משנכנס אדר מרבין בשמחה...


מאת: ד"ר טלי סיני

לוח השנה היהודי מזמן לנו לא רק חגיגות וימי חופשה אלא גם מסורת ארוכה של מאכלים אופייניים. בפורים אנו שולחים זה לזה משלוחי מנות מלאים בכל טוב וכמובן... באוזני המן. מקורה של העוגיה המשולשת הוא במזרח אירופה שם נהגו לאכול בפורים "מהון טאשען" ובתרגום לעברית – כיסי פרג. לימים הוסב השם לעברית וראו באותיות "מהון" את שמו של המן הרשע. אם אכן היו אוזניו משולשות או לא, אין בכך למנוע מאתנו לזלול עוגיות ניצחון אלה בהנאה...

רגע לפני שנוגסים, כדאי לדעת כמה פרטים תזונתיים:
אזני המן מכילות בין 130 ל 200 קלוריות ליחידה, תלוי בגודלה ובמילוי שבה. מרבית הקלוריות מקורן בבצק המכיל חמאה ומרגרינה, ורק כעשרים אחוזים מהקלוריות מקורן במילוי. מגוון המילויים הולך ומתרחב עם השנים ובנוסף לפרג המסורתי ניתן להנות מאזני המן הממולאות בתמרים, אגוזים, שוקולד, חלבה ועוד כיד הדמיון הטובה.

הפרג עשיר בסיבים תזונתיים ומהווה אחד המזונות העשירים בסידן (ב – 100 גרם פרג יש כ- 1500 מ"ג סידן!). הפרג עשיר במינרלים נוספים בינהם ברזל, אבץ, מגנזיום ואשלגן. הוא מכיל 45% שומן וערכו הקלורי רב: 530 קלוריות ב 100 גרם !
התמרים עשירים באשלגן ומגנזיום המסייעים במניעת יתר לחץ דם, ומכילים סיבים תזונתיים, חומצה פולית, ברזל וסידן. מילוי התמרים דל יחסית בקלוריות: כ - 240 קלוריות ב 100 גרם.
האגוזים עשירים בשומן מן הסוג הבריא (בלתי רווי) ובאומגה 3 המסייעים במניעת מחלות לב וכלי הדם. מומלץ לשלבם בתפריט היומי אולם בכמות מעטה בשל ערכם הקלורי הרב: 550-690 ב 100 גרם.
החלבה הנפוצה בארץ עשויה משומשום טחון בשילוב סירופ סוכר או דבש. השומשום מעשיר את החלבה בברזל, אבץ וסידן, וכן בשומן בלתי רווי. בחלבה כ – 500 קלוריות ב – 100 גרם.
השוקולד עשיר בשומן ובסוכר, אולם מחקרים אחרונים מיחסים גם לו תכונות חיוביות, עיקרן בנוגדי החמצון שיש בקקאו, אשר מסייעים בהגנה מפני תהליכי הזדקנות מחלות לב וסרטן. השוקולד לסוגיו מכיל בין 450-550 קלוריות ב 100 גרם. ערך קלורי דומה יש גם בשוקולד חרובים ואף בשוקולד ללא סוכר.

כדי להפוך את התענוג לקצת יותר בריא, מוצעות בקונדיטוריות השונות "אוזני בריאות", בהן הוחלף הקמח הלבן בקמח מלא, כך האוזן עשירה יותר בסיבים תזונתיים, בויטמינים ובמינרלים. בנוסף מוצעות אוזניים ללא סוכר, בהן הוחלף הסוכר שבבצק בממתיק מלאכותי אולם רמת הקלוריות אינה משתנה באופן משמעותי.

משלוח מנות אלטרנטיבי, המעודד בריאות, יכיל בנוסף לאוזני המן מקמח מלא, פירות יבשים, שקדים ומיני אגוזים, חטיפים על בסיס גרנולה ושוקולד עם אחוז קקאו גבוה. משלוח זה אינו בהכרח דל יותר בקלוריות, אולם איכותו גבוהה מבחינה תזונתית.

חשוב לזכור שגם מזון טבעי ובריא עלול להזיק אם צורכים ממנו יותר מידי !
הדבר נכון גם לגבי צריכת אלכוהול, הנהוגה בחג פורים "עד לא ידע". שתייה מתונה של אלכוהול הוכחה מדעית כמגנה מפני מחלות לב וכלי דם. אולם שתייה מרובה ידועה כמסוכנת! על כן, למבוגרים הנוהגים לצרוך אלכוהול ההמלצה היא: עד מנה אחת ביום לנשים ועד שתי מנות ביום לגברים. מנה מוגדרת: 120 מ"ל יין, 330 מ"ל בירה, 60 מ"ל ויסקי/וודקה/ברנדי, ונעה בין 80 ל 140 קלוריות.

לסיום, אחרי שטעמנו אוזן המן והשקנו כוסיות לחיים, כדאי שנתמקד באווירת החג הססגונית והמבדרת...

פורים שמח!

להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.