Lightning Scientific Arnis


 מאת: נטע שרמיסטר

 

אמנויות לחימה פיליפיניות

ארניס/קאלי/אסקרימה אלו בעצם אותם השמות לאמנויות הלחימה אשר מקורן מהפיליפינים.

אמנויות הלחימה הפיליפיניות הן ייחודיות בשל השימוש המרכזי בכלי נשק, אמנויות אלו מורכבות מטכניקות לחימה הכוללות כלי נשק רבים כגון: חרבות, סכינים, מקלות ואף יד ריקה. המתאמנים באמנות מתחילים מיד עם נשק ובהדרגה מתקדמים ליד ריקה, בשל הלך הרוח ההישרדותי המאפיין את הפיליפינים – לעולם לא ללכת לקרב לא חמוש.

 

רקע והיסטוריה

אמנויות הלחימה הפיליפיניות התפתחו בעבר כאשר הפיליפינים הקדומים נאבקו בכוחות הטבע, חיות פראיות ואוייבים משבטים קרובים או מארצות שונות. האיים הפיליפינים עשירים במשאבים טבעיים שלאורך הדורות נחשקו על ידי רבים. בשל הצורך בהגנה עצמית כנגד שבטים עויינים, פולשים וכובשים, המקומיים של איים אלו פיתחו שיטות לחימה על פי צרכיהם. שיטות אלו הן השורשים של הרבה סגנונות שונים באמנויות הלחימה הפיליפיניות, המיוחדות לכל איזור.

 

הארכיפלגו הפיליפיני מורכב מ-7107 איים והינו ממוקם בדרום מזרח אסיה. בשל מיקומו האסטרטגי, האיים היוו מוקד משיכה במהלך השנים לסוחרים, נוודים, מיסיונרים, חוקרים, כובשים ועוד... בשל המגע עם תרבויות שונות (מטעמי מלחמה או מסחר) אמנויות הלחימה הפיליפיניות הן עשירות ומגוונות, מספר תרבויות השאירו את חותמן על התפתחות השיטות השונות ואינטראקציות אלו גרמו להאבקה בין השיטות. עקב כך, ניתן לראות מוטיבים ספרדים, אינדונזים, מלאים, סינים, הודים, יפנים ועוד...

 

הקושי במעבר בין איים הוביל להתפתחות שבטית חזקה מאוד, דבר זה יצר אין ספור שיטת לחימה שונות, ייחודיות לכל שבט. עובדה זו בנוסף להשפעות החיצוניות על שיטות הלחימה מסביר מדוע ישנן מאות שיטות שונות של ארניס, קאלי או אסקרימה, שלכל שיטה העדפה או דגש שונה.

 

אחד המגעים הראשונים של המערב עם הלחימה הפיליפינית היה עם הלוחם לאפו לאפו. פרדינאנד מגאלן, מגלה ארצות פורטוגזי, שחיפש נתיב מערבי לאיי התבלינים של אינדונזיה עבור הכתר הספרדי, הסתבך בעימות עם מספר שבטים מקומיים ומצא את מותו על ידי ראש השבט לאפו לאפו ואנשיו. מגאלן נהרג בקרב שבו הפיליפינים השתמשו בחרבות וחניתות, אך מזלם של הפיליפינים לא שפר להם, היות במשלחת השניה הספרדים חזרו מצויידים היטב וכך התחילו 350 שנה של קולונליזציה. הפיליפינים המשיכו להלחם בהם, כמו כן באמריקאים שהגיעו במאה ה-19 וכן ערכו מלחמות גרילה כנגד הכיבוש היפני במלחמת העולם השנייה.

 

 

 

 שיטת לייטנינג סיינטיפיק ארניס
לייטנינג סיינטיפיק ארניס הינה אמנות לחימה פיליפינית שיוסדה בשנת 1937 על ידי גראנדמאסטר בנג'מין לונה למה המנוח, מהאי פאנאיי. השיטה התפתחה על ידי "מאנג בן" וחבריו, אשר רצו ליצור שיטה לכל טכניקות הארניס אשר הועברו אליהם על ידי משפחות השבט, שנשמרו על גבי הדורות למטרות הגנה. הם הסתובבו באי וחיפשו את המאסטרים הטובים ביותר שילמדו אותם. במקרים מסויימים אף קראו תיגר על ארניסדורים, על מנת לבחון את כישוריהם וטכניקות הקרב. הטכניקות המשפחתיות והידע שהם צברו מנסיונותיהם, הביאו לפיתוח לייטנינג סיינטיפיק ארניס.

פעילויות הארגון נקטעו בשל פרוץ מלחמת העולם השניה. מרבית חברי הארגון החליטו להלחם בפולש היפני, הם נכנסו למחתרת ועסקו בפעילויות התנגדות לפלישה, כתוצאה, חלק מחבריו של מאנג בן נהרגו או הוצאו להורג בשל פעילותם בגרילה. בסיום המלחמה, מאנג בן וחבריו שנשארו בחיים בנו את הארגון מחדש. מאנג בן המשיך בפיתוח השיטה בגואם, הוא השתלם בלימודי ג'ודו, קראטה, אגרוף וסמינרים שונים, עד שחזר לפיליפינים והמשיך ללמד את שיטתו עד פטירתו בשנת 2003.


סגנון זה משלב טכניקות טרסיה, סראדה, קאדנילייה ואספדה אי דגה (קונספטים של טווח קרוב, סגירת טווח ורצף תנועות מקושרות של חרב וסכין) עם השמוש בכלי הנשק: מקל בודד, שני מקלות, חרב/מקל וסכין, סכינים, יד ריקה ועוד...  זוהי שיטת "אספדה אי דגה סראדה" (חרב/מקל וסכין) והעיקרון המרכזי בה היא לחימה תוך כדי יציאה מתווך הראיה של היריב ("סראדה"). השיטה מתמקדת בשימוש מהיר ועוצמתי בכלי נשק ובעיקר מקלות.


לייטנינג סיינטיפיק ארניס ישראל
מועדון לייטנינג סיינטיפיק ארניס ישראל נוסד בשנת 2008 בישראל, על ידי מאסטר ג'ון אסקודרו ונטע שרמיסטר. ג'ון הינו אחד האנשים האחרונים שלמדו וקבלו דרגת מאסטר ישירות מהגראנדמאסטר  בפיליפינים. ג'ון מגיע לארץ עם ניסיון של 13 שנה בארניס וכן עם רקע עשיר של מעל ל-20 שנה באומנויות לחימה שונות: טאי צי', קונג פו, האבקות, קאפוארה ועוד...כיום לג'ון יש שני מועדונים: בישראל ובפיליפינים, כמו כן, ג'ון משמש כמזכ"ל ארגון לייטנינג סיינטיפיק ארניס העולמי.
במועדון בישראל, חלק מהאימונים הם אימונים מסורתיים בעוד חלקם הם אימוני "ספארינג"- קרבות מגע מלא תוך שימוש במקלות מרופדים ומיגון גוף וראש.
מטרת המועדון היא להביא אמנות לחימה פיליפינית אותנטית עם בסיס מסורתי ומיינדסט מודרני.

לאתר הרשמי של לייטנינג סיינטיפיק ארניס ישראל

ליצירת קשר:
נטע 052-2249313
oraya1@gmail.com

קישורים נוספים::
http://www.hug.co.il/arnis
http://www.youtube.com/watch?v=-CqjlDWgpzw