אהבה נוסח סין


מאת: מיה תמיר

ככה באמצע הקיץ החם והלח, מגיע לו יום מיוחד, יום שכולו מוקדש לאהבה וזוגיות, ט"ו באב.
לפי המסורת היהודית, זהו הזמן שבו היו יוצאות בנות ישראל לבושות שמלות לבנות לרקוד בכרמים במטרה למצוא שידוך.
לרפואה הסינית ישנה פרשנות מלאה לזוגיות, המבוססת על תיאוריית היין והיאנג ומונה את המאפיינים החשובים המסייעים לזוגיות טובה, לפי תאוריית חמשת האלמנטים.
ברפואה הסינית הזכר והנקבה מהווים ניגודים משלימים. לפי הסמל העתיק של היין והיאנג, העומד בבסיסן של התיאוריות הסיניות, היאנג מייצג את האנרגיה הגברית והיין את האנרגיה נשית.
כולנו מורכבים משילוב של האנרגיה הזכרית והנשית עם נטיה לאחת האיכויות. האנרגיה הנשית, היינית, מייצגת רכות, הזנה, הקשבה, רגישות ומנוחה ואילו האנרגיה הזכרית, היאנגית, מייצגת תנועה, פעילות, יוזמה, אימפולסיביות וכוחניות. זוגיות היא תערובת של איכויות אלו המתבטאות בצורות ודרגות שונות בבני הזוג, כשהמטרה היא להגיע לאיזון והרמוניה. שילוב נכון של איכויות אלו ייצור זוגיות טובה.

חשוב להשלים ולחזק את המקומות החלשים בבן הזוג ולהזין ולעודד את המקומות החזקים, אך לא די בכך. לפי 5 האלמנטים, לכל איבר בגוף יש את הרגשות הדומיננטים לו, החשובים לצורך בניית הזוגיות והתפתחות אישית.

אלמנט העץ- קשור לאיבר הכבד הסיני. אחראי על הזרימה הנכונה וההרמונית של אנרגיה ודם בגוף וקשור לרגשות של כעס ותסכול, אך במקביל גם לחמלה ומעשים טובים. אלמנט העץ מלמד אותנו שעלינו לשמור על גמישות ולהימנע מכעסים ותסכולים. עץ שאינו גמיש נשבר בסערת רוחות חזקה ואילו העץ הגמיש יכול לעמוד כנגד מצבים קיצונים שונים.

אלמנט האדמה - קשור לאיברי הקיבה והטחול הסיני (מקביל ללבלב המערבי), המקבלים את המזון, מפרקים ומעכלים אותו ואחראים להזין את הגוף ברכיביו. אלמנט זה מלמד אותנו כיצד להזין, לעכל, לתמוך ולתת ללא תנאים. אדמה פוריה תעזור להצמיח יבולים רבים.  כאשר אלמנט זה חלש, האדם נעשה כבד ועייף ללא יכולת להעניק.

אלמנט המתכת - קשור לאיבר הריאות, אותו איבר שאחראי על שאיפה ונשיפת האוויר. אלמנט זה קשור לגבולות, מסגרת, הפרדה, שיפוט וטיהור. כל יום אנו מכניסים ומוציאים אויר ובכדי שאויר יכנס, אויר צריך לצאת. איבר זה מלמד אותנו לשחרר לצורך קבלה - לשחרר את העבר לסלוח ולהמשיך הלאה, לא לנטור, לשמור על מסגרת אך לא להגזים בהצבת הגבולות. כאשר אלמנט זה לא מאוזן, אנשם נוטים לחיות בעבר, להיות נוסטלגים מאוד, נוטרי טינה או נוטים להיות אנשים נוקשים בעלי חוקים וגבולות ברורים. חשוב במקרים אלו לשמור על איזון: מצד אחד לשמור על מסגרת זוגית עם גבולות, אך לא לכבול את החופש של בני הזוג, הביטוי העצמי והייחודיות שכל אדם מביא לקשר.

אלמנט המים - קשור לאיבר הכליות, אלמנט המחובר לבסיס קיומינו, לכוח הרצון, לתורשה, לפוריות ומיניות. הרגש המקושר לאיבר זה הינו פחד. אלמנט זה מלמד אותנו להשתמש בכוח הרצון ובתכונות אותן ירשנו לצורך התגברות על מכשולים והתפתחות אישית. עלינו להזהר לא להכנע לפחדים העלולים למנוע מאיתנו לצמוח ולהתקדם בזוגיות ובחיים.

אלמנט האש- אלמנט המקושר ללב הסיני, האיבר שאחראי על הרגשות ומהווה משכן ל- SHEN שהיא הרוח והנשמה על פי האמונה הסינית. אלמנט זה קשור לרגש השמחה והוא מלמד אותנו את שמחת החיים, האור, תודעה, בהירות, חום וכמובן אהבה. כאשר הלב שמח, כשיש בו את אש החיים הבריאה, הוא יכול לאהוב. הלב קשור גם לדיבור וליכולת לומר את הדברים הנכונים בזמן המתאים לבני הזוג שלנו, דבר החשוב מאוד בזוגיות.

עכשיו כשאתם מכירים מעט  כל אלמנט ואלמנט, נסו לחשוב - איזה אלמנט חזק ואיזה חלש אצלכם? היכן אתם  צריכים להשתנות? מה התכונות הטובות שאתם מביאים לקשר ומה התכונות שעליהן צריך לעבוד?
אמנם איננו מושלמים, אך עלינו לעבוד על המקומות החלשים שלנו המונעים מאיתנו להיות מאושרים ומאוהבים.
פעילות מאוזנת של כל איבר בנפרד וכמובן של כל האלמנטים יחד יאפשרו לכולנו לחוות זוגיות טובה.
נסו כל יום לחשוב על משהו אחד שישמח (שמחה = אש, לב, אהבה) את בן הזוג, ונסו לחגוג את יום האהבה בכל ימות השנה.
אני מאחלת לכולנו זוגיות טובה, מאושרת, מאוזנת ובעיקר מלאה באהבה .

יום אהבה שמח.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים המלצה כלשהי.