דגני בוקר


יום הקניות הגיע ואיתו שוב ההתלבטות: אילו דגני בוקר נבחר הפעם לקחת מהמדף?  ברנפלקס? אול בראן? מולטי צ'יריוס? פינוקי בריאות? ספיישל קיי? ביופלקס? עינוגי פקאן? והרשימה ארוכה ארוכה..

לפני זמן קצר שאלה אותי חברה האם אני לא מבולבלת מרוב אפשרויות וביקשה את עזרתי איך תוכל לדעת איזה מוצר עדיף בשביל בני משפחתה. לבעלה, כך סיפרה, רמת סוכר גבוהה בדם. היא בעצמה מתלוננת בפני על יציאות קשות ועצירות, ולילדיה היא רוצה לבחור דגנים טעימים, מתוקים אך גם קצת יותר בריאותיים.
ובכן, עניתי לה בשמחה, ראשית, בואי נבדוק מהם רכיבי התזונה שיש בדגני הבוקר ואת תרומתם לשיפור הבריאות הכללית.
כל דגני הבוקר מספקים כמויות טובות של פחמימות מורכבות, סוגים שונים של ויטמינים ומינרלים, חלבון, תכולה משתנה של שומן והינם ללא כולסטרול.


ישנם דגני בוקר המכילים דגנים מלאים , אחרים מועשרים בברזל, בסידן, בסיבים תזונתיים או בויטמינים מקבוצה B כמו חומצה פולית וויטמין B12. דגני הבוקר, בהיותם תורמים רכיבים תזונתיים רבים יכולים להוות ארוחה טובה במשך היום אם נלווה אליהם מקור עשיר בחלבון כמו חלב או יוגורט.
מקור הפחמימות משתנה בין דגני בוקר: אורז, חיטה, שיבולת שועל, תירס, שעורה, שיפון הם הדגנים הנפוצים ביותר. לשיפור הטעם מוסיפים להם לעיתים סוכרים פשוטים, התורמים לטעם מתוק יותר, האהוב בדרך כלל על מבוגרים וילדים כאחד. דגני בוקר אלו כמובן פחות מומלצים וכדאי להמעיט בצריכתם. לדגני בוקר אחדים מוסיפים פירות מיובשים כמו צימוקים, חמוציות, תפוחים, בננות, שבבי קוקוס ואננס על מנת להמתיק.  
בחירה של דגני בוקר המכילים בעיקר דגנים מלאים, מומלצת יותר, שכן אלו נמצאו כתורמים לבריאות הלב, להפחתת הסיכון להתפתחות סוכרת, לשמירה על משקל, להרגשת מלאות ושובע ארוכה, לתנועתיות מעיים טובה יותר המשפרת את היציאות ועוד ועוד יתרונות אחרים.
ובכל זאת המשיכה חברתי, איך אני אדע מה להעדיף?
דרך יעילה אחת לבחור בין מגוון דגני הבוקר יכולה להיות קריאת תווית המזון והסימון התזונתי שעל גבי האריזה. בעזרתם ניתן ללמוד על כמויות רכיבי התזונה במוצר. כדאי להשוות בין מוצרים ולבחור על פי הצרכים התזונתיים: לסובלים מסוכרת מומלץ לבחור בדגני בוקר המכילים הרבה סיבים ומעט סוכרים. לסובלים מחסר בברזל ולילדים כדאי לבחור דגנים מועשרים בברזל. אלו המעוניינים לשמור על משקלם או לרדת במשקל וכן לבעלי רמות גבוהות של שומנים בדם כדאי לבחור במוצרים המשלבים מעט שומן, ובמיוחד שומן רווי  לצד הרבה סיבים תזונתיים.  
אולם, דרך זו לא תמיד מספיקה. עדיין עלולות להישאר שאלות, תהיות וההחלטה מה לבחור לא תמיד ברורה.

מה עושים? מתייעצים עם המומחים!     
ניתן להיעזר בכלים שמעמידה לרשותך נטוגרין. באתר האינטרנט ניתן לבצע אבחון תזונתי כללי על סמך הזנת נתונים אישיים של גיל, מין, משקל, גובה, אבחנות רפואיות, בדיקות דם ועוד. אבחון זה הינו אמצעי יעיל ביותר להערכת המצב התזונתי שלאחריו ניתנות המלצות אישיות לקידום הבריאות, הכוללות הנחיות תזונתיות, יחד עם המלצות לפעילות גופנית, ולנטילת תוספים על פי הצורך. 
ניתן גם לבצע אבחון שמטרתו התאמת דגני בוקר באופן אישי תוך התחשבות בנתונים שנאספו באבחון הכללי, בסימנים המעלים חשד למחסורים תזונתיים וכמובן בהעדפות אישיות.. מומחי נטוגרין, אשר סקרו מגוון דגני בוקר המצויים בשוק יוכלו על סמך האבחון לכוון אותך אילו דגני בוקר מומלצים לך באופן אישי כאשר השיקול המרכזי העומד לפנינו הוא בריאותך.
להשלמת ההליך, מומלץ למלא באתר יומן אכילה במשך 3 ימים, המשקף את הרגלי הצריכה התזונתית. ניתן לקבל ניתוח מהימן על צריכת קלוריות, חלבון, שומן, פחמימות, מינרלים, ויטמינים, סיבים, כולסטרול ושאר רכיבים ביחס להמלצות לפי גיל ומין.

לסיום,
רגע לפני שנפרדנו אמרתי לחברתי: בפעם הבאה כשתתלבטי לגבי דגני בוקר שבריאים לך ולכל בני ביתך, תוכלי לעשות זאת בעצמך תוך הכוונה של מומחי נטוגרין. אין כל ספק כי שימוש בכלים המקצועיים מתאים לכל אחד ואחת, פשוט לתרגול, מהיר, מאפשר קבלת תוצאות באופן מיידי יחד עם המלצות ליישום שהינן אישיות.
       אז שיהיה בתאבון והעיקר הבריאות.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.