הסיפור של דינהמאת: נירה אולנד -  דיאטנית קלינית

בקבוצה לשינוי הרגלי אכילה אותה אני מנחה משתתפת דינה (שם בדוי), בת 55, בעודף משקל  - BMI 30 .
דינה נשואה, ילדיה כבר בוגרים וחיים מחוץ לבית ההורים, עובדת בעבודה פקידותית, מבצעת פעילות גופנית במסגרת חוג כושר אירובי + עיצוב פעמיים בשבוע, משתדלת ללכת ברגל עוד פעמיים בשבוע . אוהבת מאד לבשל, להתנסות במתכונים חדשים ומאכלים מיוחדים.


מאז שהצטרפה לקבוצה במהלך מספר שבועות   דינה ירדה בין חצי קילו לקילו מידי שבוע, וזאת לאחר שבצעה מספר שינויים משמעותיים באופן האכילה שלה, לפי כללי הקבוצה (למשל הוסיפה ירקות לארוחות והקפידה על הפחתת כמות השומן במזונות קנויים, בבישול ואפיה). באישיותה דינה בעלת משמעת עצמית, ומשלקחה על עצמה לעשות שינוי היא עושה אותו "בלי חוכמות", לא מרגישה שקשה לה, ומבלי להישבר בתהליך.


והנה, בשבוע  הרביעי דינה הגיעה, ומשקלה לא השתנה – הפעם היא לא ירדה. התסכול שהרגישה היה גדול, כי להערכתה היא המשיכה לאכול כרגיל, להקפיד על כללי האכילה והפעילות הגופנית של הקבוצה, ולא היה ברור למה לא ירדה.  הצעתי לה לנהל יומן אכילה דרך אתר נטוגרין במהלך השבוע הקרוב כדי לברר היכן ה"מוקשים" שמפריעים לה להמשיך לרדת במשקל. דינה התחייבה למלא את יומן האכילה בנאמנות ולהקליד לתוכו כל דבר שנכנס לה לפה, כולל שתייה, ביסים פה ושם וכד'.


בשבוע הבא הגיעה דינה וחיוך ניצחון על פניה: היא הצליחה למצוא ,בעזרת יומן האכילה, מה עצר לה את הירידה: במהלך כל היום היא אכלה יפה ולפי כל הכללים. אך בערב, מול הטלוויזיה , בעלה מוציא בוטנים ופיצוחים. היא, בעלת המשמעת העצמית, לא אוכלת אותם, אלא רק "גונבת" לו אחד.. ועוד אחד... ועוד אחד... יומן האכילה הכריח את דינה לכמת את הבוטנים, והיא הגיעה למסקנה שכמות הבוטנים היומית היתה גדולה בהרבה מכפי ששיערה. באמצעות יומן האכילה היא קלטה שהיא מוסיפה לעצמה כ 250 קלוריות מיותרות מידי ערב.
לאחר שהבנו מה הבעיה, דינה החליטה בעזרת הקבוצה לדאוג לעצמה למרק חם ועשיר בירקות מול הטלוויזיה, והירידה במשקל המשיכה...מידי פעם דינה ממשיכה להיעזר ביומן האכילה , כדי לדעת אם בחירת המזונות, הכמויות, והמתכונים שהיא מכינה מאפשרים לה להמשיך את הירידה המוצלחת במשקל.