חיות מחמד והתמודדות עם לחץ


  נכון לעכשיו כמה מאות אלפי כלבים וחתולים חיים להם בשלווה בדירות וגינות ברחבי ישראל. אז נכון שאולי יש כמה בורות לא רצויים בחלק מהגינות או כמה רהיטים מכורסמים, אבל מצד שני גם הרבה אושר ושמחה מפוזרים. אני יודע שלא כולכם חושבים שחיית מחמד מביאה אושר לביתכם, אלא להפך היא רק מביאה לכלוך ומחלות. אבל אם תמשיכו לקרוא תראו, שמחקרים אחרונים מראים, כי נוכחות של חית מחמד עוזרת לנו להתמודד עם לחצים וקשיי היומיום הסובבים אותנו.

  מחקר אחד, בדק 480 בני אדם והעביר אותם סדרה של מבחנים מלחיצים, כמו פתרון שאלות קשות במתמטיקה או החזקת היד 2 דקות במי קרח. חלק מהנבדקים עברו את המבחנים לבד, חלקם עברו אותם עם חבר או קרוב משפחה וחלק מהנבדקים עברו את המבחנים עם חית המחמד שלהם (כלב או חתול). במהלך המבחן נמדדו קצב הלב ולחץ הדם (כמדדים ללחץ). כבר בבדיקות הראשונות לפני תחילת המבחן בעלי חיות מחמד הראו קצב לב ולחץ דם נמוכים יותר מנבדקים ללא חיות מחמד. גם במבחני המתמטיקה, הרגועים ביותר היו בעלי חיית המחמד, אחריהם אגב היו אלו שפתרו את המבחן לבד והלחוצים ביותר היו אלו אשר עשו את המבחן עם קרוב משפחה לידם. לעומת זאת כאשר שילבו לנבדק נוכחות של בן משפחה וחית מחמד יחד קצב הלב ולחץ הדם ירדו בצורה משמעותית לעומת נוכחות של בן משפחה לבד. גם במבחן המים הקרים בעלי חית המחמד הראו את התוצאות הטובות ביותר. לעומת המבחן הקודם אבל, אלו שנבדקו לבד הראו את התוצאות הכי פחות טובות. במבחן זה לא היה הבדל מובהק בין חבר לבן משפחה.
אגב לא היה הבדל בין בעלי כלבים לבעלי חתולים.
 ניתן לראות במחקר זה, שבעלי חית מחמד הגיעו רגועים יותר למבחן מראש. בנוסף בעלי חית מחמד התמודדו עם הלחץ של המבחנים בצורה טובה יותר. ההסבר של החוקרים לעובדה שחית מחמד עזרה לנבדקים יותר מחבר או בן משפחה היא, שנבדקים הרגישו שחבר או בן משפחה שופטים אותם על יכולתם, בעוד שחית המחמד שלהם הייתה תומכת לא ביקורתית.

  במחקר אחר ביצעו בדיקות דם לאנשים ללא חית מחמד ולבעלי חית מחמד.
בעלי חית מחמד היו בעלי רמות גבוהות יותר של הורמונים כגון:
• אוקסיטוצין- הורמון המקושר להרגשה כללית טובה.
• פרולקטין- הורמון המקושר להרגשת הורות.
• אנדורפין- הורמון ממריץ.
• פניל-אתיל-אמין- הורמון הגורם להרגשת אופוריה, כמו שיש באכילת שוקולד.
מנגד קורטיזול, הורמון המקושר לסטרס, היה ברמות נמוכות יותר אצל בעלי חית מחמד.
 

 אלו רק שני מחקרים מתוך רבים אחרים, המראים על התרומה הרבה של חית מחמד לבני המשפחה. אז אם אתם בתקופה מלחיצה וקשה, לפני מבחן קשה או שאתם מעוניינים לשפר את יכולתם של ילדיכם בלימודים... אולי כדאי לשקול רכישה של "גלולת הרגעה", אשר ניתן לצרוך אותה ללא הגבלה של מינון, כמות או זמן.
  לאלו מכם אשר סולדים מחית מחמד בשל הטענה כי מדובר בגורם מפיץ מחלות- חכו למאמר הבא.


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים המלצה כלשהי.