אבחון על פי הרפואה הסינית


מאת: מיה תמיר

האבחון ברפואה הסינית מתקבל ע"י תשאול מעמיק, אבחון לשון ודופק, התבוננות, הרחה וחישה. המרפא הסיני נדרש להשתמש בששת חושיו, כולל אינטואיציה, לצורך קבלת אבחנה מדויקת וטובה.
ע"י האבחון יוצר המטפל תמונה של מערכת היחסים בן האיברים השונים בגוף האדם: היכן יש חסר, היכן עודף, מה חזק, מה חלש ועוד. מטרת הטיפול היא להביא את מערכות הגוף לאיזון והרמוניה. הטיפול מופנה בעיקרו לשורש הבעיה ומטפל בפן הנפשי לצד הפן הפיזי.

במשך השנים גיבשה הרפואה הסינית את השקפותיה לגבי חולי ובריאות והיא משתמשת במונחים הזרים לעולם המערבי, למשל תיאור מצבים כעודף או חסר, חום או קור, סטגנציה ועוד.
בעוד שהמערב משתמש במילה וירוסים או בקטריות לתיאור מחלות שונות, בראייה הסינית מחוללי המחלה הם חום, קור, רוח ולחות - והם מאובחנים ע"פ המצב המוצג בגוף המטופל.
כמו כן, גם האיברים הסינים שונים בתכליתם מהאיברים המערבים. לדוגמא הטחול הסיני ע"פ תפקודיו דומה יותר ללבלב המערבי מאשר לטחול המערבי. לכן, אין להיבהל כאשר שומעים אבחנה כמו חסר של הכליות, או אש בלב.

הצצה לכמה אבחונים סינים:

1. מצב שבו אדם מתלונן על כאבי בטן, נפיחות, שלשולים המוקלים ע"י חימום מצביע על חולשה וקור במערכת העיכול הקשור לאלמנט האדמה (טחול/ קיבה).
2. אדם מתלונן על כאבי בטן המחריפים בזמן מתח או עצבים: אלמנט העץ (כבד/כיס מרה) קשור למתחים ועצבים.
אזור הבטן קושר לאלמנט האדמה (טחול/קיבה) ולכן האבחנה היא אלמנט העץ תוקף את אלמנט האדמה.
3. אדם המתלונן על חום ולחץ בחזה ופעימות לב הנובעות מחרדה ופחד:
פחדים קשורים לאלמנט המים (כליות/ שלפוחית השתן) ולכן מצב זה מצביע על חסר באלמנט המים ועודף באלמנט האש (לב/ מעי דק), הקשור לחום ולחץ בחזה.


להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.