חג החורף והקלוריות


 מאת: נירה אולנד - דיאטנית קלינית

בחג החנוכה  לפי המסורת היהודית אנו חוגגים את נצחון המכבים, נס פך השמן  ועוד. אולם בתרבויות רבות, חקלאיות, פגאניות וברחבי העולם כולו נחגגים חגי חורף בדומה לחנוכה – כל מסורת והספור שלה. רב הדמיון על השוני בחגים אלה:
כמעט בכל תרבות נוכל למצוא חג שחל באמצע החורף, בימים הקרים והחשוכים ביותר. כמעט תמיד החג הזה מערב מוטיב כלשהו של אור וחום: הדלקת נרות, מדורות, שרשראות נורות צבעוניות, עצים מוארים, תהלוכות של פנסים . כמאמר השיר: "באנו חושך לגרש"...
מוטיב חוזר נוסף הוא המשפחתיות, ההתכנסות בבית החם והמואר, תחושת הבטחון, הקרבה והשותפות. בדיוק התחושה שעוזרת לנו להעביר בנעימות את החושך, הקור, הגשם או השלג בחוץ.


ובתחום המזון- שוב מוטיבים חוזרים בכל התרבויות: מאכלים חמים, עתירי שומן, מתוקים. מנהגים אלה באים לענות על הצורך הגופני לאגור שומן במהירות וביעילות, כדי לעמוד טוב יותר בקור, במחלות  וברעב  שהיה מנת חלקם של אבותנו הקדומים בחורף.
שפר עלינו מזלנו לחיות בתקופת השפע הראשונה בהיסטוריה האנושית, אך מוחנו שהתפתח במהלך מליוני שנות מחסור לא זנח את אסטרטגיות ההשרדות שעזרו לו להגיע עד הלום. לכן מאכלים מתוקים ועתירי שומן נחשבים לטעימים במיוחד ע"י רוב האנשים, והצורך בהם גדל במיוחד בתקופת החורף.

 

 


על מנת לא לשתף פעולה עם דרישת המוח בקלוריות והשמנה, עלינו למצוא דרכים אחרות להעלות את חום הגוף. להלן כמה הצעות:
• פעילות ספורטיבית מכל סוג מלבד שחיה גורמת לעליה בחום הגוף. כשחום הגוף עולה התיאבון והצורך באוכל מתוק ומשמין יורדים. לכן מומלץ לעסוק בכל סוג ספורט שמחמם אותנו- הליכה, מחול אירובי, הרמת משקולות, אופני כושר, ריקודים. מומלץ לנסות לשלב פעילות כלשהי בשעות הקשות מול הטלויזיה.
• שתיית תה או קפה ללא סוכר, חליטות צמחים ללא סוכר תורמת לחמום הגוף ביעילות רבה ללא תוספת קלוריות.
• מרק כמנה ראשונה או כארוחה שלמה (אם הוא מכיל קטניות, דגנים, ירקות , ולפעמים גם עוף או בשר) התגלה כמשביע מעבר לסכום מרכיביו, מחמם אותנו וגורם לתחושת שובע וסיפוק.
• במידת האפשר כדאי לחמם את החלל בו אנו שוהים לחום של 20-21 מעלות צלסיוס. חום זה אינו מעיק, אך גם לא  מעורר בגוף צורך בהתחממות והגנה מפני הקור.

 התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.