מדריכי ומאמני ספורט האם יש לכם כיסוי ביטוחי?


מאת: אורן גרסון - סוכן ומשווק ביטוח

לפני מספר שנים התחלתי לעסוק בתחום אומניות הלחימה. כמתאמן נחשפתי לפעילות ספורטיבית  מאתגרת ומרוממת רוח. במהלך הזמן התחלתי להסתכל על  פעילויות הספורט השונות ככלל ופעילות בתחום אומנויות הלחימה כפרט מנקודת מבטו של איש ביטוח וזיהיתי בעיה ביטוחית קשה.
בעיה שכל מדריך/מאמן העוסק בהדרכה בתחומי הספורט השונים ,חייב לתת עליה את הדעת ולבטח עצמו בפני הסיכונים הכרוכים בפעילות זו בין אם זה ביטוח אישי ובין אם זה בביטוח החניכים.

לאור זיהוי הצורך הרב במוצר שיאגד את כל תחומי הספורט השונים, פניתי ראשית למספר  מאמנים מובילים בתחום אומנויות הלחימה ובתחילת הדרך פותחה פוליסת ביטוח רחבה ומודולארית אשר נותנת מענה בתחום ביטוחי האחריות מקצועית וצד שלישי, שתכסה את פעילות המאמן בפני תביעות גוף ורכוש הנובעות כתוצאה מרשלנות וביטוח תאונות אישיות על פי "חוק הספורט" הנותן מענה לפציעה של חניך בזמן פעילות שאינה קשורה בהוכחת רשלנות.

בהמשך לשיחות רבות עם אנשי מקצוע בתחום הספורט ברצוני להבהיר מספר נושאים מהותיים להבנת הנושא:
מהי פוליסת צד שלישי?
מקרה הביטוח:
אירוע תאונתי בלתי צפוי שגרם ל:
1.היזק גופני, מוות, מחלה, פגיעה או ליקוי גופני, נפשי או שכלי.
2.היזק ו/או אובדן לרכוש צד שלישי.
הנזק:
מקרה ביטוח או סידרת מקרי ביטוח הנובעים ממקור אחד או  מסיבה מקורית אחת.
דין הפוליסה: דיני מדינת ישראל.

מהי פוליסת אחריות מקצועית?
הביטוח נועד לכסות את אחריותם של בעלי מקצועות חופשיים - במקרה שלנו מאמנים ו/או מדריכים בתחומי הספורט השונים, בגין נזק גוף או רכוש הנגרם כתוצאה מהפרת חובתם המקצועית.

פוליסת הביטוח  שמוצעת למאמנים כיום הנה פוליסת המכסה את שתי החבויות, כך שהכיסויים ישלימו האחד את השני. במקרה שהפוליסה נערכת בצורה שכזו "הפתח" של חברת הביטוח לדחות תביעה למבוטח הרבה יותר קטן, אלא כמובן אם מדובר  ב"רשלנות פושעת".

ברצוני לגעת במס' נקודות חשובות שצריכות לעלות, כאשר המאמן/מדריך בודק את אפשרויות הביטוח שלו:
1. שימו לב ל"בסיסי הביטוח", האם הבסיס הוא "הגשת תביעה" או "הגשת אירוע" ? , עניין חשוב מאוד במידה ועוברים מחברת ביטוח אחת לשנייה. זהו פתח לדחיית תביעות עקב חוסר תשומת לב....

2. שימו לב לכיסוי שאותו רכשתם: האם מדובר בפוליסת "צד שלישי" הכולל "ביטול חריג אחריות מקצועית" או פוליסת אחריות מקצועית משולבת בביטוח צד שלישי?
3. האם הכיסוי שניתן מתייחס לתקופות הקודמות שעבדם והייתם מבוטחים בעבר או שהכיסוי הביטוחי מתחיל מיום תחילת הפוליסה?

4. כל השאלות האלו ועוד צריכות להישאל בזמן עריכת פוליסות שכאלו, במידה ואכן אנחנו מעוניינים "להקדים כיסוי למכה".

עצה שיווקית וביטוחית קטנה:
מומלץ ביותר שהמועדון בו מתקיימים האימונים יבטח את חניכיו גם בפוליסת  "תאונות אישיות". ישנו פתגם שאומר "אל תהיה צודק תהיה חכם". במקרה שלנו  יכולות להיגרם הרבה תאונות שאינן בהכרח תאונות "גדולות".
פוליסות אלה משלמות גם על הוצאות רפואיות שאינן מכוסות בקופ"ח או הוצאות שיניים בעקבות תאונה. על מנת למנוע חיכוכים בין המועדון להורים, הפוליסה נותנת מענה כספי מהיר ו"עזרה ראשונה" להפחתת הנזק והורדת הלחץ גם מהנפגע ובני משפחתו וגם מהמאמן  ובכך נותנת מענה מצוין לתשלום נזקים, ללא כל הוכחת רשלנות. על מנת לערוך פוליסות שכאלו יש להעביר רשימות חניכים עם דמי ביטוח סמליים אחת לשנה ובכך להבטיח פתרון יעיל ומהיר במקרה של נזק, ללא כל קשר לפוליסת המאמן ו/או המועדון.

אשמח לעמוד לשירותכם בכל עת  בטלפון 050-2888100

לקבלת ייעוץ חינם לחץ/י כאן