פעילות גופנית לילדים – דברים שחשוב לדעת


ילד פעיל גופנית הינו ילד בריא, מאושר, ומקובל מבחינה חברתית.
לנוכח ההחרפה בבעיית ההשמנה אצל ילדים, שעות מסך רבות מידי, צריכת מזון-מהיר וירידה באפשרויות הזמינות לפעילות גופנית נוצרו חוגים המציעים מגוון פעילויות גופניות לילדים.
ניתן לחלק את ענפי הספורט לענפים רב צדדים וחד צדדים, מבחינת התפתחות הילד עדיפים הענפים הרב צדדים.
ענף חד צדדי הינו לדוגמא טניס המדגיש עבודה עם יד דומיננטית אחת (היד בה אוחזים את המחבט) בטווח ארוך צד אחד מתחזק משמעותית יחסית לצד השני, נוצר חוסר איזון המשליך על היציבה ועלול לגרום לבעיות, ולכן למשחקים טניס, קיים הכרח לאזן את הצד השני בתרגילי התנגדות מתאימים.
ענף הכדורגל מדגיש עבודת רגליים ומזניח את פיתוחו של פלג הגוף העליון ולכן אף הוא נכלל בקטגוריית הענפים החד צדדים.
ענפים רב צדדים הינם ענפים המחזקים את כל הגוף בצורה מאוזנת ופועלים על מספר רכיבי כושר בו זמנית כגון: אמנות הלחימה, התעמלות קרקע ושחיה.גם כאן יש לשים לב שלא מתמחים בסגנון אחד.


לאחר שבחרנו את הענף הרב צדדי המועדף, מומלץ לתת את הדעת לנקודות הבאות:
1. האם מדובר במסגרת הישגית- למרות שילדים צעירים אוהבים תחרויות, מסגרת המדגישה תחרותיות עלולה לפגוע במוטיבציה, שכן אלוף יש רק אחד.
2. גישתו של המדריך - כיצד המדריך מתייחס אל הילדים? האם הוא מקפיד לשתף את כל הילדים ולתת יחס שווה לכולם? מהו נפח הזמן בו הילדים באמת פעילים? האם רוב הזמן ילד אחד מתרגל והשאר ממתינים?
3. מספר השיעורים בשבוע צריך להיות בין אחד לשניים, משך כל שיעור בין 30-45 דקות תלוי בגיל הילדים ובסוג הפעילות.
4. בטיחות המקום – האם המקום מתאים לסוג הפעילות הנבחר, מקום מואר, מאורר ללא מפגעים בסביבת הפעילות, ציוד עזרה ראשונה זמין ומדריך מוסמך הינם תנאי בסיסי לקיום הפעילות, באימון ג'ודו לדוגמא חשוב  שהמזרונים יהיו קבועים אחרת הם זזים במהלך האימון ועשויים לגרום לפציעות, באימון כדור-סל חשוב שגודל ומשקל הכדור יתאימו לילדים ושגובה הסל יתכוונן אף הוא.
5. התאמת הסגנון לילדים –יש לדעת שלמרות שיש ענפים מומלצים, סגנונות מסוימים בתוך הענף עשויים להיות מסוכנים לילדים, כמו אגרוף תאילנדי או קפואירה הנכללים בקטגוריית אמנות הלחימה אך לדעתי אינם מתאימים באופן מוחלט לילדים עקב רמת הסיכון הגבוהה המעורבת בפעילות מסוג זה.

לצערי, דווקא תחום אימון הילדים הדורש מדריכים בוגרים, שקולים ומנוסים יותר, מאוכלס במדריכים צעירים יחסית, חסרי הכשרה ספציפית לעבודה עם ילדים ושאינם מבינים את גודל הזכות והאחריות בקבלה של ילד למסגרת הפעילות.
שיהיה בהצלחה.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים המלצה כלשהי.