מניעת סוכרת סוג 1 בעזרת ויטמין D?


האם אפשרית מניעת סוכרת סוג 1בעזרת ויטמין D?
עד לפני כמה שנים נתפס ויטמין D כגורם חשוב לבריאות העצם ומניעת אוסטאופורוזיס. בשנים האחרונות הולכים ומתבררים מגוון תפקידים חשובים של ויטמין D והוא נקשר לתפקוד תקין של מערכת החיסון, מניעת סוגי סרטן מסוימים (שד, קולון, פרוסטטה), מניעת בעיות שריר ושיווי משקל, מניעת יתר-לחץ-דם ועוד.


ויטמין D הוא למעשה הורמון, שכן המקור העיקרי שלו הוא מייצור עצמי בעור בהשפעת קרני שמש. למרות זאת, בגלל הרגלי החיים המודרניים (שהיה במבנים רוב היום, זהירות מהשמש) לרבים באוכלוסיה יש רמות מתחת לרצוי.
בעקבות ממצאים חדשים הוציא לאחרונה משרד הבריאות המלצות חדשות לתוספת ויטמין D לתינוקות. אחד הממצאים המעניינים עוסק בקשר בין מתן סדיר של ויטמין D לתינוקות למניעת תחלואה בסוכרת סוג 1. מאיסוף נתונים על 6455 ילדים, נצפתה מניעה של 30% בהיארעות סוכרת סוג 1 וכעת יש צורך במחקרי התערבות להוכחה סופית של התצפית, קביעת מינונים ותקופת ומשך התיסוף הרצוי.
סוכרת סוג 1 מוכרת גם כ "סוכרת נעורים" או "סוכרת התלויה באינסולין". המחלה נגרמת עקב הפסקה מוחלטת בייצור אינסולין עצמי על-ידי הלבלב בגלל הרס התאים האחראים לייצורו. כיום אין עדיין תרופה למחלה, והטיפול הוא בהזרקה יומית של אינסולין ודיאטה מותאמת המאפשרים שמירה על הבריאות לאורך זמן.
מנגנון ההשפעה של ויטמין D על המניעה טרם ברור, ככל הנראה מדובר בהשפעה ישירה על תפקוד תאי הלבלב המייצרים אינסולין, והשפעה על המערכת החיסון למניעת המחלה האוטואימונית הגורמת להרס התאים.

להצגת מאמרים ופרסום בערוץ זה, צור קשר

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.