קורס עיסוי רפואי של מכון וינגייט – עכשיו גם באשדוד וברחובות


   
מאת : ד"ר אלכס בילקביץ' – Ph.D

לצד פינוק, הרפיה ורוגע המתקבלים בעיסוי, חשוב להדגיש את הצד הרפואי טיפולי שמעניק המעסה – החל בהזרמת דם ולימפה לאזורים בעייתיים והמשך בטיפול ספציפי בשלד ובשרירים.

המונח עיסוי מתייחס לטיפול מובנה במגע הכולל ליטוף, לישה והפעלת לחץ עדין. בשנים האחרונות הפך הטיפול לנפוץ ונתפס כטיפול יקר למטרות פינוק, אולם אין לשכוח שזהו טיפול מקצועי. העיסוי הרפואי הנו מניפולציה של רקמות רכות, רקמות חיבור ו/או טיפול גוף אנרגטי שמטרתו לשמר או לשפר את הבריאות על ידי יצירת שינויים יעילים של סירקולציה, של הרפיה, של תגובה עצבית או של תבניות זרימה אנרגטית. ולכן הכשרתו של המעסה בקורס העיסוי הרפואי מורכבת ומורחבת – לימודי עיסוי כוללים מעבר לחלק המעשי והפרקטי גם רכישת ידע בנושאים הבאים: אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, פרמקולוגיה, אורתופדיה, בדיקות מפרקים, תנועות פסיביות ועוד.

עיסוי רפואי הנו טיפול ידני העומד בפני עצמו עם או בלי השימוש בתנועה, בחימום או  בקירור שטחי, במתקנים אלקטרוניים או מכאניים, במים, בחומרי סיכה (שמנים, משחות או קרמים) או במלחים.
טיפול מנואלי (ידני) הוא טיפול שמזוהה בעיקר עם תהליכי שיקום, העיסוי מוכר כטיפול שיכול להתמודד עם מצבים מורכבים של שיקום ממושך ומובנה במצבים כרוניים. לכן חשוב במיוחד להרחיב ולהעמיק את תכניות ההכשרה של לימודי העיסוי,

עיסוי רפואי גם לבריאים
באופן כללי, גם אנשים בריאים יכולים להפיק תועלת רבה מהשיקום הפיזיולוגי באמצעות הידרותרפיה, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי לימפתי, עיסוי לשיפור במחזוריות הדם, טיפול בטריגר פוינט (נקודות הדק), אקופרסורה (לחיצה באמצעות האצבעות, כפות הידיים והמרפקים על נקודות שונות בגוף) ורפלקסולוגיה. שיטות אלה, כשהן משולבות במסגרת שיטות העיסוי, יכולות להוסיף מימד נוסף ליעילות הטיפול.
השימוש בטכניקת הליטוף בעיסוי יכולה להתמקד בהנעת נוזל הלימפה ודם בוורידים. הפעלת לחץ מתון יכולה ליצור שינוי בזרימת הדם בעורקים. ליטוף שמכוון במיוחד למסלולי המרידיאנים יכול לגרום לשינוי בזרימת האנרגיה.
הרעדה ו"תיפוף" על גבי נקודות אקופונקטורה יכולים לסייע בנרמול תפקודי הגוף.

טכניקות הלישה, מתיחה וחיכוך מיושמות באטיות ומכוונות להאריך ולמתוח את הרקמה ויכולות לרכך ולנרמל רקמות חיבור. בטריגר פוינט, נקודות הדק המופיעות באופן אקראי, ניתן לטפל ע"י הפעלת לחץ ישיר או חיכוך בשילוב קומפרסים חמים שניתנים לאחר או במהלך הטיפול. השילוב ברטיית קרח יהיה לעתים הבחירה המועדפת והמתאימה יותר אחרי חיכוך במצבים דלקתיים.כל מפרק בגפיים, ידיים או רגלים, יכול לבצע תנועה. כדי לגרום להנעת נוזל לימפתי יש להקדיש תשומת לב רבה לביצוע הטכניקה הכוללת הפעלת לחץ על נקודות מרוחקות לכיוון מרכז הגוף. ניתן להנחות את המטופל לסייע לזרימת הלימפה ולעודדה באמצעות נשימה עמוקה מונחית.
המטופל צריך לחוות הרפיה נעימה, ערנות וחיוניות כתגובה לשינוי המצב הפיזיולוגי בגוף.


בנוסף, קיימות טכניקות חדשניות של עיסוי רפואי כגון: טכניקת  strain counter strain הגורמת להפחתת רמת הכאב, muscle rebalancing המפחיתה את רמת המתחים בגוף המטופל, טכניקה נוספת היא anmo therapy   – פיזיותרפיה סינית הניתנת לשילוב עם הטיפול המודרני אורתופדי.

למרות שלאחרונה הוצגו מחקרים המוכיחים את היתרון והיעילות של כל השיטות שהוזכרו הקשורות לטיפול בעיסוי, כולל בעיסוי רפואי, עדיין ארוכה הדרך עד לקבלת הכרה מקצועית במערכת הרפואית. וזאת למרות שראוי היה לכלול סטודנטים הלומדים עיסוי רפואי ומטפלים שהוכשרו בעיסוי רפואי, בקטגוריה של מטפלים רפואיים השייכים למערך השירות המקצועי בתחום הטיפול הפיזיולוגי

ד"ר אלכס בילקביץ' – Ph.D., פיזיולוג של מאמץ, מנהל מרכז וינגייט לרפואה משלימה. מרצה לכושר גופני, לעיסוי ולהתאוששות במכון וינגייט, מטפל בנבחרת הטניס של ישראל, חבר ועדת הוראה באגודת העיסוי וטיפולי הגוף בישראל.

לפרטים והרשמה לקורס עיסוי רפואי באשדוד 3063* או 08-8535811

לאתר לחץ כאן

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.