חלון עונות - חלון חכם חדש


מאת: תומר ספינר

שקיפות הפכה טרנדית מאד לא רק בממשל אלא גם באדריכלות.
אבל מרבית בנייני ההייטק העטויים זכוכית כחולה או ירוקה אינם באמת ירוקים. זכוכית כהה חוסמת כניסת אור טבעי ונעים למבנה ומחייבת תאורה פנימית.
"תראו איזה בזבוז אנרגיה כפול ומכופל" הסבירה פרופ' עדנה שביב, לשעבר דקאן הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון,  בכנס ארכיטקטורה 'ירוקה' שנערך במלון מפואר.
"האופנה של חלונות ללא תריס חיצוני מחייבת לא פעם וילונות כהים לחסימת קרינת השמש הקשה בקיץ. אבל וילון פנימי אינו יעיל בקיץ כי החום כבר חדר פנימה...כלומר את האור הטוב והנעים חסמנו, החשכנו את הבית, וחייבים להוסיף תאורה פנימית המבזבזת עוד אנרגיה והיא פחות נעימה מהאור הטבעי. יש להדגיש כי תריס חיצוני יעיל גם בלילות חורף, כשכבת בידוד לחלון.
"חלונות לא יעילים מגבירים מאד את צריכת האנרגיה של הבניין," מדגישה תמיד פרופ' שביב.

בשנים האחרונות משווקות אמנם זכוכיות "חכמות" - LOW- E  עם ציפוי סלקטיבי היודע להחדיר אור טבעי נעים וחסכוני ולחסום חום ובוהק, אך הן יקרות. ואפילו הזכוכית הכי "חכמה"', כפולה ובידודית הרבה פחות יעילה מתריס חיצוני בהיר בקיץ הישראלי. מי שחי בבית זכוכית שלא יתפלא אם ה"חממה"' שנוצרת בקיץ מכפילה את הוצאות המיזוג.
אז לטובת המעצבים שלא סובלים תריסים קבלו בהופעת בכורה את "חלון העונות"  ממכון בלאושטיין לחקר המדבר של אוניברסיטת בן -גוריון, שייצורו המסחרי החל החודש בחברת 'אלובין' .


פרופ' אביתר אראל ופרופ' עציון מאוניברסיטת בן גוריון ריכזו פרויקט פיתוח רב-לאומי בו השקיע האיחוד האירופי כ - 600 אלף יורו.
כדי לספק את התשוקה לשקיפות מבלי להתפשר על יעילות אנרגטית הגו המתכננים חלון מהפכני  תרתי משמע:  ניתן להפכו ע"י סיבוב ממצב חורף  למצב קיץ .
בחלון העונות  שתי  זכוכיות- כהה ובהירה- סובבות על ציר. במצב חורף הזכוכית הבהירה (בידודית) אוטמת כלפי חוץ והזכוכית הכהה פונה לפנים הבית ופועלת כקולט שמש.  אוויר מהבית נכנס דרך פתח אוורור תחתון ברווח המיוחד שבין  2 הזכוכיות, מתחמם מהזכוכית הכהה ונפלט דרך פתח אוורור עליון לתוך הבית. בקיץ ההפך- הזכוכית הכהה פונה החוצה, מסננת בוהק וקרינה מיותרת, והאוויר החם משתחרר החוצה ומונע חממה מעיקה בבית.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.