יוגה


יוגה אינה פילוסופיה, תרגילים, או מודעות לנשימה. יוגה היא דרך חיים המציעה לראות, לחשוב, לדבר ולנהוג ממקום בו ראייתנו צלולה, כשצלילות זו נובעת ממצב תודעה גבוה אליו שואפים באימון. בחירת אורח חיים שיאפשר את כל אלה הוא חלק בלתי נפרד מהדרך. לא קל לקיים זאת במרוץ החיים בעולם המודרני, וקשה לשנות דפוסי התנהגות. אנו זקוקים לאיזון, לזמן מתאים לאימון ולמקום נוח לאימון. יש צורך בשינה טובה, במזון בריא ובעיסוק מעניין, בזמן חפשי ובחברת אנשים תומכים ולא מזיקים. היוגה רואה את האדם כשלם שחייב להיות באיזון מושלם ולכן צריכה להיות מתורגלת בו זמנית ובמקביל בדרכים הקלאסיות שלה. בכך תיווצר הרמוניה בין ההיבטים הפיסי, המנטאלי והרגשי בדרך להשגת רמות תודעה עליונות.

עדויות שנתגלו בהודו מצביעות על כך שראשיתה של היוגה היא לפני כ-5000 שנה. מקור המילה יוגה הינו בשפת הסנסקריט העתיקה, ופירושה – איחוד, הרמוניה. המילה נגזרת מהשורש יוג´ שפירושו – לקשור, לצרף, להצמיד, לרתום בעול, לכוון את תשומת הלב, להשתמש, ליישם, לאחד.

יוגה היא דרך המכילה טכניקות רבות המובילות להרמוניה עם זרימת החיים, לאיחוד עם האינטליגנציה הקוסמית הטבעית ממנה התרחקנו. לפי התפיסה היוגית, אי הידיעה הוא הגורם הראשוני לסבל בחיים ומטרת היוגה היא להנחות אותנו אל הידיעה, אל הראיה הנכונה של המציאות, כדי שנוכל לפעול נכונה. כשהתודעה צלולה, המציאות משתקפת בה כפי שהיא.

בעולם המודרני אנו סובלים מחוסר איזון מתוך ניסיון לשלוט בטבע, בעודנו שוכחים שאנו חלק מהטבע. אנו מוכיחים לעצמנו שמי שפוגע בסדר הקוסמי ומפר את הדהרמה (חוקיות, הדרך על פיה יש לנהוג) ייפגע (למשל,הפגיעה באוזון פוגעת בסופו של דבר בנו). האדם, אגב,הוא היצור החי היחיד המפר את חוקי הטבע וההרמוניה. היוגה מנסה לחבר אותנו חזרה לאינטליגנציה הקוסמית.

היוגה אינה דת. היא מתייחסת אל האלוהות כאמצעי מני רבים שמטרתם להשיג מצב מודעות מסוים. אמונה באלוהים אינה תנאי הכרחי כדי להיות יוגי. היוגה מכוונת אותנו ללכת בדרכנו, מראה לנו שמוסריות אמיתית היא ביטוי לסדר והרמוניה ולא השמירה על חוקי הדת. כל אחד הוא חלק משלם ואין לשאוף להיות אחר מלבדנו. היוגה אינה מבקשת מאיתנו אמונה אלא סבלנות והתמדה כדי שנוכל להתנסות בעצמנו באותן אמיתות עליהן היא מדברת.

היוגה נחשבת לאחת מששת האסכולות בפילוסופיה ההודית, אך היא איננה פילוסופיה במובן הרגיל היות ומטרתה אינה להרחיב את הידע האינטלקטואלי שלנו. ייעודה להיות מתורגלת ולהפוך לחלק בלתי נפרד מחיינו. פירוש המילה דרשנה (המתורגמת לפילוסופיה) הוא ראיית המציאות.

ביוגה אין מגבלות של דת, גיל, מין או גיאוגרפיה. בריאות פיזית היא חלק ממנה אך לשם כך אפשר לתרגל כל סוג אחר של פעילות פיזית. היוגה שואפת לאיחוד עם האלוהי/האינטליגנציה הקוסמית ובמקביל יוצרת את התנאים לכך שתוכל להתגלם בכל הרמות (פעולה, רגש, מחשבה ואינטלקט).

הדרך ללמוד ולהכיר את היוגה מבוססת על תרגול היוגה. כיום ניתן למצוא עוד הרבה שיטות יוגה, שמטפחות אספקטים שונים של עקרונות היסוד של היוגה. יש לתרגל את כל האספקטים כדי להגיע לאותה צלילות של התודעה שתראה לנו את הדרך הנכונה בה יש לנהוג. מורה טוב ינחה אותנו לאורח חיים נכון, לתרגול נכון של אסאנות, פראניימה ומדיטצייה. על התלמיד להיווכח שהיוגה איננה רק עוד תרגול אלא דרך חיים.

להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

 

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.