ארגונומיה ושינוי הרגלים


במאמר הזה נעסוק באחד התחומים "החמים", שהתחיל לתפוס תאוצה בארץ: ארגונומיה או: ייעוץ ארגונומי.
התחום קיים כבר ופעיל ביותר באירופה ובארצות הברית,ולאחרונה נראים ניצנים ראשונים בחברות בארץ.
על מה אנו מדברים?

ארגונומיה
מיוונית:ארגו=עבודה, נומוס=חוקים.
התחום עוסק ומטפל בסביבת החיים בבית ובעבודה ובהתאמתם לאדם.
כמטפל בבעיות אורטופדיות, בעיקר גב וצוואר- וכיועץ ומאמן ארגונומי, הארגונומיה  בשבילי היא למעשה, שינוי הרגלים לא נכונים, או הטמעת הרגלים נכונים לשיפור איכות החיים. אני מקפיד לבדוק אצל מטופלי, מה הגורם לכאב בגללו הגיעו אלי. בדרך כלל הסיבה היא הרגל קבוע שנעשה בצורה לא נכונה , לאורך זמן, כמו:
ישיבה לא נכונה מול המחשב בעבודה, או הטלויזיה בבית. עמידה ממושכת בבית (בישולים) או בעבודה, (הרצאה מול קהל), שינה בתנוחה אנטומית לא נכונה, וכו..שילוב של הטיפול (למשל עיסוי רפואי) עם שינוי ההרגל שגרם לכאב יביא לשיקומו המהיר ביותר של המטופל.

 


מה שנפוץ היום ומקבל תאוצה בחברות שונות הוא הדרכה ליצירת סביבת עבודה מתאימה ונכונה שתשמור על בריאותו של העובד. ההדרכה יכולה להיעשות כסדנה או הרצאה פרונטאלית, או כהדרכה אישית לכל עובד, בסביבת העבודה הספציפית שלו. אני אישית מעדיף את ההדרכות הפרטניות , מכוון שלכל אדם נתונים פיזיים אישיים והרגלי עבודה הייחודיים לו כך שהדרכה אישית היא האפקטיבית ביותר.
לייעוץ הארגונומי כמה גישות, חלקן, למשל דוגלות בעזרים ארגונומיים וחלקן פחות. ישנם יועצים המאמינים בשולחן ארגונומי, ויש את אלה שלא.

כיצד בוחרים את הייעוץ הנכון?
• בראש וראשונה , היועץ חייב להיות נטרלי לחלוטין , ולא מזוהה עם שום חברה המוכרת מוצרים ארגונומיים.
• רצוי שהיועץ יהיה איש שטח, שחווה על בשרו את הדברים עליהם הוא מדבר, מאשר איש אקדמיה המדבר על התיאוריה בלבד.
• מוצרים הארגונומיים אמנם נועדו לשיפור התפקוד אך אינם מתאימים לכל אחד, ולכן אני ממליץ  על הייעוץ האישי שבמסגרתו  יותאמו מוצרים ארגונומיים רק למי שזקוק להם באמת.

לסיכום!
אחרי שתקבלו את הייעוץ הנכון ,ותבלו בנעימים את זמנכם בעבודה, זכרו לשמור על עצמכם ביתר סביבות החיים שלכם: בבית, בזמן עשיית ספורט ובבילוי עם ילדיכם .
בהצלחה!

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.