המרוץ של החיים - חלק ב'


מאת: מיה תמיר

חלק א' של הכתבה דן בבעיות הנגרמות ממתח ובשלב הראשון של ההתמודדות עימו באמצעות הגברת המודעות לנשימה ולשרירים.
נכון, רומא לא נבנתה ביום אחד, התהליך הינו תהליך ממושך הדורש סבלנות. אך ככול שנתרגל את המודעות שלנו לנשימות עמוקות והרפיית השרירים כך נשמור על בריאות ואיכות חיים טובה יותר.
בכתבה שלפנינו אתן עצות נוספות להתמודדות עם מתח.

פעילות גופנית
לא רק חשובה למערכת הלב והנשימה, אלא גם משחררת אנדרופינים, אותם חומרים טבעיים בגוף המשחררים כאב ,מעלים את מצב הרוח ומזרימים דם וחמצן לכל התאים בגוף.
מומלץ למצוא פעילות מתאימה בכדי שניתן יהיה להתמיד בה. לאנשים שסובלים ממתח רב בעבודה אני ממליצה לצרף לפעילות  האירובית גם עבודה על נשימות ושרירים  כגון יוגה, פילטיס, טאי צ'י וכדומה.

אם מעבירים את  רוב שעות העבודה בישיבה , מומלץ לקום מידי פעם, להימתח, לשחרר את הכתפים, למתוח את הצואר, לעסות את שרירי הפנים- בייחוד השרירים סביב העיניים וללחוץ על הנקודה שנמצאת בן העיניים-" נקודת העין השלישית". לפי הרפואה הסינית לנקודה זו יש אפקט מרגיע ומאזן.
ניתן לטפוח בעדינות על השרירים הידיים ורגלים- טפיחות אלו יעוררו את הגוף ויעודדו זרימת דם לאזורים השונים. טפיחות אלו מסייעות להזרמת דם ואנרגיה במרידאנים השונים (מרידאן- ערוץ אנרגיה) וכן יסייעו לאנשים החשים עייפות ומעוניינים להתעורר.


 
אימוץ תחביב אהוב
ציור, כתיבה, שירה, ריקוד, פיסול הליכה בחוף הים וכדומה, מומלץ לנסות לפחות פעם בשבוע לפנות זמן לתחביב כלשהו.


תזונה מזינה

מומלץ להימנע ממוצרים בעלי צבעי מאכל, חומרים משמרים, ממתיקים מלכותיים ומונוסודיום גלוטמט (בעיקר לסובלים מכאבי ראש).

כאשר אנחנו מזינים את גופינו ב"מזונות פלסטיק"- כל אותם מזונות משומרים, קפואים ומהירי הכנה שמגיעים ממפעלים, אנו נותרים רעבים ועייפים. חומרים משמרים וצבעי מאכל מחלישים את הגוף וגורמים להצטברות של רעלים שמתבטאים לעיתים, בכאבים, בעיות עיכול, כאבי ראש ועוד.

תחליפים בריאים:
מומלץ לצרוך מזון מלא- קמח מלא, אורז מלא או בסמתי, שבולת שועל, קינואה.
בכדי לחזק את האנרגיה אני ממליצה בחום לאכול יותר קטניות מונבטות ( לפני הכנה מומלץ להניח את הקטניות ליום יומיים במעט מים להנביט אותן ורק אז לבשל) ע"פ הרפואה הסינית טכניקה זו תעלה את רמת האנרגיה הנרכשת מהמזון ותשפר את העיכול.

מומלץ להימנע ממשקאות מעוררים וממריצים, כגון: קפה, אלכוהול, שוקו, קוקה קולה, רד בול וכדומה אותם משקאות אשר "מעלים את האנרגיה" הם אותם משקאות אשר מתישים את מאגרי האנרגיה האמיתיים של גופינו, מעוררים את המערכת הסימפטטית ומעלים את רמות המתח, לחץ וחרדה.

הרגלי אכילה:
לעיתים קרובות, לאחר תשאול (בעיקר של מטופלים הסובלים מבעיות עיכול והשמנה) אני מגלה רבים הנוטים לאכול בעמידה, תוך כדי עבודה על המחשב או כאשר הם עצבניים. חשוב לפני ארוחה לעצור, לנשום עמוק ולהרגע.
אכילה בזמן עבודה או מתח נפשי עלולים לגרום לבעיות עיכול וכאבי בטן. מניסיוני, שינוי קטן באווירת הארוחה יכולה לסייע מאוד לבעיות עיכול והשמנה.
מומלץ לאכול בישיבה בלבד, לא בזמן עבודה, לא מול המחשב או הטלויזיה , לנצל זמן זה להפסקה , לא לדבר על נושאים מלחיצים או הקשורים לעבודה.
כשאוכלים בזמן רגיעה אוכלים לאט יותר ולכן גם צורכים פחות מזון- חשוב לאנשים שאוכלים מהר ונוטים להשמנה.

מומלץ ללעוס את האוכל כמה שיותר פעמים לפני הבליעה- לעיסה מרובה עוזרת לגוף לעכל את המזון ומאפשרת את הטמעת המזון בצורה טובה יותר. בנוסף לעיסה מרובה מורידה את קצב האכילה וכך מעלה את המודעות למנגנון ויסות הרעב והשובע של גופינו. כאשר אוכלים מהר צורכים יותר מזון ומקשים על העיכול דבר המעודד השמנה.

 
שינה
מומלץ לישון לפחות 7 שעות שינה בלילה.
חדר השינה לפי תורת הפאנג שוואי:  חדר השינה צריך להיות במקום נעים ומרגיע, צבע הקירות בהיר, ללא מכשירים חשמליים, פלפונים, מחשב וכדומה מקרבת המיטה.
מומלץ לסדר את החדר- באלגן בחדר יגרום לאי שקט פנימי.

הרפיה לפני השינה- לסגור את העיניים ולפני שנרדמים לנשום כמה נשימות עמוקות להרפות כל שריר ושריר בגוף מהרגלים עד שרירי הפנים הזעירים ביותר (שרירי הגבות, שפתיים, לחיים וכו', מפליא לגלות ששרירים אלו גם כן נמצאים בכיווץ מתמיד). נשימה והרפייה זו לפני השינה מאפשרת לישון טוב יותר ולקום רעננים.

שעון מעורר- עדיף להתעורר לקולו של צילצול נעים ומרגיע שעולה בהדרגה. צילול מקפיץ או חזק עלול לגרום למתח בשרירים ועלול לשלוח אותות של מצוקה למוח.-חבל להתחיל את היום מכווצים ועצבניים.

זמן איכות
מומלץ ללכת לעיסוי, לשבת במסעדה טובה, להכין אמבטיה חמה- מומלץ להוסיף שמנים אתריים מרגיעים כגון- לבנדר, ורדים, ילאנג ילאנג, נרולי, סנדלווד, פטצ'ולי.
בנוסף להרגעה, חלק משמנים אלו מרגיעי שרירים, נוגדי דיכאון, משפרים מצב רוח ומעוררים חשק מיני.


אני ממליצה לנסות ולשלב המלצות אלו ,כמה שיותר, לשגרת יומכם. ככל שתקפידו יותר כך תקטפו פירות רבים יותר, תרגישו רעננים, אנרגטיים ורגועים. עליה ברמת המודעות הנפשית והגופנית שלכם תתרום בעתיד להתמודדות מול אתגרים ומצבים שונים.
אז קדימה לשינוי ובהצלחה!

 

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.