הקדמה - "ליהנות מאוכל בריא" - מאת ד"ר רני פולק


ספר זה מיועד לכל מי שמעוניין לאכול בריא יותר, לרבות אנשים שחיים עם סוכרת. רבים שואלים את עצמם: מהו בעצם בישול בריא, מה בריא לאכול? קריטריונים ברורים בנושא זה קשה למצוא. למרבה הבלבול, השוק מוצף המלצות מהמלצות שונות, הסותרות לעתים אלה את אלה וחלקן אף משתנה. ספר זה לא מציע "שיטה" כזו או אחרת. אין זה מעניינו להמליץ על אחוז השומן או הפחמימות הרצוי בתזונה היומית שלכם, וגם לא על מוצר פלא זה או אחר.

המטרה היחידה של ספר זה היא פשוטה: להחזיר את ההנאה לבישול ולעשותו קל ונגיש לכולם, במיוחד לאלה שחיים עם סוכרת. לעתים אני מרגיש שהמילה "בריא" במטבע הלשון "בישול בריא" מיותרת לגמרי. למעשה, כמעט בכל פעם שתבשלו, תאכלו אוכל טעים ובריא יותר מהמזון התעשייתי שהייתם מחממים או "חוטפים" בחוץ. המחקר התזונתי אכן חשוב, והוא המכוון את התכנים של ספר זה, אך עודף המידע סביבנו גורם לנו לעתים להחמיץ את העיקר: את הנאת הבישול והאכילה של אוכל טוב. בשלו ארוחות משפחתיות, השתמשו בטכניקות בישול בריאוֹת, שלבו בהן חומרי גלם בסיסיים, שבו עם ילדיכם לאכול יחד ופשוט... תיהנו. המתכונים בספר ישמחו כל אחד, לא רק את מי שחי עם סוכרת.

שנים רבות מנסים החוקרים לגלות אילו ממרכיבי המזון תורמים לבריאותנו. כמעט בכל פעם שנמצא לכאורה המרכיב, אם ויטמין ואם נוגד חמצון, וניתן לאנשים בצורה מבוקרת במסגרת מחקר, נמצאה יעילותו פחותה מזו של המזון ולעתים אף מזיקה. עדיין לא נמצא התחליף לאוכל פשוט ומהנה.

ספר זה מסכם פרק זמן בן חמש שנים שבו הקדשתי את מרב זמני ללמוד מאנשים הרוצים לשמור על בריאותם, ביניהם גם כאלה החיים עם סוכרת, איך לעזור להם לעשות זאת. בספר יש קרוב למאה מתכונים, שיחד עם אפשרויות הגיוון מספקים למעלה משלוש מאות רעיונות לשימוש בחומרי הגלם הנהדרים שנמצאים סביבנו והופכים זמינים יותר ויותר. גם המתכונים המורכבים ביותר בספר לא יגזלו מכם זמן בישול רב. אני מקווה שהם יוסיפו לכם הנאה ובריאות.