תוסף אומגה שלוש – בדיקת החשש לנטילה בטוחה


במסגרות שונות עלה לדיון הסיכון הפוטנציאלי התיאורטי לדימומים עקב נטילת תוספי אומגה 3 במקרים מסוימים. מאמר מעיתון הקרדיולוגיה האמריקאי מסכם ניסיון מחקר של נטילת תוספי אומגה 3 במקביל לנטילת אספירין במינון נמוך, או וורפרין – ומדווח שלא נמצאה כל תמיכה לטענה זו.
מהו הבסיס לדאגה?
הדאגה מבוססת על פעילותם והשפעתם של השומנים השונים על מסלולים מטבוליים בגוף. שומנים מסוג אומגה 3 ואומגה 6 מתחרים ביניהם על אותם אנזימים. כאשר הם אינם מסופקים בכמות מאוזנת – המסלול נוטה לכיוון של השומן שמצוי בכמות גדולה יותר. שומן אומגה 6 יוצר בסיום המסלול המטבולי שלו חומרים המגבירים תגובה דלקתית ומגבירים קרישת דם, בעוד שומן אומגה 3 יוצר חומרים המצמצמים תגובה דלקתית ומפחיתים קרישת דם.
מכאן נובעת החשיבות של האיזון ביניהם ואספקה של שניהם. חוסר איזון על-ידי אכילת תפריט עשיר מאוד באומגה 6 (שמנים מסוג סויה, חריע, תירס, חמניות ודומיהם) ודלה בשומני אומגה 3 (המסופקים בעיקר מדגי ים צפוניים כגול בקלה, מקרל, סרדינים) מגבירה מצב של דלקתיות יתר וקרישיות של הדם  - מצב המקושר כיום לעליה בתחלואה של כלי דם ולב, מחלות דלקתיות אוטואימוניות שונות ואף ממאיריות מסוימות – כגון סרטן קולון.
הפעילות של שמני אומגה 3 לצמצום הדלקתיות והפחתת קרישיות הדם למעשה דומה לפעילות של האספירין, אך באופן חלש ופחות מבוקר – שכן היצרנים מכינים תכשירים שונים, והתגובה האישית כמובן שונה מאדם לאדם. במחקר בנושא סרטן הקולון לדוגמה, צריכת אומגה 3 הועילה במיוחד אצל אלו שלא נטלו אספירין ולא נהנו מההגנה התרופתית.

 

חשוב לציין שבניגוד לאספירין – לאומגה 3 אין נכון להיום כל תופעות לוואי מוכרות, למעט החשש שטרם בוסס להגברת דימומים. יתכן והיה רצוי לבצע מחקר מסודר בנוגע להחמרת תופעות הלוואי של האספירין (כגון נטייה לדימומים בקיבה) במינונים שונים של אומגה 3 ולתת לציבור הכוונה מסודרת. נכון לרגע זה לא נמצאו על-ידי בספרות הרפואית פרסומים מסוג זה.
ולעת עתה, עקב שלל המאמרים על התועלות של שומן אומגה 3, חשוב לעודד את צריכתו. יש לזכור כי ההכוונה הרווחת כיום להגברה של צריכת שומני אומגה 3 באה להשיג איזון, ולתקן את המצב הנפוץ בו אצל רוב האנשים הם מאוד חסרים בתפריט ויש עודף חמור של שמני אומגה 6 במזון – מצב שהוא בעל השלכות בריאותיות שליליות.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.