אפילו חשיפה של 600 שניות לעשן מסוכנת ללב


מאת: נאוה עינבר, דוברת  שחל טלרפואה

מחקר חדש מגלה כי התפקוד הקרדיוווסקולרי נפגע ונוצר נזק לבריאות הלב, כבר אחרי 10 דקות של חשיפה לעשן העולה מסיגריות, משמן בישול ומשריפת עצים. המחקר גילה כי החשיפה לעשן הסיגריות משנה בעיקר אצל גברים את דפוס הנשימה, מעלה את לחץ הדם בעורקים הפריפריאלים ומסיטה את השליטה על קצב הלב למערכת העצבים הסימפתטית שהיא המערכת האחראית על מצבי דחק ועקה.  מערכת העצבים הסימפתטית אחראית על תגובת "הילחם או ברח" (Fight or Flight) כאשר אנו נמצאים במצבים הדורשים פעילות קרדיוווסקולרית מוגברת, שגורמת לעליה בקצב הלב ובלחץ הדם וכאשר המערכת הסימפתטית מופעלת לפרקי זמן ארוכים קיימת סכנה לנזק בריאותי. במהלך המחקר נחשפו 21 נשים ו-19 גברים לרמות נמוכות של עשן סיגריות הנפלט מריאותיו  של המעשן , לעשן העולה מעצים שנשרפים ולעשן של שמן בישול. החוקרים מדדו את התגובות הקרדיוווסקולריות ואת התגובות הנשימתיות של המשתתפים אשר היו אנשים בריאים, לא מעשנים בגיל ממוצע של 35.

ד"ר מיכל גולובנר, המנהלת הרפואית של שחל טלרפואה הסבירה בעקבות תוצאות המחקר כי: "כבר למעלה מ – 40 שנה אנו מודעים מעל לכל ספק לדבר הנזק הכבד שמסב העישון לבריאות ועל פי מחקר זה מסתבר כי גם חשיפה קצרה של 10 דקות שהן בסך הכל 600 שניות לעישון מסוכנת ביותר. מחקרים קודמים מצאו גם כי ריכוז החלקיקים הרעילים הנמצא בעשן הסיגריות גבוה ומסוכן יותר מאשר החלקיקים הנפלטים מאגזוז של אוטובוס חולף ועל כן השפעתו על הבריאות מזיקה ביותר מהווה גורם סיכון משמעותי להתקף לב  בעיקר בקרב צעירים (כמו המשתתפים במחקר זה).

רמת הסיכון של מעשנים מתחת לגיל 40 ללקות בהתקף לב, גדולה פי 5 בהשוואה ללא מעשנים וכ - 75% מהתקפי הלב אצל צעירים (עד גיל 45) הם בקרב מעשנים. העישון גורם גם לשכיחות מוגברת של יתר לחץ דם, לעליה ברמות הכולסטרול והתפתחות סוכרת, ובכך מעלה את שכיחותם של גורמי סיכון אחרים למחלת לב. מסיבות אלו ואחרות, הפסקת עישון מטיבה עם הבריאות בכל גיל ובכל שלב בחיים. כבר שנה לאחר הפסקת העישון יורד הסיכון לחלות במחלת לב ב 50%. בתוך 20 דקות מהסיגריה  האחרונה, משתפר לחץ הדם, קצב הלב וזרימת הדם ההיקפית, לאחר יומיים – פוחת הסיכון להתקף לב. שנה לאחר הפסקת העישון הסיכון הגבוה למחלת לב הופחת ב 50 אחוזים. בכל גיל הפסקת עישון מאריכה משמעותית את תוחלת החיים".

ג'ויס אוואנס, חוקרת ביו רפואית מאוניברסיטת קנטאקי אשר הציגה את ממצאי המחקר בוועידה השנתית האחרונה של ה - The American Physiological Society אשר נערכה בניו אורלינס בארצות הברית, הוסיפה כי: "אם כבר לאחר חשיפה כה מינורית אנו יכולים לזהות השפעה מובהקת על הבריאות, אז כנראה שעד כה לא הערכנו נכונה את הסכנה לבריאות הציבור הנובעת מעשן סיגריות או ממקורות עשן אחרים".

יום ללא עישון
ב-31 במאי יצוין בישראל ובעולם היום הבינלאומי ללא עישון. יום זה מתקיים במקביל בכל שנה, בכל מדינות העולם החברות בארגון הבריאות העולמי ה – WHO כבר מאז שנת 1987. מטרתו של יום זה היא להעלות על סדר היום הציבורי העולמי את תופעת העישון ולהגביר את המודעות לגמילה מעישון, למניעת מוות ומחלות הנגרמות מעישון וכן לצמצם את מספר האנשים המתחילים לעשן, אשר רובם בני נוער וצעירים. יום זה גם מהווה סימן דרך למעשנים רבים המעוניינים להפסיק לעשן בתאריך בעל משמעות.

לאתר של שחל טלרפואה לחץ כאן

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.