מניעת הריון באופן טבעי - המודעות לפוריות


מאת: תמי ורדי - MA , מאמנת בשיטת המודעות לפוריות

הבחירה באמצעי המניעה המתאים היא לא תמיד קלה.  באופן טבעי המנגנונים בגופנו לא נבראו למנוע הריון אלא דווקא להבטיח את כל התנאים לקיימו, ולכן בכל אמצעי מניעה, בין אם בוחרים באמצעים מכאניים, חסימתיים או הורמונלים, יש ויתור כלשהו: על ספונטניות, הנאה, טבעיות וכד'.  אנשים רבים חשים כי אמצעי המניעה בהם הם משתמשים אינו מתאים לאורח החיים שלהם ולערכים בהם הם דוגלים, אך אינם מודעים לקיומן של אלטרנטיבות.  במיוחד בולטת עובדה זו אצל נשים רבות שחשות את תופעות הלוואי של הגלולות ומודעות להשפעתן השלילית לאורך השנים, היו רוצות אלטרנטיבה טבעית ובטוחה למניעת הריון ולא מודעות לקיומה של כזו.

שיטת המודעות לפוריות היא האלטרנטיבה הטבעית הזו. השיטה פותחה בשנות ה - 60 על ידי זוג רופאים קתוליים, שחיפשו אמצעי טבעי למניעת הריון, שיעמוד באיסורים הדתיים החמורים בנושא של הדת הקתולית. התוצאה היא שיטה מדעית, מקיפה ומדויקת עם מערך ברור של כללים לתכנון ומניעת הריון.

מהי שיטת המודעות לפוריות? 
שיטת המודעות לפוריות- (Fertility Awareness Method) היא שיטה המאפשרת לאישה לזהות באופן מדויק את הימים הפוריים והימים הלא-פוריים בכל חודש.  הגוף נותן באופן טבעי סימנים רבים להשתנות ההורמונאלית במהלך המחזור החודשי, כאשר הבולטים ביניהם הם השתנות בחום הגוף, בהפרשות הטבעיות ובצוואר הרחם. אישה המשתמשת בשיטה מנהלת מעקב יומיומי אחר הסימנים האלה על גבי טבלת מעקב פוריות, לומדת לפענח אותם על מנת לדעת מתי "חלון הפוריות" שלה נפתח ונסגר, ושומרת על כללים מסוימים שניתנים עם לימוד השיטה, אם היא מעוניינת במניעת הריון.
בימים הפוריים, שאורכם כ - 5-7 בכל מחזור, הזוג יכול להימנע מקיום יחסי מין מלאים (יש עוד אפשרויות רבות מעבר לכך....), או לבחור להשתמש בשיטות המחסום השונות. ביתר ימי החודש אישה המנהלת מעקב פוריות יודעת שהיא איננה פוריה ולכן יכולה לקיים יחסי מין לא מוגנים ללא חשש מהריון לא רצוי.

האם מדובר ב"שיטת הימים הבטוחים"?
ממש לא. נהפוך הוא. שיטת "הימים הבטוחים" מבוססת על חישובים סטטיסטים של ימי הביוץ המשוערים על פי ספירת ימי המחזור והסתמכות על אורכו הממוצע. מאחר וניתן לדייק בזיהוי מועד הביוץ רק בדיעבד, לאחר התרחשותו, ואצל כל אישה יכול הביוץ לשנות את מועדו ממחזור למחזור, שיעור היעילות של שיטת "הימים הבטוחים"  נמוך למדי.
שיטת המודעות לפוריות אינה עוסקת בספירה סטטיסטית כלשהי, אלא בבדיקת הגוף כל יום לגופו תרתי משמע וזיהוי סימניו, ויוצאת תמיד מנקודת הנחה שגם הגוף המדויק ביותר יכול להשתנות.

עד כמה השיטה בטוחה ויעילה? שיטת ה F.A.M- היא למעשה שילוב של שלוש שיטות מעקב:
האחת -
שיטת מעקב הפרשות ("Billings"/ Ovulation method).
השניה - מדידת חום השחר.
השלישית - בדיקת השתנות צוואר הרחם.
שילוב המעקב אחר שלושת הקריטריונים האלה יחד וההצלבה ביניהם, תוך הגדרת כללים ברורים של שימוש בסימנים, נותנים לשיטה אחוזי יעילות של כ- 97% למי שמיישמת אותה באופן מושלם. באופן מעשי, אחוזי היעילות משתנים ותלויים מאוד בהדרכה הנכונה והמדויקת שהאישה מקבלת, באופן שבו היא מיישמת את השיטה ואת כלליה, כמה סיכונים היא בוחרת לקחת, מהי מידת הניסיון שלה בשיטה ועוד.  אחוזי היעילות המעשית של השיטה עולים באופן משמעותי לאחר השנה הראשונה של השימוש בה, ועבור נשים שמיישמות אותה שנים רבות בצורה נכונה, הם משתווים ליעילות המושלמת. 

השיטה מניחה את האחריות על מניעת ההיריון בידיה של האישה, אשר בהנחה שהיא מנהלת את המעקב באופן מסודר ואחראי, יש לה את כל הנתונים להחליט לגבי כל יום נתון, האם הוא פורה או לא.
מדריכות מוסמכות של שיטת המודעות לפוריות עוזרות לאשה לברר עם עצמה לפני לימוד השיטה, אם היא אכן מתאימה לה מבחינת משמעת עצמית, אורח חיים, הרגלים וכד', ומבחינת מידת האחריות שהיא מעוניינת לקחת על פוריותה.  החודשים הראשונים הם חודשים המוקדשים ללמידה ותרגול. במהלך החודשים האלה, בלווי צמוד של המדריכה ותוך בחינת המגמות של האישה, היא מתחילה ליישם את כללי השיטה באופן הדרגתי וזהיר, ורק לאחר מספר חודשים של היכרות עם הגוף, רכישות ניסיון בשיטה וביטחון בה, כל אישה תחליט מתי הרגע הנכון לה לעבור וליישם את השיטה במלואה, לאורך המחזור כולו.

למי מיועדת השיטה?
שיטת המודעות לפוריות  מיועדת לכל אישה המעוניינת לקחת אחריות ושליטה על גופה ועל פוריותה. השיטה מהווה חלופה לנשים המעוניינות במניעת הריון, אך רוצות להימנע מאמצעי מניעה הורמונאליים מלאכותיים (גלולות, התקן וכד').  באותו אופן, השיטה מיועדת גם לנשים המעוניינות בהריון ורוצות לזהות את מועד הביוץ. אישה המנוסה בשיטה תוכל להשתמש בה למניעת הריון מיד אחרי לידה ובהנקה. מעבר לכך, לימוד השיטה ויישומה מציע לנשים היכרות עם גופן ועם התהליכים הטבעיים המתרחשים בו, וחיבור לעומק הנשיות, המיניות, והקשר בין הגוף לנפש.


מהם היתרונות והחסרונות של השיטה?
יש נשים שרואות חסרונות בשיטה
,  הנעוצים בצורך בניהול טבלת מעקב באופן עקבי ומתמיד, בעובדה שהיא דורשת הכשרה, למידה ותרגול לאורך זמן,  ובעובדה שהאחריות המלאה מוטלת על האישה ו/או על  בני הזוג ולא על אמצעי חיצוני- הורמונאלי או מכני. 
חסרון נוסף של השיטה הוא שהיא אינה בטוחה לנשים עם בני זוג מזדמנים, בשל העובדה שאינה מציעה הגנה מפני מחלות מין.

ויחד עם זאת, היתרונות של השיטה רבים: ראשית, אין כל הפרעה הורמונאלית או פיזיולוגית להתנהלות התקינה של המחזור החודשי. עבור נשים רבות שלומדות את השיטה לאחר שנים של שימוש בגלולות, חזרת המחזור הטבעי, עם כל הסימנים המחזוריים הנלווים (חשקים, מצבים רוחניים ואנרגטיים משתנים, יצירתיות ועוד ועוד...) זה גילוי חדש ומרגש.  הידיעה שהאחריות על פוריותה היא בידי האישה מעניקה תחושה של בטחון, עצמה ושליטה, ושל היכרות אמיתית, אינטימית וקרובה עם הגוף, המיניות, הנשיות , כמו גם היחשפות לקשר האדוק בין כל אלה לבין הנפש.
טבלת המעקב היא מראה לכל המתרחש בגוף, ופעמים רבות מאותתת לאישה על חוסר איזון או בעיה כלשהי, הרבה לפני שאלו היו מתגלים בדרך כלל.

כיצד אשה יכולה ללמוד  את השיטה? 
ניתן להשיג חומר ספרותי רב על השיטה - חלקו מקיף ומדויק יותר, וחלקו פחות. בשל החשיבות של לימוד נכון ומדויק של השיטה, במיוחד למי שמעוניינת לאמצה כאמצעי מניעה, חשוב מאוד ללמוד את השיטה אצל מנחה מוסמכת לכך, שתוכל ללוות את הלמידה של כל אישה באופן אישי בהתאם למאפייניה, ולתת הסבר ומענה גם לתופעות שונות וחריגות, אם יצוצו, במהלך הלמידה.  יש בארץ מספר מנחות מוסמכות ללימוד השיטה שמלמדות אותה גם באופן פרטני וגם בסדנאות.

לאתר של תמי ורדי
התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.