השמנה בילדים – לא רק בעיה חברתית ואסטטית


רבים יודעים כי השמנה במבוגרים קשורה לעליה בתחלואה "מערבית": מחלות לב, סוכרת, יתר-לחץ-דם וכד'. אך להשמנה בילדים אנחנו מתייחסים יותר כאל בעיה אסטטית, ולעיתים חברתית.
האמת המצערת היא שהשמנה בילדים יכולה להוביל גם היא לתחלואה מוגברת.

הפרעות בכבד
במחקר מעקב אחר 43 ילדים מאוד שמנים בגילאי 9-14 (בנים ובנות), נמצא כי צריכה גבוהה של פחמימות – בעיקר פשוטות (סוכרים ודומיהם), וצריכה גבוהה של שומן רווי הייתה קשורה לנזקים ראשוניים בכבד אשר ללא טיפול בהמשך יכולים להוביל לפגיעה בכבד ותפקודו. 42% מהילדים סבלו מהצטברות שומן בכבד (כמו בחיות פיטום מהן מכינים "פאטה", או כבד אווז). חשוב לציין כי לאף אחד מהילדים לא היו גורמי סיכון מוכרים אחרים היכולים להוביל למצב בעייתי זה כגון מחלות וירליות מסוימות או היסטוריה של אלכוהוליזם. ניתוח רב משתנים הראה שצריכה נמוכה של סיבים תזונתיים גם היוותה גורם סיכון לכבד שומני.

סוכרת סוג 2
בעבר היה מקובל להגדיר את מחלת הסוכרת כסוכרת נעורים וסוכרת מבוגרים. היום כבר מוגדרים ארבעה סוגי סוכרת, הסוג שהיה בעבר נפוץ בגיל מבוגר בהקשר של השמנת יתר , וכונה "סוכרת מבוגרים" – מוגדר כיום כסוכרת סוג 2. מתברר כי שכיחות סוכרת סוג 2 הולכת ועולה גם אצל בני נוער וילדים .
העובדה המדאיגה היא שרואים אצל בני נוער עם שכיחות השמנה גבוהה, גם תנגודת לאינסולין, שהיא שלב ביניים טרם הופעת הסוכרת.

לסיכום
ברור כעת, כי ככל שמידת ההשמנה הולכת ועולה אצל ילדים ובני נוער, עולה גם שכיחות תופעות קשות ומדאיגות: הצטברות שומנים בכבד, תנגודת לאינסולין ,סוכרת סוג 2 ורמות שומנים (ליפידים) גבוהות בדם.
מחקר שתוצאותיו מסוכמות בימים אלו על מגויסים לצבא בעשרים שנה האחרונות, מעיד כי אלו שגויסו כאשר הם במשקל גבוה מהנורמה, גם אם תיקנו את משקלם בהמשך החיים, סובלים יותר מתחלואות "מערביות". ממצא זה תואם את המסקנות המצערות הללו.


התכנים המופיעים בדף זה נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד, לא ניתנו על ידי מוסד רפואי, אינם מהווים חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.