פאנקרטיון - "עם כל הכוח וכל היכולות"


מאת: ד"ר גיא מור

האגדה מספרת שזאוס מלך האלים לימד את בנו הרקולס את "ספורט האלים"  - הפאנקרטיון, הרקולס בהיותו חצי בן תמותה לימד את בני האדם אמנות זו.

הפאנקרטיון היווה חלק אינטגראלי מהמשחקים האולימפיים ביוון העתיקה למשך כ- 1000 שנים והיווה את גולת הכותרת של המשחקים,  אלופי הפאנקרטיון זכו לכבוד של אלים ובדיוק מסיבה זו, עם התחזקות הנצרות נאסר על קיום התחרויות.

בשנת 1999 החליט משרד הספורט היווני "להחזיר עטרה ליושנה" ולהחיות ענף ייחודי זה שהיה שרוי בתרדמה יחסית. הוקמה ההתאחדות העולמית לפאנקרטיון אתלטי, נקבעו חוקים  לתחרויות מודרניות והחלה פעילות ענפה בחמשת היבשות.

 


מאז חזר הפאנקרטיון לקדמת הבמה, זכתה ישראל לארח שתי אליפויות אירופה  בשנת 2000, ו- 2004 ולייצר 5 אלופי עולם ועוד מספר אלופי אירופה שהפגינו רמה גבוהה ואיכותית בתחרויות בינלאומיות בשיטת לחימה אולטימטיבית זו.

יחודו של הפאנקרטיון הינו בכך שהוא משלב בתוכו את כל טווחי הלחימה: בעיטות, אגרופים, תפישות הפלות, בריחים חניקות וכו'.
סגנון לחימה זה דורש מלוחם הפאנקרטיון להיות מיומן במגוון רחב של טכניקות לחימה ובעל כושר גופני עילאי. בנוסף, חייב להיות הפאנקראטיאסטיס (זה העוסק בפאנקרטיון) לוחם רב תחומי בכדי שיוכל להתמודד בתחרות קשה ומורכבת זו.

בזמן שהתאחדות הפאנקרטיון העולמית בחרה לקדם את הפאן הספורטיבי של הפאנקרטיון תפש ענף ה- MMA -  Mixed Martial Arts המהווה למעשה את בגלגול המודרני של הפאנקרטיון את הזירה המקצוענית האלימה יותר.

לאתר הבית של התאחדות הפאנקרטיון הבינלאומית 
לאתר ה- UFC גלגולו המודרני של הפאנקרטיון

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.