חטיפים להפחתת רמות כולסטרול


כולסטרול גבוה, מסוג LDL, ידוע כגורם סיכון להתפתחות טרשת עורקים. הכולסטרול העודף בזרם הדם מתחמצן, נתפס בתוך תאים של מערכת החיסון ואלו שוקעים בדפנות העורקים ויוצרים מעין ספוגים עמוסי כולסטרול המכונים "תאי קצף". בהמשך תהליכים שונים מחמירים את המצב וכך נגרמת היצרות של כלי הדם ואף לעיתים בעקבות תנאים שונים (כגון קריש דם) תיגרם חסימה מוחלטת היכולה לבוא לידי ביטוי בשבץ מוחי, התקף לב וכד'.
תנאים שונים יכולים לתמוך בהפחתת הסיכון, למשל נוגדי חמצון שיסייעו במניעת חמצון הכולסטרול, צמצום הנטייה לקרישיות, יתר לחץ דם ועוד. אבל בראש וראשונה חשוב מאוד להפחית את רמת הכולסטרול "הרע" מסוג LDL.
מרבית הדיאטות מצליחות להפחית את הרמות בכ-  10%. הטיפולים התרופתיים מעט יותר יעילים.

 

כעת קבוצת חוקרים טוענת כי צריכה קבועה של חטיפי תזונה שונים המכילים פיטוסטרולים, מסוגלת להפחית את רמות הכולסטרול בכ-30%.
הפיטוסטרולים הינם מרכיבים צמחיים המצויים בכמות קטנה בממברנת התא של צמחים מסויימים. בהתאם למחקר, החוקרים ממליצים על צריכה יומית של מזונות מסוג זה: חטיפי סויה (קיימים כתרמילים דמויי אפונה להכנה קלה במיקרוגל, או בצורה יבשה), שקדים, סיבים מסיסים מחיטה וירקות (ניתן להשיג על ידי שילוב המזונות הבאים התפריט - שיבולת שועל, זרעי פסיליום, מנת במיה, וחצילים).

החוקרים מדגישים כי חשוב במקביל לקבל הדרכה של מומחים לתזונה ופעילות גופנית ובמידה וכבר מקבלים טיפול תרופתי – להמשיך אותו. התוספת שלהם יכולה לשפר התוצאות ואולי להפחית בהמשך מינונים.

התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.