גלישה בחורף - הוראות בטיחות


התענוג שבגלישה בחורף

מכל עונות הגלישה הקיימות עונת החורף היא המסוכנת ביותר ועם זאת המהנה (לדעתי) ביותר. אז נכון שקצת קר ולא נעים, אבל ברגע שנכנסים למים ומתמודדים עם איתני הטבע, כל החסרונות והדברים המציקים נעלמים ומולנו עומד דבר אחד גדול... ההנאה.

ההנאה הצרופה של גלישת גלים ורוחות חזקות יכולות לעיתים להסיט אותנו מדבר חשוב מאוד. עם כל הכבוד לספורט ולכולנו יש המון כבוד, הבטיחות היא גורם משמעותי שעם הזמן נוטה להעלם מנגד עינינו ולכן החלטנו בקייט אווי לתת עוד שירות קטן לגולש ולרשום מעט טיפים ועצות על מנת להזכיר נשכחות לגולשים הוותיקים וללמד קצת עצות וטיפים את הגולשים החדשים.

הגעה לחוף

הגעתם לחוף, הרוח נושבת, האדרנלין זורם ואתם באטרף לרוץ מהר מהר לנפח ולהרכיב להעלות ולגלוש לא מעניין אתכם כלום !!
קודם כל סבלנות, קחו לעצמכם מספר דקות לראות פחות או יותר את הלך הרוח לאותו היום, כאמור אי אפשר לצפות את התנהגות הרוח אפילו בימים חזויים מראש ובמיוחד בחורף, בחורף הרוח נוטה לשנות כיוון מדי פעם, לכן כדאי בעת ההגעה אל החוף להמתין מספר דקות ולראות פחות או יותר את הלך הרוח, לא מעט פעמים תראו שיש נפילות ברוח ולגולשים חדשים זאת עלולה להיות סכנה לא קטנה (נפילה של מצנח למים בעומק ובגלים גבוהים זה דבר מאוד לא נעים) בזמן היותכם על החוף תוכלו לקבל החלטה נכונה לגבי גודל המצנח אותו אתם רוצים להרכיב (אינכם יודעים, תשאלו !!!) גם לגבי ההרכבה וודאו לפני ההנפה שהמצנח מורכב בדיוק כמו שצריך ושאתם מכירים את כל המערכות שמצויות בבר (כידוע לכם לכל חברה יש מערכות שונות) וכמובן בדיקה מעשית של השחרור המהיר לפני ההנפה במיוחד אם זה קייט קטן ששכב כבר הרבה זמן בבית (אני הייתי ממליץ לשטוף את הבר שלו במידה והוא לא נפתח הרבה זמן במים חמים בבית) בזמן הזה שאתם על החוף תוכלו גם כמובן לקבל החלטה נכונה לגבי הנפה ומיקום הנפה, באותו זמן מומלץ מאוד לעשות חימום למפרקי הגוף (במיוחד אתם הסניורים) חימום נכון ומתיחת הגידים והשרירים ימנע דלקות, קרעים וכ"ו. כמו כן הוא עוזר בהזרמת דם לגוף וחימומו לפני הכניסה למים (כדאי לעשות זאת לאחר לבישת החליפה).

הנפה

חשוב מאוד (בדומה לכינרת) להניף את המצנח כשהחופה שואפת בכיוונה אל המים !! וזאת בכדי שבמידה וקיימת תקלה מסוימת אתם הגולשים נגררים אל תוך המים ובתוך המים תפעול תקלות הופך לדבר הרבה יותר קל ופשוט מאשר תוך כדי גרירה על החוף כשפנכם מופנים לאיזה סלע / רכב/ מבנה או כל דבר אחר!
עם ההנפה יש להקפיד על שני דברים חשובים מאוד ! גולש מאבטח (במידה ויש אחד כזה ולא כולם בבית מתחת לפוך) זאת אומרת גולש נוסף שנמצא בחוף ותופס אתכם בטרפז מאחורה לדעתי אפילו כדאי לחבק ! דבר נוסף שחשוב מאוד להקפיד עליו בעת ההנפה זה להיות במצב של "שחרור מהיר" עם ההנפה יש לשים יד אחת בהיכון על השחרור המהיר ובמידה וקורה משהו למשוך!!!! לא להתבייש פשוט למשוך!!! תנו לקייט ליפול, עדיף כמובן שיקרה לקייט משהו ולא לכם (אל תאמרו לי זה לא יקרה!!)

כניסה אל המים

נכנסים לגלוש? שימו לב מה קורה סביב. כמות הגולשים במים כיוון הרוח, אתם עצמכם מצוידים היטב..? חליפה ? קסדה?
בחורף לרוחות יש נטייה חזקה לבוא מכיוון מערב (ONSHORE) זאת אומרת, ששאיפתה של הרוח היא להוציא אתכם לכיוון החוף, יש לתת לכך דגש אם זה בגלישה עצמה, אם זה בקפיצות (התרגלנו לקפוץ בצפוניות ליד החוף?! תחשבו שוב, כל קפיצה במערבית יכולה להיגמר על החוף!) ואם זה בכניסה אל המים. ברוחות מערביות אנחנו גולשים כמעט מקביל לחוף, ופחות או יותר מקבילים אל הגלים והרבה יותר קשה לעבור גל מאשר ברוחות SIDE SHORE שבהן אנחנו מאונכים לגל ופשוט נכנסים בו לכן חשוב לצפות לגל המתקרב ולנסות להרים קצת את צד הגלשן הקרוב יותר אל הגל. (הגל המגיע במקביל נכנס לגולש ברגלים ומייד מוציא אותו משיווי משקל ! תוסיפו את זה לקרבה לחוף וכמות גולשים והנה לכם תאונה בפוטנציה..).

גלישה

אתם בים גולשים ונהנים ומולכם ענן גשם גדול מה לעשות?! פשוט לצאת ולחכות שיחלוף, לא!! לא לגלוש אליו ולראות מה יקרה. הנה לכם כמה סיבות למה לא!

1. ענני גשם מביאים איתם (יותר נכון הרוח מביאה) מערכת לא צפויה ובדרך כלל מלווה בגאסטים חזקים מאוד שלעיתים יכולים להגיע ל 40 קשר!! לא נעים להיות ב 40 קשר עם קייט 12! גם עם הקייט הכי משחרר בעולם!!
2. ענני גשם והאוויר בחורף טעון במטען חשמלי גבוה מאוד יחסית לימים רגילים והקייט שלנו העשוי בד הופך יחד איתכם לתחנת כוח ניידת, כן פשוט כך למי שלא מכיר את התופעה אני לא מאחל לו להכיר אותה באמצע גלישה כי זה מפחיד מאוד לגלוש ולקבל מכות חשמל תוך כדי גלישה, יותר מזה הוא החוסר יכולת לגעת בבר. איך מאבחנים את התופעה? פשוט שומעים קולות זמזום מהבר, במקרה כזה כדאי מאוד וכמה שיותר מהר להנמיך את הקייט ומומלץ מאוד להוריד אותו אל הקרקע נגיעת הקייט בקרקע גורמת לפריקת המטען החשמלי אותו צובר הקייט.
3. ברקים: שמעתי כבר על מקרה שבו גולש נפגע מברק, חשוב שתדעו, עם הקייט אתם כמעט ומתפקדים כמו קולטי ברקים. דעו, אם יש עננות - יש ברקים. יש עננות לא נכנסים!!

היפותרמיה

ודבר סופי וחשוב מאוד: היפותרמיה. לא יצא לי להיתקל בתופעה כשמדובר בגלישה, אבל הקפידו להתלבש כמו שצריך, לבשו חליפה מתאימה, מאוד מומלץ מודבקת! (אחרת הרוח נכנסת בין התפרים).
סימפטומים להיפותרמיה:
1. רעד בלתי פוסק מקור עד כדי כך שיכולת הדיבור נפגמת.
2. פגיעה בשליטה בגפיים ואלחוש.
3. עייפות כללית ואפיסת כוחות.
4. פגיעה בכושר השיפוט (אם מישהו אומר שחם לו פתאום או סתם דבר שטותי) למושיק יש פטור הוא מדבר שטויות גם בקיץ, קריצה.

חבר´ה, היפותרמיה היא לא צחוק ולעיתים קשה לאבחן אותה לכן אם ישנו חשש, המטרה העיקרית היא לחמם את הנפגע ולהעלות לו את חום הגוף בצורה מבוקרת, לדבר מילולית עם הנפגע כל הזמן, נפגעי היפותרמיה אינם יודעים שנפגעו ואי יכולת לאבחן את ההיפותרמיה מסוגלת לגרום למוות בתוך שעות ספורות!

סיכום כללי

טיפ קטן לחבר´ה שעדיין נסחפים במורד הרוח וגם לוותיקים, קחו אתכם סכין טרפז, הים הגלי והגבוה בקלות יכול לערבל אתכם עם הבר ואתם יכולים למצוא עצמכם קשורים כשהברירה היחידה שלכם היא פשוט לחתוך את החוטים (שוב פעם אל תאמרו לי זה לא יקרה, כולה 100 ₪ סכין!בחנויות הגלישה המובחרות אם לא פחות).

להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.