התגוננות רחוב


מאת: חיים כהן

היסטוריה

התגוננות רחוב הינה שיטת לחימה ישראלית, אשר פותחה בסוף שנות השמונים ע"י מספר מאמנים בראשותו של מייסד וראש השיטה כיום חיים כהן .
המאמנים השונים הגיעו מרקע רב בתחומי הלחימה:  ג'ודו , טאקוונדו , קראטה , אגרוף תאילנדי , קרב מגע אגרוף ועוד... חלקם היו בעלי ניסיון רב הן במערכות אזרחיות והן במערכת הביטחון  (צה"ל , משטרה ומשרד הביטחון ) .
מייסד וראש השיטה חיים כהן החל לעסוק באמנויות לחימה בסוף שנות השישים כבר בגיל 6 . את תחילת הדרך עשה בג'ודו , ומאוחר יותר למד קראטה שוטוקאן, טאקוואנדו, קיוקושינקאי והישרדות תחת הדרכתו של דניס הנובר, וקרב מגע ישראלי בהדרכתו של מייסד וראש שיטת קמ"י אלי אביכזר ז"ל .
עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה בסוף שנות השמונים נוצר צורך רב בהקניית יכולות להתמודדות עם הסיטואציות האלימות של הרחוב באותם ימים. סכינאות, אירועי פח"ע רבים ועוד. אירועים אלו הביאו את המאמנים לחפש דרך הוראה חדשה אשר תקנה לחניכים את היכולות הללו. עם הדרישה והצורך הלכה והתפתחה שיטת אימון חדשה, לשיטה החדשה ניתן השם "התגוננות רחוב".

בשנת 1987 נהגו לקיים בהתגוננות רחוב תחרויות פתוחות "Free Fight" במטרה לבדוק את יעילות השיטה והטכניקות. התחרויות יועדו בתחילה לאמני לחימה מאסכולות שונות  ומאוחר יותר נפתחו גם לכאלה שלא עסקו בתחום אמנויות הלחימה מעולם.

התגוננות רחוב, הינה שיטה דינאמית ומתפתחת, התרגולות נבחנות בקפידה ובמשך הזמן נוספות או נגרעות תרגולות, כאשר הקו המנחה לאורך השנים הוא יעילותם של התרגולות להתמודדות במצבי אמת.
במהלך העשור אחרון עוסקים חניכי התגוננות רחוב גם בתחום הפאנקרטיון וגם בו זכו להישגים נכבדים כולל שלוש אליפויות עולם, אליפויות אירופה רבות ועוד.

 

 מרכיבי השיטה
התגוננות רחוב היא שיטה שלמה העוסקת במגוון רחב ומלא של תחומים . מטרת האימונים להקנות את היכולת להתמודד עם מצבי סכנה ולחץ ולכן דורש האימון הכנה מתאימה.
בין יתר התחומים בהם מתאמנים העוסקים בתחום התגוננות הרחוב אנו מוצאים את התחומים הבאים :
1. טכניקות  ידיים - משלבות התקפות והגנות יד ממגוון מאוד רחב של אמנויות לחימה כולל מהאגרוף הקלאסי . 
2. טכניקות רגליים -המשלבות התקפות והגנות בעזרת הרגליים. העבודה בהתגוננות רחוב משלבת עבודה לטווחים קצרים וארוכים ומשלבת תרגולות מתחומים שונים ומגוונים לשם כך ( קראטה, אגרוף תאילנדי וטאקוונדו).
3. טכניקות היאבקות  הכוללת:בלימות, הפלות, שחרורים מחניקות וחביקות, חניקות חביקות ובריחים, עבודת קרקע.
4 .השתלטות והובלה – תרגולות מתקדמות בנושא ההתגברות וההשתלטות . 


בנוסף מושם דגש בהתגוננות רחוב על:
• אופי התמודדות מול מאיים/תוקף בנשק קר או חם. (האימונים כוללים השתלטות על התוקף/מאיים ופריקתו מהנשק עד לשלב בו יפסיק להוות סכנה ).
• תרגילי סימולציה -  אחד המרכיבים העיקריים והמשמעותיים בהתגוננות רחוב. התחום מאפשר לחניכים לחוות כמעט בתנאי אמת "תרגולות אמת". "משחקי הסימולציה" יתורגלו בשתי הרמות:המתגונן והתוקף. כל אחד "מבעלי התפקידים" ילמד לשפר את יכולותיו בתפקיד כמובן ע"מ לשפר ולמקסם את רמת התרגילים המבוצעים ולאפשר למתגונן לחוות "תרגיל במצבי אמת".     

לאתר התגוננות רחוב  

לפרטים והרשמה
חיים כהן מייסד וראש השיטה -נווה יעקב- 02-5834473  02-5830597
גבעת זאב    02-5363388
הר חומה      02-6453895 

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.