חטיפי אנרגיה, חטיפי בריאות וגרנולה בר


חטיפי אנרגיה, חטיפי בריאות, גרנולה בר, מצויים בשפע מזה זמן רב בתעשיית המזון. במקור הם נוצרו על מנת לספק לאתלטים את תוספת האנרגיה לה נזקקו בעת ביצוע אימונים ותחרויות לטווח ארוך.

כיום, מוצרים אלו הפכו להיות נגישים כמעט לכל אחד ואחת. למה בעצם? כי הם נוחים לנשיאה בכיס או בתיק לכל מקום: לגן, לביה"ס, לעבודה ואפילו בעת נסיעה ממקום למקום. אין ספק כי תעשיית המזון היא המרוויחה בגדול מפיתוח מוצרים אלו. כספים רבים מושקעים בייצור, פרסום, שיווק ומכירה שלהם. השאלה היא – עד כמה הם באמת בריאים?

תזונאים רבים מסכימים, וביניהם אנוכי, כי לא כל חטיפי האנרגיה הללו אחידים בהרכבם התזונתי: ניתן למצוא על המדף חטיפים עם תכולה שונה של קלוריות, שומן, שומן רווי, חלבון, פחמימות, סיבים, ויטמינים ומינרלים. חלקם אף דומים יותר לממתק, בשל היותם עשירים מאוד בקלוריות, שמקורן בעיקר מסוכר ושומן.
תעשיית המזון מנסה לפתח מוצרים "ייעודיים" למצבים משתנים בחיי היום: ליין שמתאים יותר לספורטאים לפני אימון, ליין לאנשים הבוחרים בחטיפים אלו כתחליף לארוחת הבוקר, ליין לאלו המעוניינים בדיאטה, כאלו שעשויים אולי לעזור בתהליכי חשיבה ועוד ועוד.
הצרכנים מצידם, חייבים לפקוח עיניים, לקרוא את תוויות המזון, כולל את פרוט רכיבי המוצר ולא להתפתות לכל הצהרה או מסר שמפרסמים היצרנים.קיימות אפשרויות רבות בשוק והבחירה לא תמיד פשוטה. שימוש במונחים מקצועיים, עלול אף לבלבל או להיות בלתי מובן.

נטוגרין מציעה לך לבחור חטיפי אנרגיה אשר הינם:
1. דלי שומן - מכילים פחות מ- 5 גרם שומן ליחידה ואינם מכילים שומן צמחי מוקשה (טרנס)
2. עשירים בסיבים – לפחות 3 – 5 גרם ליחידה
3. עשירים בחלבון – בין 7 ל – 10 גרם ליחידה
4. מכילים לכל היותר 120- 150 קלוריות ליחידה
5. משלבים דגנים מלאים לצד פירות יבשים/אגוזי מלך או בוטנים או שקדים

מתינות היא מילת המפתח בעיני! ניתן לשלב חטיפי אנרגיה כל עוד הצריכה היא במידה. כדאי להגביל את הצריכה ליחידה או שתיים ליום (תלוי בבחירה) ולשתות מספיק מים במשך היום על מנת להשיג את התחושה של ערנות וחיוניות. חטיפי אנרגיה אינם יכולים לספק לבדם את כל הדרישות התזונתיות של הגוף.
ועוד דבר, ילדים אינם שונים ממבוגרים. גם להם מומלץ לתת על פי העקרונות הנ"ל ולהמנע ממתן חטיפים על בסיס שוקולד או כאלו הממותקים מאוד בסוכר. מחלות כרוניות כמו עודף משקל, סוכרת או יתר לחץ דם, שהיו עד לפני מספר שנים נחלתם של המבוגרים בלבד, מתחילות להופיע יותר ויותר גם בקרב ילדים צעירים ומתבגרים. חינוך תזונתי מגיל צעיר הוא הכרחי ולרוב תלוי בהורים יותר מכל.   

 
התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.