אימון מנהלים ועובדים בעלי ADHD - הפרעת קשב וריכוז


מאת: שוש מעוז - אריה   מאמנת, מומחית להפרעות קשב

עמית חש הקלה אך גם מתח רב. דו"ח אשר העסיק את מוחו בחודשים האחרונים יוצג היום בפני הנהלת החברה. עמית נכנס במהירות למשרדו ועבר על הטיוטא הסופית שהוציא מהמדפסת. בזווית העין הוא רואה את המחשב וחושב לעצמו: "עבדתי כל כך קשה על הדו"ח הזה שלא עברתי על הדואר האלקטרוני במשך כמה ימים. אני אעשה את זה מהר. אחרי הכל, הפגישה מתקיימת במשרד שבבניין הסמוך  ..."
45 דקות מאוחר יותר, עמית עדיין ישוב ליד המחשב, מעיף מבט בשעון וחש הקלה כשגילה שנותרו לו עוד 15 דקות עד לתחילת הפגישה. "אקרא עוד מייל אחד בלבד" אמר לעצמו.
...עמית עזב את המשרד בריצה, כאשר גילה שהפגישה החלה כבר לפני 10 דקות, תוך כדי שהוא ממלמל לעצמו "מתי כבר אלמד"?...

למרות התנהגותו הלא יציבה וביצועיו הלא עקביים, עמית טיפס בסולם הדרגות הארגוני במהירות והתקדם לדרגת סמנכ"ל בשל היותו ביצועיסט מן המדרגה הראשונה ומוערך בשל עבודתו הקשה ורעיונותיו החדשניים. למרות זאת, הוא נתפס ע"י מרבית הקולגות שלו כלא אחראי ומאד יהיר ומתנשא.
מה שאנשים אינם יודעים הוא שעמית מתמודד עם הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות - (ADHD (Attention Deficiency Deficit Disorder . הוא נשאר שעות רבות אחרי העבודה על מנת להתמודד עם ערימות הניירת המצטברת על שולחנו וכמות נכבדה של פרויקטים בלתי גמורים. הקושי שלו במיומנויות ניהול זמן וארגון אף הם מקשים ביותר על חייו האישיים. לאשתו נמאס משעות העבודה הרבות ומההבטחות הבלתי מקוימות לקחת חלק באחריות נושאי הבית. היא קוראת לעמית "הילד הרביעי" במשפחה מפני שבאופן קבוע הוא אינו מחזיר דברים למקומם, שוכח לשלם חשבונות במועדם ועוזב פרויקטים בלתי גמורים מפוזרים ברחבי הבית.

הסיפור של עמית מאפיין אנשים בעלי ADHD מקצוענים ומצליחנים שהגיעו להישגים גבוהים. כמו מרבית האנשים בעלי ADHD, הם מאותגרים מדי ע"י הנויורוביולוגיה שלהם. ההבדל עבור מצליחנים הוא שההצלחה שלהם לעיתים מאפילה על האפקטים השליליים של ה- ADHD שלהם.
היכולת שלהם לחשוב "מחוץ לקופסא", לקחת סיכונים ול"עמוד על הרגליים" בעיתות משבר מוערכים מאד במציאות המשתנה במהירות של עולם העסקים בימינו.
באופן אירוני, אותן יכולות שקידמו אותם הן היכולות שעלולים להכשיל אותם. לדוגמא: כאשר הסביבה אינה מעמידה בפניהם דרישות הם בדרך כלל מאבדים את החדות שלהם ומתקשים ביותר להתמקד בפרטים או להתחיל לעבוד על פרויקט דחוף. הם יכולים להיתקע בראיית התמונה הגדולה, לפעול באימפולסיביות ולסמוך מאד על האינטואיציה שלהם. במקרים רבים, ככל שהמנהל, בעל הפרעת הקשב, נמצא ברמה גבוהה יותר בארגון כך ביטויי ה- ( ADD (Attention Deficit Disorder  שלו כגון מיומנויות בינאישיות, יחסים עם עמיתים, ארגון וניהול זמן, איזון בין חיי העבודה לחיי הבית וכו' – נמצאים בחוסר איזון, המשפיעים על איכות העשייה וההוויה שלו בחיי העבודה שלו כמו גם בחייו האישיים.

מבלי להתייחס למידת הבכירות שלהם בארגון , דבר אחד נשאר יציב: לא משנה כמה פעמים הם ניסו לשפר את התנהגותם, המקצועית והאישית, הם שוכחים את כאב העבר וחוזרים על אותן שגיאות, היינו חוזרים לדפוסי התנהגות ישנים המאפיינים אותם.
היום, מנהלים ויזמים רבים עובדים עם מאמנים אישיים, מומחים להפרעות קשב , המסייעים להם לשפר את ביצועיהם. ה - Coaching תופס פופולאריות בזירה הארגונית הודות לגישה האסטרטגית שלו לשינוי אישי.

מנהלים ואנשי מקצוע בעלי ADHD עשויים להיתרם בעבודה עם מאמנת אישית, בעלת ידע באשר לנוירוביולוגיה של הפרעת הקשב והשפעות ביטויי ההפרעה על חייהם האישיים והמקצועיים.
הכרחי הדבר שמי שמאמנת אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז תוכשר בהתאם ותתנסה בגישות וטכניקות שיסייעו למתאמן להתמודד בחייו עם האתגרים שמציבה בפניו הפרעת הקשב שלו. שמירה על סודיות ואמון הינם בבסיס יחסי האימון ללקוחות אלה, אשר אצל רבים מהם קיים החשש מפני גילוי עובדת היותם בעלי ADHD בפני הקולגות שלהם.

הנכס העיקרי שיש למנהלים ועובדים הוא הזמן. מאמנת אישית מסייעת להעלות את הפרודוקטיביות ע"י תכנון מבנים ומחויבות, להפחית טקטיקות הימנעות מעשייה בגין פרטים קטנים ופרויקטים ארוכי טווח, המקשים על התנעת תהליכי עבודה ועל התחלת עשייה בכלל. המאמנת מחדירה תקווה ע"י שותפות, אותה היא בונה עם הלקוח בעל הפרעת הקשב, ומציעה תזכורות קבועות באשר למטרות אותן מבקש המתאמן להשיג. התחושה הטורדנית של מוצפות מצטמצמת כאשר המתאמן והמאמנת מייצרים פתרונות יצירתיים לאתגרים של הפרעת הקשב כגון: מיקוד וקביעת סדר עדיפויות וקדימויות, התמודדות עם דחיינות, הסחות דעת, ניהול זמן ועוד.
מאמנת מנהלים בעלי ADD, כפי שאמר עליה מנכ"ל חברה מסויימת : "אומרת את הדברים כפי שהיא רואה אותם, נמצאת שם על מנת לסייע לך לזהות במהירות התנהגות המחבלת בך, ותומכת בך שתבצע סט פעולות ספציפיות שיבטיחו שינוי אפקטיבי ומתמשך שימקסם את הפוטנציאל שלך להצלחה".

איך המאמנת עזרה לעמית?
אחרי שנים של ניסיונות לבצע שינויים בחיים, עמית בחר להשתמש בשרותיה של מאמנת אישית למנהלים בעלי הפרעות קשב, שתסייע לו לשפר את הביצועים שלו, בחייו האישיים והמקצועיים. עמית והמאמנת שלו זיהו מספר תחומים הזקוקים לתשומת לב.

תכנון וקביעת סדר עדיפויות וקדימויות:
הנטייה של עמית הייתה לחכות עד הרגע האחרון על מנת להתחיל לעבוד על פרויקטים ארוכי טווח, בלי להתייחס למידת הדחיפות והחשיבות שלהם. הסיכוי להתחיל בצעדים הראשונים בפרויקט מרחף מעל ראשו כענן מאיים המוביל לדחיינות ולבסוף לכדור שלג של אשמה ובושה.
על מנת לצמצם את הדפוס השלילי הזה, עמית והמאמנת שלו מיפו את כלל הפרויקטים שלו למשך השנה הבאה, בהתייחסות לתחומי אחריות ולוחות זמנים להגשה. ביחד יצרו אבני דרך קטנים ומחוייבות לכל חלק בפרויקט. על ידי שיחה משותפת עם המאמנת שלו, עמית היה מסוגל לקבוע סדר עדיפות וקדימות נכון של הפרויקטים, ואף יצר מחוייבות לסיום זיהוי משימות נוספות דרך מערכת האימייל.
כמו כן, יצרו תוכנית עבודה דומה לפרויקטים שלו בבית. עמית הרכיב רשימה של הדברים שעליו לעשות בבית והקצה זמן לכל פרויקט. הוא השתמש במאמנת שלו לשמור עליו שילך במסלול שהתווה לעצמו כך שיפסיק לאכזב את משפחתו ע"י אמירות שיבצע משהו שלעולם לא ביצע בפועל.

פיתוח מעקב תמידי ויציב:
דרך אימייל יומי המכיל תוכנית עבודה יומית מפורטת, עמית היה מסוגל לעקוב אחר התוכנית, לזהות ולזכור את סדר העדיפויות וקדימויות של הפרויקטים, כפי שקבע אותם, ולשמור על המיקוד והקשב שלו בנושאים החשובים לו.

העלאת היכולת לריסון עצמי:
עבור עמית משמעות הדבר הוא ללמוד לסלק ולעכב מחשבות מסוימות וגירוים ברגע נתון. המעורבות הישירה של עמית ביצירת אסטרטגיות האימון שלו, כולל תכנון שותפות יחסי האימון עצמם, תחזקו את האינטרס שלו בתהליך האימון. הוא היה מסוגל להאריך את הקשב ולשחרר את המוטיבציה שלו, שהחליפו את דפוסי ההתנהגות וההרגלים הישנים ושיפרו את ביצועיו הן בעבודה והן בחיים האישיים.

כוחו של האימון סוכם היטב ע"י יזם, אשר הבריק במכירות מוצרים ורעיונות, אך עדיין הפסיד כסף באופן קבוע לחובת חוסר היכולת שלו לבצע מעקב על פגישות וסגירת עסקאות.
כשהתחיל לעבוד עם מאמנת היה מסוגל להתקדם בעקביות לקראת השגת המטרה שלו.
"ע"י ביצוע מס' פעולות מפתח, הפכתי מה שיכול היה להיות הפסד עסקי מוחץ לאפשרות צמיחה. זה הביא לחידוש חוזים בהיקף של רבע מיליון דולר, בקרב לקוחותי."

לקבלת הצעה לקידום בריאות בארגון שלך, צור קשר !

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.