ביטוחים למדריכי ספורט


מאת:  אורן גרסון

דני החלוץ  ואסף  השוער השתתפו באימון כדור-רגל, המאמן אמר לדני לרוץ ולבעוט בכל הכוח לכיוון השער, דני ביצע את הנחיית המאמן, הכדור פגע בכתפו של אסף (השוער), וגרם לו לפריקת כתף, בעקבות הפציעה נאלץ אסף להפסיק את אימוניו, לאבד ימי עבודה, ולעבור תהליך שיקום ארוך וכואב.
מי אשם?
דני שבעט את הכדור?
המאמן שאמר לדני לבעוט בכל הכוח?
או אסף, שלא עצר את הכדור כיאות?

האמת היא, שעם כל הצער, לא משנה מי אשם, חשוב שלכולם יהיה ביטוח מתאים:
חשוב שלדני ולאסף יהיה ביטוח תאונות אישיות לפחות ע"פ חוק ספורט, (מומלץ אפילו לבצע הרחבה פרטית שכן השיפויים במסגרת החוק הינם מינימאליים).
וחשוב שלמאמן/מדריך יהיה ביטוח מתאים, במידה וייתבע .

אם המאמן שכיר, האם הוא עדיין צריך ביטוח? התשובה היא חד משמעית כן !, עליו לוודא שמעסיקו דואג לפוליסת ביטוח שתכסה את אחריותו של המאמן ולא רק של האגודה או מרכז הספורט בו הוא מועסק.

איזה ביטוח צריך המאמן/המדריך?
לפני מס' שנים זוהתה בעיה כי למאמנים ולמדריכים ניתנה פוליסה לביטוח אחריות כלפי צד שלישי ( ביטוח המכסה את אחריותו החוקית של המאמן כלפי צדדים שלישיים שאינם עובדיו בשל אירוע תאונתי שגרם לנזק פיזי לגוף או רכוש של צד שלישי בתקופת הביטוח.)
הבעיה הייתה שפוליסה זו מחריגה את אחריותו המקצועית של המאמן.

מכיוון שהגבול בין מקרה המוגדר כצד שלישי לבין מקרה תאונתי המוגדר כרשלנות מקצועית הוא אפור, (כמו בדוגמא שתוארה לעייל) נטו חברות הביטוח להשתמט מתשלום תגמולי ביטוח, תחת הטענה כי האירוע הביטוחי "נופל" בתחום בו אין למבוטח כיסוי.

לאור האמור, פותחה פוליסה המשלבת ביטוח צד שלישי וביטוח אחריות מקצועית הנועד לכסות את אחריותם של מאמנים  ומדריכים בענפי הספורט השונים, בגין נזק גוף או רכוש הנגרם כתוצאה מהפרת חובתם המקצועית ובכך למנוע "התחמקות" של חברות הביטוח מתשלום במקרה של נזק כמצוין לעיל. חשוב לציין כי החבות המכוסה על פי פוליסת צד שלישי הנה על פי פקודת הנזיקין (נוסח חדש) תשכ"ח, 1968 דהיינו במקרה תביעה על התובע תהיה חובת ההוכחה, להוכיח את רשלנותו של המבוטח.

לסיכום ,בעת עריכה פוליסה שכזו יש לשים לב להגדרות העיסוק בפוליסה ,להרחבותיה לדוגמא: האם ישנו כיסוי ביטוחי לבעל הפוליסה כשופט, האם יש כיסויי לאימונים במחנות אימונים, האם הפוליסה מכסה צד שלישי בו הנפגע הנו בן משפחה הסמוך לשולחנו של המבוטח? האם הפוליסה הנה על "בסיס אירוע" או על "בסיס תביעה" ? מה קורה במעבר מחברת ביטוח אחת לשנייה? ועוד סוגיות רבות וטובות.

נשמח לסייע לכם בהתאמת פוליסת ביטוח אחריות מקצועית וצד ג' בהתאם לתחום העיסוק שלכם, התקציב ורמת הסיכון המוערך.

 לקבלת ייעוץ חינם לחץ/י כאן