, כמו כן בקרוב לשליש מהכיתות נצפו תלמידים ישובים עם גבם למורה במהלך השעור.  (Limon, elat., 2004)  בנוסף בדק המחקר את התאמת גובה הכסא והשולחן . התוצאות מראות כי קרוב ל- 15% מתלמידי כתות א' ו- 20% מתלמידי כיתות ו' ישבו בכסאות שאינם מותאמים עבורם.
במחקר נוסף שנערך באנגליה בקרב תלמידי חטיבת ביניים, בדקו החוקרים את הגורמים המשפיעים על כאבי גב בקרב תלמידים. אחד הממצאים הראה שיש קשר בין חוסר התאמת גובה הכסא  לגובהו של הילד לבין דווח על כאבים בפלג גוף עליון.

כאשר הכסא היה נמוך מידי דיווחו התלמידים על כאבים באזור הצוואר וכאשר הכסא היה גבוה מידי דיווחו התלמידים על כאבי גב עליון וכאבי ראש. נתונים אלה מעידים על העדר התאמה בין התלמיד וסביבת חייו הלימודיים. (Murphy, et al. 2003)

נושא ליקויי יציבה אצל מתבגרים קרוב אלי מאוד. במסגרת עבודתי כמורה לחינוך גופני ומתמחה בשיטת פלדנקרייז , תחום היציבה הוא אחד ממרכבי התנועה. צברתי ידע בנושא וכיום אני ממשיכה לטפל בליקויי יציבה בילדים, נוער ומבוגרים בגילאים שונים.
תוך כדי ליקוט החומר הרלונטי לנושא חזרתי לספרות ולמאמרים עדכניים ומצאתי שנושא היציבה אצל מתבגרים נחקר באופן מעמיק. המסקנות ממחקרים שונים בנושא אשר מצאו  שכמות כאבי גב בגיל ההתבגרות מראים על התקרבות נתונים לאלה של המבוגרים הפתיעה אותי מאוד.
הורים, היו מודעים לממצאים אלה. הקידמה לא מטיבה עם ילדינו . שימו לב, אל תתעלמו מילד שמדווח על כאבי גב, התעלמות מביאה לליקויי יציבה.
שיטת פלדנקרייז מתקנת  ומונעת ליקויים אלה. 


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.