ציירי לך שפם


הנוזל הלבן והמתקתק שנקרא בפינו חלב הוא תוצרן של בלוטות החלב המרכיבות את העטינים של היונקים השונים. החלב הוא ברובו מים שבהם מומסים ומצויים חומרים שונים. מלבד מים החלב מכיל לקטוז שהוא סוכר החלב, מספר ויטמינים, מינרלים, חומצות שומן וחלבונים ובעיקר לקטו-אלבומין, לקטו- גלובולין וקזאין. השומן והקזאין מקנים לחלב את מרבית תכונותיו הפיסיקליות. כך למשל הם גורמים לצבעו הלבן של החלב ולאותו שפם לבנבן שנותר על השפה לאחר שתיית כוס חלב. הם גם אלה שמקנים לחלב, לחמאה, ליוגורט ולגבינות את הטעמים והארומות המיוחדים להם. למעשה הודות לקזאין קיים מגוון הגבינות המופלא והנפלא על טעמיו ומרקמיו השונים. הקזאין הוא החלבון המרכזי בחלב והוא עומד במרכז תהליך הגיבון, הוא אחראי להיווצרות הגבן כאשר החלב מוחמץ. כמובן שגם לשאר המרכיבים תפקיד חשוב, הם מוסיפים לערך התזונתי של החלב ולכל אחד תרומה שונה בהפיכת החלב למוצריו השונים ובהקניית התכונות המיוחדות לכל תוצר.

כיום, ישנה מחלוקת ערה לגבי צריכת חלב ומוצריו. כפי שרבים מאיתנו מכירים ויודעים לא כולנו מסוגלים לצרוך מוצרי חלב. הסיבות לכך הן שונות: חוסר יכולת לעכל את השומן שבחלב, אלרגיה לחלבון החלב וחוסר סבילות ללקטוז (Lactose Intolerance). בנוסף לא כל הגורמים מסכימים כי צריכת חלב היא המתאימה ביותר לשמירה על משק הסידן בגופנו ולשמירה על העצמות ואף מוסיפים תרומות שליליות נוספות.

לעומת זאת יש מי שטוען כי החלב הוא מקור מצוין לסידן, בוודאי לכל אלה שאינם סובלים מתופעות שונות הקשורות בצריכתו. צריכת סידן נאותה חשובה בעיקר לשמירה על חוזק עצמות הגוף ולמניעת אוסטאופרוזיס. בנוסף החלב מכיל ויטמינים שונים ובהם ויטמין D שגם הוא חשוב לשמירה על חוזק העצם.

 

לצריכת חלב יש יתרונות נוספים מלבד שמירה על חוזק העצם. בזכות הסידן הנמצא בו מציעים כי הוא עשוי להפחית את הסיכון ליתר לחץ דם וסרטן המעי הגס.

יש הטוענים שלחלב עיזים, בשל תכונותיו המיוחדות, יתרונות שונים ביחס לחלק מסוגי החלב האחרים. ישנן גם עדויות כי יש לו תכונות מרפאות שונות. כך למשל הוא מהווה תרופה טבעית ואפקטיבית לפצעי פה ולמחלת הפה והטלפיים אצל ילדים.

החלב נצרך ע"י בני אדם כבר אלפי שנים והוא מהווה חלק בלתי נפרד מהתפריט היומי בחלק מן התרבויות. צריכתו החלה עם ביותן של חיות המשק וכפי הנראה תהליך יצירת הגבינה נתגלה בטעות. כיום קיים מבחר עצום של מוצרי חלב בעלי טעמים שונים ומעניינים. תהליך היווצרות ויצירת גבינה מחלב הוא פשוט וטבעי בבסיסו אך בעל גוונים שונים ומרתקים וכך גם טעמיו וניחוחותיו.

אנקדוטה נחמדה- ע"פ המיתולוגיה היוונית האלה הרה שפכה את חלבה לאחר שסירבה להניק את הרקלס וכך נוצר שביל החלב.

למידע על "שביל עיזים" לחץ כאן

להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

 

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.