"למנגל" בלי להזיק לבריאות


הכנת מזון על המנגל הינה מנהג נפוץ יחסית בתרבות הישראלית. מה שרבים אינם יודעים הוא שבעת הכנת הבשר בצורה זו, החלבון ממנו עשוי הבשר נשרף חלקית ומייצר אמינים הטרוציקלים שהם חומר בעל פוטנציאל מסרטן. מידת הסכנה מהחומרים הללו תלויה בחילוף החומרים האישי של כל אחד ואחת – ולכן לא ניתן לקבוע ללא בדיקה גנטית מתאימה מי בקבוצת הסיכון מאכילת בשר על האש.


ומה ניתן לעשות לצמצום הסכנה עד שבדיקות מסוג זה תהיינה נפוצות וזמינות?

  1. השרו את הבשר במרינדה. השריית הבשר במרינדה – במיוחד כזו המבוססת על שמן זית ומכילה שום כתוש, מלבד תרומתה לשדרוג טעמו של המאכל, גם מצמצמת ייצור האמינים ההטרוציקלים בעד כדי 90%. אפשר להכין מרינדה לבד ואפשר להשתמש גם הקנויה.
  2. העדיפו קבאב, ושיפודי שישליק או פרגיות. הכנת הבשר בפיסות קטנות מקצרת את זמן הבישול ומקטינה הסיכון להיווצרות אמינים הטרוציקלים.
  3. הוסיפו סובין לתערובת ההמבורגר. כפית אחת לקג' בשר, הופכת את ההמבורגרים יותר עסיסיים על-ידי שימור לחות, מונעת היווצרות אמינים הטרוציקלים רעילים וכלל אינה מורגשת בטעם.
  4. צורת ומידת ההכנה. בכול מקרה הכנה של medium עדיפה על well done ובריאה יותר. יש מהדרים שגם נותנים בוסט בישול ראשוני לבשר לפני המנגל עצמו במיקרוגל או במחבט. לטענתם הטעם הסופי משובח באותה מידה וגם זמן ההמתנה למנה מתקצר. שווה לנסות.
  5. מידת החשיפה לאש. יש הממליצים לכסות את רשת הגריל בנייר אלומיניום מחורר, מה שמקל גם על הניקוי ומונע התזות שמן לאש ועליה של להבות. גם היפוך תכוף של הבשר בעת הכנסתו יכול לצמצם את הייצור של החומרים המזיקים.
  6. שתו תה קר (ice tea) עם הארוחה. ריכוז נוגדי החמצון הטבעיים הגבוה בתה, יסייע לנטרל את הרעלים שנוצרו בבשר. מומלץ לשתות תה קר עם האוכל. גם טעים וגם בריא.
  7. הוסיפו לארוחה ירקות ופירות על הגריל. גם מגוון טעמים מפתיעים וגם בריאות. ניתן למשל להכין פטריות ברטבים שונים, ופירות  טעימים להפליא.

קינוח לארוחת מנגל - חצאי אפרסקים על הגריל
משחו חצאי אפרסק בשמן קנולה. טגנו במהירות על גריל חם. הגישו בקערית לפתן כל חצי עם כדור גלידת וניל פרווה, או סובה פירות קפוא.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.